Auto zastaví všude. Dojede však do budoucnosti?

Praha a Smetanovo nábřeží. Brno a Svoboďák. Budoucnost. Všude tam řešíme auta.

Začínáme v Brně, museli jsme proto vyrazit pro vhodné foto. Zde hlava básníka Skácela.

Začínáme v Brně, museli jsme proto vyrazit pro vhodné foto. Zde hlava básníka Skácela.

Auta, to je síť. Stejně jako houby. Stejně jako internet, přes který můžeme sledovat severokorejskou televizi nebo řídit ropnou rafinerii. Všechno máme v dnešním výběru špeků z internetu.

Text

Z pěší zóny je ‚dálnice‘. Z historického centra Brna se stal průjezd i parkoviště pro auta (Tomáš Kremr, Jan Boček, iRozhlas)

Dvojice rozhlasáků z Brna, Tomáš KremrJan Boček, zandala pořádný kus žurnalistické práce. Ve dvou článcích zevrubně popsali, jak se to má s častými průjezdy aut pěší zónou v centru Brna & proč se tak málo odtahují vozy z chodníků. Jsou tam výpovědi politiků i lidí, jsou tam data, jsou tam studie, což z komplexního pojednání dělá čtení nejen pro Brňany.

Vlastní auto už nebude cool (Jakub Kučera, Lidové noviny)

Minulý víkend vyšel v Orientaci Lidových novin parádní otvírák, ve kterém Jakub Kučera shrnuje budoucnost s autonomní auty. Flotily vozů k půjčení zaparkované podzemí jistě částečně vyřeší i problém Brna, tedy auta stojící úplně všude. Článek bohužel není online, pořídit se však dá s celým vydáním novin. To není právě budoucnost, ale text za to stojí.

The secret lives of fungi (Hua Hsu, The New Yorker)

O experimentování s psychoaktivními houbami se mluví hodně. Hua Hsu New Yorkeru vypočítává, v jakých všech dalších oblastech podivná nátura hub v poslední době inspiruje: od srovnávání podhoubí s novými organizacemi společnosti k jejich vlivu na životní prostředí. Na smaženici ani zplesnivělé pečivo už se nebudete dívat stejně.

[Fungi are] humble yet astonishingly versatile organisms, eating rock, making soil, digesting pollutants, nourishing and killing plants, surviving in space, inducing visions, producing food, making medicines, manipulating animal behavior, and influencing the composition of the earth’s atmosphere.

Video

Překvapivé stavby – Videoblog Adama Gebriana (Mall.tv)

Původně jsem chtěl odkázat na skvělý díl Vinohradské 12, kde architekt Adam Gebrian mluví o uzavírce Smetanova nábřeží v Praze (auta potřetí), o metropoli bez turistů a dobré praxi jiných měst. Jak říká klasik, kéž by to trvalo věčně. Možnosti naštěstí jsou a protože na rozhlasový podcast odkazujeme často, připomeneme raději Gebrianův pořad na Mall.tv. Tam během karantény nahrává místo klasických epizod vlastní videoblogy plné netriviálních postřehů. O architektonických objevech během sledování cyklistiky, cool účtech na Instagramu nebo stínu.

Zvuk

Tipy na americká média a podcasty (Matěj Schneider, A2larm)

Matěje Schneidera jsme doporučovali sledovat pro senzační vhled do současného amerického dění. (Platí to i v případě, že vás zajímá, proč hoří Minneapolis).

Proč o něm píšeme nyní: Schneider nedávno prozradil, z jakých všech podcastů, videí a webů čerpá. Koho zajímá zámořské dění, nemůže tenhle díl podcastu Redneck minout.

(Pohled do útrob podcastu spočívá bohužel i v tom, že editor z dílu nevystřihl víc nepovedených, zakoktaných vět – a taková verze visí na Spotify. Na to jsem ještě nenarazil!)

Divný internet

Astronaut

Na YouTube přibude každou minutu 500 hodin videí. Světově druhá nejnavštěvovanější stránka je tak doslova vesmírem, který ve své nezměrnosti nelze prozkoumat. Kdo se o to může byť jen pokusit, je jedině astronaut. Tahle stránka ho udělá z každého. Jednoduchá aplikace hází náhodná videa… A to je celé. Není to moc, ale ani málo. Videa nemají typicky žádné zhlédnutí, až to vaše první, člověk tak může zakusit vskutku vesmírnou samotu.

Korejská ústřední televize live

Kdo nerad YouTube, pro něho máme stream Korejské ústřední televize. Živě přímo z Pchjongjangu.

Short Trip (Alexander Perrin)

Toto je naopak laskavé. A jak. Krátká digitální ilustrace / hříčka, ve které jste tramvajákem v kočičí obci.

When SimCity got serious: the story of Maxis Business Simulations and SimRefinery (Phil Salvador, The Obscuritory)

Pozor, tohle není lehký bizár, spíš poctivá videoherní archeologie. Na začátku devadesátek si byznys všiml úspěchů urbanistického simulátoru SimCity. Jeho tvůrci proto rychle připojili ke svému týmu divizi, která vytvářela obskurní, realistické hry jako SimRefinery (ano, řídíte ropnou rafinerii), simulátor zdravotnictví a spoustu dalších.

Proč je tato detailně popsaná část herní historie zajímavá? Protože dobře ukazuje, kde si pleteme zábavu s opravdovou simulací nebo jaký je rozdíl mezi neutrálním a hodnotovými předpoklady obtěžkaným modelem.

It wasn’t about predicting the future; it was about understanding the relationships between a complicated network of concepts.

Jakub Jetmar

Partnerem Nedělní přílohy internetu je Tipsport

Partnerem Nedělní přílohy internetu je Tipsport