Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Babiš chce Centrum Holdings, vydavatele Aktuálně.cz. Od Bakaly koupil slovenské Hospodářky

Jeden z nejbohatších českých podnikatelů a předseda politického hnutí ANO 2011 Andrej Babiš podal nabídku na koupi skupiny Centrum Holdings, která na internetu provozuje portál Centrum.cz nebo zpravodajský web Aktuálně.cz. Deníku Lidové noviny to potvrdil sám Babiš.

Odmítl ale sdělit, na kolik si společnost cení. Podle listu to budou miliardy korun, protože současný vlastník, americká finanční skupina Warburg Pincus, investoval do Centrum Holdings zhruba 3,5 miliardy Kč.

Warburg Pincus koupil Centrum v roce 2007, podle Motejlek.com za 100 milionů eur (podle nynějšího kurzu zhruba 2,5 miliardy Kč). V letech 2007 až 2010 bylo Centrum Holdings každoročně v červených číslech, kumulovaná ztráta za toto období činí přes 126 milionů Kč [blíže Lupa.cz].

O podnik se údajně zajímalo vydavatelství Ringier Axel Springer nebo spoluzakladatel Centrum.cz Ondřej Tomek. Babiš s Tomkem jsou jediní, kdo zájem o Centrum Holdings otevřeně přiznali.

Podle informací LN Babiš už v expanzi na mediálním trhu postoupil, byť ne v Česku: koupil od Zdeňka Bakaly slovenské Hospodářské noviny. Bakala vlastní společnost Economia, která vydává české Hospodářské noviny a asi dvacítku ekonomických časopisů, vedle toho i názorový týdeník Respekt. Bakala i Babiš koupi na Slovensku popírají.

Babišův Agrofert rovněž vlastní akciovou společnost AGF Media, vzniklou v prosinci 2011. V březnu 2012 odstartoval síť grátis regionálních týdeníků 5 + 2 dny, která se do konce července rozšířila po celé republice. Titul má 77 mutací, vychází jej celkem 1 milion výtisků. Má pomoci Babišovi v jeho politickém úsilí před parlamentními volbami 2014.

Podnikatel v minulosti také uvedl, že finančně podpořil rozjezd zpravodajského webu Česká pozice. Neúspěšně se ucházel o týdeník Euro.