V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Babiš chce koupit další média a obchodovat akcie Mafry na burze

Andrej Babiš

Andrej Babiš

Podnikatel a politik, předseda hnutí ANO Andrej Babiš uvažuje, že své vydavatelství Mafra uvede na burzu. Ještě předtím plánuje uskutečnit další nákupy v oblasti médií a cenné papíry nabídnout v „jednom balíku“. Řekl to The New York Times, sám by prý zůstal menšinovým akcionářem.

Českému Forbesu řekl, že jedním z důvodů je rozptýlit nebo aspoň omezit kontroverze kolem toho, že by sám chtěl ovlivňovat obsah.„Část akcií by mohli dostat i sami novináři,“ uvedl. Vydavatelství Mafra v červnu koupil, v říjnu fakticky převzal od německé společnosti Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft. Zatím bez výsledku jednal také o převzetí české pobočky švýcarsko-německého mediálního domu Ringier Axel Springer.

Babiš zatím neupřesnil, jaká burza podle něj přichází v úvahu. V reakci pro ČTK ale poukázal na to, že podobně se na burze obchoduje například polský list Gazeta Wyborcza.

Veřejnému obchodování by ale měla předcházet koupě dalších médií. „Perspektivně bychom to všechno zabalíkovali a dali na burzu a zamotivovali i některé vybrané redaktory a komentátory, aby byli kvazi spoluvlastníky,“ řekl miliardář. Veřejnost by mu potom prý přestala podsouvat, že si média pořídil kvůli tomu, aby mohl něco ovlivňovat.