Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Babiš kvůli zachování nezávislosti nebude mluvit s novináři z Mafry

  • ČTK
  • 27. 06. 2013 14:13
Andrej Babiš na dnešní tiskové konferenci svého politického hnutí ANO. Repro: ano2011.cz

Andrej Babiš na dnešní tiskové konferenci svého politického hnutí ANO. Repro: ano2011.cz

Podnikatel a politik Andrej Babiš nebude v žádném řídícím orgánu vydavatelské skupiny Mafra, ve které chce poté, co ji koupil, vystupovat pouze v pozici finančního investora. Kvůli zachování nezávislosti nechce v budoucnu mluvit s novináři této skupiny, ani jim prý neposkytne žádné interview. Babiš to dnes řekl novinářům na tiskové konferenci svého politického hnutí ANO.

„Nebudu sedět v žádném orgánu, nebudu vůbec mluvit s novináři, ani jim nedám interview, jako dal nedávno pan [Zdeněk] Bakala Hospodářským novinám,“ podotkl Babiš v narážce na skutečnost, že deník nedávno zveřejnil rozhovor se svým majitelem v nestandardním rozsahu a umístění, na celých stranách 2 a 3; rozhovor vedl šéfredaktor listu Petr Šabata. „Já v žádném případě nebudu nikdy zasahovat do práce redaktorů v Mafře, ať si klidně píší, co chtějí,“ poznamenal.

Vydavatelská skupina Mafra, jejíž koupi od německých vlastníků Babiš oznámil ve středu, bude zařazena přímo pod mateřskou firmu Agrofert Holding. V budoucnu také počítá s tím, že Mafra odkoupí regionální týdeník 5plus2. Plánuje i spolupráci se zpravodajským webem Česká pozice, na který Babiš ročně podle dřívějších vyjádření přispívá 20 miliony Kč. Záleží prý na domluvě se zakladatelem a šéfredaktorem portálu Istvánem Lékó.

Podnikatel zopakoval, že nezávislost médií je pro něj důležitá. „Pokud bych chtěl ovlivňovat média, novináři si o tom řeknou,“ dodal Babiš, který zároveň podniká v zemědělství, potravinářském a chemickém průmyslu. Jeho politické hnutí ANO v novinách z mediální skupiny bude prý inzerovat za tržní ceny.

Babiš dnes uvedl, že jeho pozice v čele politického hnutí není definitivní. „V případě, že hnutí dospěje k názoru, že tam bude lepší nějaký jiný lídr, já tam nemusím být. Já mám svoje ego naplněné,“ prohlásil. Dodal, že hnutí nové tváře představí v září. Potvrdil také, že hnutí stále jedná s někdejším diplomatem a členem Evropské komise Pavlem Teličkou. „Nabízíme mu lídra naší kandidátky do eurovoleb, i když si myslím, že by byl pro nás užitečnější v parlamentních volbách,“ řekl Babiš.

Připravovanou úřednickou vládu premiéra Jiřího Rusnoka hnutí považuje za politickou kampaň prezidenta Miloše Zemana. „My máme parlamentní demokracii a nemáme prezidentský systém jako v USA nebo ve Francii a naše hnutí má problém, jakým způsobem tady vzniká nová vláda,“ prohlásil Babiš. Podle něho jde stále o lidi, kteří 23 let řídili tuto zemi.