Babiš se nemusí omlouvat agentuře Bison & Rose

Pražský vrchní soud pravomocně zamítl odvolání firmy, kterou spoluvlastnil Miloš Růžička.

  • ČTK
  • 11. 03. 2020 17:10
Miloš Růžička, bývalý spolumajitel Bison & Rose

Miloš Růžička, bývalý spolumajitel Bison & Rose

Premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat PR agentuře Bison & Rose za to, že ji v minulosti označil za lobbistickou v souvislosti s jejími vazbami na ČSSD. Dnes to pravomocně potvrdil pražský vrchní soud, který zamítl odvolání firmy. Soudci uvedli, že Babišovy výroky měly reálný základ.

Babiš v minulosti prohlásil, že tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) ovlivňují přes lobbistickou agenturu Bison & Rose oligarchové. O firmě hovořil také jako o manipulátorech či provokatérech a tvrdil, že pracuje pro sociální demokracii.

Odvolací senát se ztotožnil s argumenty Babišova právníka Jiřího Urbánka i s dřívějšími závěry středočeského krajského soudu. „Soud vzal správně v úvahu to, že sporné výroky jsou součástí diskuse o věcech veřejných,“ řekl předseda senátu Jiří Čurda. V soudní při se podle něj prokázalo jak propojení Bison & Rose s lobbistickou agenturou, tak i vazby firmy na někdejší vrcholné představitele ČSSD. Vzhledem k těmto vazbám se i Bison & Rose stala předmětem veřejného zájmu a musela snášet vyšší míru kritiky, dodal soudce.

Agentura trvala na tom, že ji Babišovo jednání závažně poškodilo. Uvedla, že o ní šířil stále další nepravdivá tvrzení, bezdůvodně ji tím vtahoval do politické debaty a přesvědčil veřejnost i masová média, že Bison & Rose jsou lobbisti. V žalobě žádala vedle uveřejnění omluvy v několika médiích také to, aby se Babiš do budoucna obdobných prohlášení zdržel.

Krajský soud zamítl žalobu v prosinci 2018, kdy mimo jiné poukázal na to, že vnímání pojmu lobbing se proměnilo z původně nelichotivého a hanlivého významu na akceptovatelnou nálepku. Další použité výrazy jako provokatér či manipulátor označil soud za hodnotící úsudky, na něž měl Babiš právo v rámci svobody projevu a kterými nevybočil z mezí přípustnosti.

Bison & Rose svou spolupráci s jakoukoliv politickou stranou či aktivním politikem vylučuje. Dřív ji spoluvlastnil Miloš Růžička, který se stal poradcem tehdejšího sociálnědemokratického ministra vnitra Milana Chovance. Od předloňska agenturu napůl vlastní Vladimír BystrovRoman Šmíd.

Agentura s Babišem vedla i další soudní spory. V jednom se domáhala omluvy za to, že ji politik v roce 2015 spojil s výrobou fotomontáže Chovance a nahé dívky. Chovanec tehdy naopak naznačil, že za kompromitujícím útokem mohlo stát hnutí ANO. Podle mluvčího agentury se tato pře nakonec vyřešila mimosoudní dohodou.

Spor kvůli ochraně dobré pověsti vede s Babišem kvůli jeho výrokům i nevládní organizace Transparency International. Premiér ji opakovaně označil za zkorumpovanou. Středočeský krajský soud žalobu minulý měsíc nepravomocně zamítl, Babišova vyjádření podle něj významně nezasáhla do práv organizace.