Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Babiš se začne soudit s Bleskem kvůli „15 nepravdivým tvrzením“ o sobě

Andrej Babiš. Foto: Profimedia.cz, Economia

Andrej Babiš. Foto: Profimedia.cz, Economia

Městský soud v Praze začne zítra projednávat žalobu podnikatele Andreje Babiše na Ringier Axel Springer, vydavatele bulvárního deníku Blesk. Předmětem žaloby jsou články z loňského 10., 11. a 12. dubna, v nichž se podle žaloby objevilo „celkem 15 nepravdivých tvrzení“ jako „Babiš odírá lidi“, „Babiš dostává od státu 10 milionů korun denně“, „Babiš je viník dražšího česneku, nebo třeba brambor“ či „Milovník zvířat Babiš: Nabízí pochoutku z týraných hus!“ (na farmě Čapí hnízdo).

„Zmíněné články jsou souborem nepravdivých informací, případně informací natolik zjednodušených, že zjednodušení vede k nepravdivosti,“ shrnul obsah žaloby Babišův mluvčí Karel Hanzelka. Babiš podle něj nechce peníze, žádá zveřejnit odpovědi rozsahem rovnocenné původním článkům. Blesk v době, kdy vyšly, řídil Pavel Šafr, nyní opět šéfredaktor Reflexu.

Spor má pikantní nádech, poslední dobou se totiž po metropoli intenzivně diskutuje o tom, že Babiš, jinak též vydavatel regionálních týdeníků 5plus2, celou českou pobočku Ringieru koupí. Pak by se logicky spor stal bezpředmětným a uveřejnit požadované odpovědi by neměl být větší problém.

Bratislavský soud začal před týdnem projednávat jinou Babišovu žalobu, v níž se domáhá verdiktu, že byl ve svazcích československé komunistické Státní bezpečností coby agent veden neoprávněně. Miliardář slovenského původu před soudem spolupráci s československou tajnou službou popřel. Soudkyně pak jednání odročila na říjen, kdy hodlá vyslechnout svědky.

Babišův Agrofert je jedničkou tuzemského zemědělsko-potravinářského sektoru a dvojkou chemického průmyslu. Se svými 28.000 zaměstnanců patří k největším zaměstnavatelům. Předloni firma vstoupila také do odvětví lesnictví a dřevařství. Babiš stojí v čele politického hnutí ANO, které se chystá na parlamentní volby v příštím roce.