V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Babiš má za urážku Šafra platit 50.000, rozhodl opět soud

Pavel Šafr chce po Andreji Babišovi odškodnění za označení „psychopat“ a „parchant“.

Vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš má zaplatit šéfredaktorovi Svobodného fóra Pavlovi Šafrovi 50.000 Kč za urážlivé výroky na jeho adresu. Omlouvat se mu na půdě Sněmovny nemusí. Rozhodl o tom dnes Okresní soud pro Prahu-západ. Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat.

Okresní soud vynesl rozsudek už podruhé. Proti původnímu verdiktu se odvolali Babiš i Šafr, jenž ve své žalobě na ochranu osobnosti požadoval od Babiše 100.000 Kč a omluvu. Soud Šafrovi, kterého zastupuje advokát Aleš Rozehnal, přiznal polovinu požadované částky, omluvu však nikoliv. Původní verdikt zrušil v červenci odvolací soud.

Soudkyně Simona Kačerová dnes při zdůvodnění rozsudku uvedla, že v novém řízení byly doplněny důkazy na základě pokynů odvolacího soudu, které žádné velké změny nepřinesly. Novinář chce po Babišovi odškodnění, protože jej ministr financí opakovaně a veřejně označil za „psychopata“ a „parchanta“.

Podle soudkyně je potřeba každý z výroků posuzovat zvlášť. Slovo psychopat bylo vysloveno v rámci sebeobrany a politické diskuze. „Je možné ho akceptovat jako projev kritiky a svobodný projev žalovaného,“ podotkla Kačerová. Slovo parchant naopak soudkyně považuje za urážku, která měla dehonestovat žalobce a mohla poškodit jeho čest. Šafr v žalobě požadoval také omluvu, kterou měl Babiš přednést ve Sněmovně. Soud to zamítl kvůli tomu, že dolní komora nebyla místem, kde urážky padly.

Šafr podal žalobu loni v květnu. Poukázal v ní na to, že ho politik opakovaně urazil, mimo jiné v pořadu Interview ČT24. Nelíbí se mu, že Babiš směšuje rovinu veřejné diskuse a práva na kritiku s rovinou osobního napadání a urážení.