Pietro Filipi. Kara. Glami. Lookio. Čtvero tuzemských outletů. Čtvero malých českých značek. Best practices z Instagramu. Přijďte 20. listopadu na Módu v Česku do Aureole.

Babišovo 5plus2 v redakční části propaguje jeho ANO, i Komárkovým komentářem

Martin Komárek, bývalý dlouholetý komentátor deníku MF Dnes a dnes exponent politické strany ANO podnikatele a politika Andreje Babiše, se ve včerejším vydání týdeníku 5plus2, které Babiš vlastní, opět “převtělil do role komentátora”, jak píše. Propaguje v něm politickou stranu, kterou Babiš rovněž financuje.

Babišův týdeník tak bezprecedentně protežuje kandidáty politické strany svého majitele. Komárkův materiál je opět hlavním a de facto jediným textem na názorové stránce 5plus2, Martin Komárek je v něm před textem uváděn jako “publicista”, teprve za textem se uvádí, že je “kandidátem hnutí ANO v Libereckém kraji”.

“Kdybych nebyl kandidátem za hnutí ANO v Libereckém kraji, byl bych politickým komentátorem v MfD. A snažil bych se voličům doporučit, komu mají dát hlas. Zkusím se zase převtělit do role komentátora. Prosím, uvažujte se mnou,” začal Komárek svůj včerejší “komentář” v rubrice Ano a ne Martina Komárka.

Ostatní strany zkritizuje (v případě ODS přisprostlým rýmem “Chci blonďatou ramlici / proto volím pravici.”) a závěrem samozřejmě poradí “Ale každému, kdo by se mě zeptal, zda má jít k volbám a hlasovat, bych odpověděl jako komentátor naprosto jednoznačně: Ano.”. Ocitá se tak ve střetu zájmů – coby publicista doporučuje voličům hnutí, v němž sám kandiduje.

Text Martina Komárka na názorové stránce 5plus2 ze 24. října

Text Martina Komárka na názorové stránce 5plus2 ze 24. října

Z titulní strany aktuálního vydání, publikovaného den před volbami, přemlouvá voliče i zpěvačka Marie Rottrová, s níž se nadace Babišova Agrofertu spolupracuje na vánoční charitativních koncertech. „Letos jsem se pragmaticky rozhodla pro takové lidi na kandidátkách, kteří již v životě něco dokázali, něco vybudovali a kterým věřím, že se chtějí pustit v parlamentu do smysluplné práce. I když jsou politickými nováčky, pevně doufám, že budou pro politiku i ekonomiku naší země přínosem. V těchto volbách jim dám své ANO,“ nabádá ve čtvrtečním 5plus2 Marie Rottrová.

Titulní strana 5plus2 ze 24. října. Straně ANO shání voliče Marie Rottrová

Titulní strana 5plus2 ze 24. října. Straně ANO shání voliče i zpěvačka Marie Rottrová

Komárek, bývalý člen KSČ a předlistopadový redaktor socialistické Mladé fronty, v níž mimo jiné oslavoval Klementa Gottwalda , je podle sdělení Babišovy strany jediným členem jejího vedení, který od partaje pobírá plat, a to na pozici “programového manažera”, jak píše na volební lístky.

Babiš svůj týdeník, který vychází v milionovém nákladu po celém Česku, používá k propagaci vlastní politické snahy opakovaně – minulý týden obsadil redakční prostor titulní strany a strany 2 a 3 velkým rozhovorem, hloub ve vydání vyšel text s titulkem Babiš: Doutníky nekouřím, s Bakalou se nekamarádím a samozřejmě Komárkův komentář. V listu byl dále vložen osmistránkový propagační leták ANO. Ve vydání 5plus2 ze 17. i ze 24. října inzerovaly také ČSSD a KDU-ČSL.

Titulní strana 5plus2 ze 17. října

Titulní strana 5plus2 ze 17. října

Strana 2 a 3 týdeníku 5plus2 ze 17. října

Strana 2 a 3 týdeníku 5plus2 ze 17. října

Text Martina Komárka na názorové stránce 5plus2 ze 17. října

Text Martina Komárka na názorové stránce 5plus2 ze 17. října