Bakala svěří Economii do německých rukou, generálním ředitelem bude André Warnecke

Bývalý německý ředitel rakouských „Hospodářských novin“ má české Economii zajistit „dlouhodobou profitabilitu“.

André Warnecke. Foto: Economia

André Warnecke. Foto: Economia

„Přední centrum ekonomické a názorové žurnalistiky na českém trhu“ má z vydavatelství Economia vytvořit André Warnecke, šestačtyřicetiletý Němec s patnácti lety zkušeností s vedením, restrukturalizací a digitalizací médií v různých evropských zemích. K 1. červnu ho představenstvo v čele s majitelem Economie, finančníkem Zdeňkem Bakalou jmenuje generálním ředitelem vydavatelství Hospodářských novin, týdeníků Respekt, Ekonom, Marketing & Media, měsíčníku Bel Mondo, dalších 13 oborových časopisů a webu iHNed.cz.

Po pěti měsících tak skončí provizorium, kdy firmu „v dočasném režimu“ vede Petr Babický, předchozí generální ředitel oficiálně odvolaný ke konci loňského roku. O místo ředitele Economie se ucházel také současný šéf Lidových novin a člen představenstva konkurenční Mafry Dalibor Balšínek, nakonec neuspěl.

Babický, který řídil Economii od roku 2010, zvládl podle dřívejších Bakalových slov firmu „restrukturalizovat a připravit ji, provozně i finančně, na období dalšího rozvoje směrem k digitální mediální budoucnosti“. Fakt nicméně je, že podle posledních zveřejněných výsledků z roku 2011 skončila Economia v provozní ztrátě 21 milionů Kč, především kvůli poklesu inzertních příjmů z důvodu přetrvávající hospodářské krize a odvětví, v němž podnik působí, jak se uvádí ve výroční zprávě.

Podle dnešního vyjádření bude Bakala od Warneckeho vyžadovat především „dlouhodobou profitabilitu“ Economie. Nový šéf přijde ve chvíli, kdy firmu čeká v rámci Prahy stěhování z Dobrovského ulice na Letné do Karlína, do moderního otevřeného prostoru, kde mají redakční týmy fungovat už nikoli jako dosud jen v rámci jednotlivých titulů, ale napříč podle tematického zaměření. Stěhování se má přitom stihnout do měsíce od Warneckeho nástupu, tedy do 30. června.

Sám nový generální ředitel si je vědom, že se bude muset změnit i nabídka Economie na tiskovém trhu, který loni meziročně přišel o desetinu inzertních peněz. „Žijeme v pro média převratné době,“ přeložili slova Warneckeho, který mluví německy, anglicky a švédsky, zástupci Economie v dnešním oficiálním oznámení, „čtenáři jsou daleko náročnější a žádají lepší přístup k informacím. Inzerenti od nás čekají daleko sofistikovanější služby a majitelé efektivní nakládání se svými investicemi.“

Economia už letos v lednu oznámila konec šesti svých ztrátových odborných časopisů vycházejících na papíře. Na druhé straně prodává nejvíc digitálních verzí svých tištěných titulů ze všech tuzemských mediálních domů. To ale zdaleka nevyvažuje propady inzertních příjmů tiskových produktů Economie.

André Warnecke přichází do Economie z mediální společnosti Medici. Působil jako generální ředitel rakouského vydavatelství WirtschaftsBlatt stejnojmenných rakouských „Hospodářských novin“, a řídil také středoevropské aktivity společnosti Bonnier Business Press CEE. Kvůli novému místu se nyní otec dvou dětí stěhuje do Prahy.