V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Bakalova Economia loni prohloubila ztrátu, prodělala 54 milionů Kč

Nové logo Economie od Dynamo Design

Letos uvedené logo Economie od Dynamo Design

Vydavatelství Economia finančníka Zdeňka Bakaly skončilo loni ve ztrátě 54 milionů Kč, to je meziročně víc než dvakrát tolik, co roce 2011, kdy firma tratila 21 milionů. Způsobeno to bylo „především poklesem inzertních příjmů z důvodu přetrvávající krize v odvětví“ a taky odpisem v rámci fúze ve výši 26 milionů. Tržby poklesly z 680 milionů Kč na 617 milionů.

Ukazuje to účetní závěrka firmy čerstvě založená do obchodního rejstříku, na což upozornil Motejlek.com.

Firma udává, že loni zaměstnávala 347 lidí. Letos na podzim jich bylo 353, z toho zhruba polovina byla redaktorů. Třetina z toho, tedy zhruba 60 lidí, do konce roku odchází. Obsahovou strategii, která má vrátit firmu do zisku, vymýšlí ředitel redakcí Vladimír Piskáček, který si kolem sebe postavil „kolegium“, v němž jsou kromě něj Martin Jašminský, Ondřej Neumann, Miloš Čermák, Jindřich Šídlo a Petr Orálek.

Letos v únoru se Economia rozhodla zfúzovat s firmou Respekt Publishing, prostřednictvím níž Bakala vydává názorový týdeník Respekt. V dubnu pak Bakala prodal Andreji Babišovi slovenskou odnož svých mediálních aktivit, vydavatelství Ecopress.

Rovněž v dubnu Bakalova Economia koupila ztrátovou internetovou firmu Centrum Holdings, také s ní plánuje zfúzovat, a to příští rok.

Celkem dobře Bakalovi funguje dcera Economie, firma R Media, zaměřená na produkci firemních novin a časopisů na klíč. Její tržby sice loni meziročně klesly na 56 milionů Kč z 63 milionů rok předtím, ale zisk zůstal téměř ve stejné výši, nad 7 miliony Kč.

Economia má také 20% podíl ve firmě Distribuční Holding, spoluvlastní ji Mafra (40 %) a Vltava-Labe-Press (40 %). Holding se sice loni zbavil nerentabilního Mediaservisu, Economia v něm ale stále má peníze, které mu v roce 2011 půjčila. Mediaservis také negativně ovlivnil loňské hospodaření konkurenční Mafry.