Balšínkovo Echo chce od lidí 750.000 Kč

Placená sekce názorového webu Echo Prime má začít do 1. září, s pomocí crowdfundingu.

Redakce Echo Media v propagačním videu

Redakce Echo Media v propagačním videu

Sbírku prostřednictvím crowdfundingového webu HitHit.cz zahájilo vydavatelství Echo Media Dalibora Balšínka. Spolufinancovat by měla spuštění placené sekce Echo Prime, jež má existovat vedle volně přístupného Echo24.cz. „Bude bez reklam, které nás stejně neuživí a vás jen obtěžují,“ říká v propagačním videu majitel vydavatelství a šéfredaktor Echa Balšínek. Diskuse mají být přístupné jen pro předplatitele.

Logo Echo Prime cituje Platóna v angličtině

Logo Echo Prime cituje Platóna v angličtině

Lidem si Balšínkova firma řekla o 750.000 Kč, vybrat je chce za 45 dní. Odměny jsou odstupňovány od 200 Kč (podporovatel) po 100.000 Kč (partner a doživotní předplatitel; Echo Media slibuje anonymitu, pokud si to dárce bude přát). Placený názorový deník Echo Prime má stát na autorech tištěného Týdeníku Echo a webu Echo24.cz. Koupit si tak lze „poetický výlet“ s Jiřím Peňásem (5.000 Kč), „intelektuální provokaci“ Daniela Kaisera (10.000 Kč), setkání s Martinem Weissem, hraní Ondřeje Štindla (obojí za 20.000 Kč) či večeři s Lenkou Zlámalovou (25.000 Kč). „Večeře, na kterou je autorku ještě třeba pozvat, zpestří přednáškou Změkčilá společnost a absence testosteronu ve společnosti,“ nabízí vydavatel.

Se spuštěním Echo Prime se počítá nejpozději 1. září. Slibuje denně „pět komentářových analytických textů a jen důležité zpravodajské texty z domova i ze světa“, dále monitoring zpráv z tuzemských médií, kompletní obsah tištěného Týdeníku Echo a také plné znění komentářů z Echo24.cz. Ty budou nově zpoplatněny, uvádí vydavatel.

Roční předplatné Echa Prime bude stát 2.999 Kč, přispěvatelé dostanou 30% slevu, po nějaký čas budou moci přistupovat zdarma. Echo Media dosud existuje hlavně díky investici Jan Klenora, v řádu desítek milionů korun. Ročně Echo utrží „řádově nižší desítky milionů korun“, většinu generuje tištěný týdeník. Podle nedávných Balšínkových slov činila loňská ztráta kolem tří až čtyř milionů a letos by mohlo být hospodaření vyrovnané.

Crowdfunding není v oblasti financování nových mediálních projektů v Česku novinkou. Internetová televize DV TV si lidem loni řekla rovněž o 750.000 Kč, a dostala přes dva miliony.