Chystáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Chcete v něm ukázat svou agenturu? Přidejte se.

Barrandov investuje do hrané tvorby

Rozvoj staví Jaromír Soukup na spolupráci s Tomášem Magnuskem. Režisér točí novinky stanice, její vlastník naopak prodává jeho filmy.

Josef Abrhám a Kateřina Brožová v seriálu Stopy života. Foto: TV Barrandov

Josef Abrhám a Kateřina Brožová v chystaném seriálu Barrandova Stopy života. Foto: TV Barrandov

Televize Barrandov Jaromíra Soukupa hodlá výrazně investovat do hrané tvorby, která se ve vysílání stanice objeví letos na podzim. Půjdou do ní „nižší desítky milionů korun“, řekl Médiáři majitel televize Soukup na stánku Barrandova v pražském hotelu Hilton, kde od pondělí do čtvrtka probíhá mezinárodní veletrh televizní tvorby NATPE Europe.

Soukup se ho účastní mimo jiné jako majitel firmy Media View, která začíná mezinárodně obchodovat s právy na snímky režiséra Tomáše Magnuska vzniklé v letech 2009 až 2013. Nabízí trilogii Bastardi, Školní výlet, Jedlíci aneb Sto kilo lásky, Pamětnice a Obchodníci. Kromě toho na mezinárodní trh uvádí vlastní formáty Kurňa, co to je?, Sejdeme se na Cibulce, Intim s Heidi Janků, Exkluziv Kateřiny Brožové, Co mi nedá spát s Veronikou Žilkovou, Vše nejlepší a Vtip za stovku (ten stanici narozdíl od ostatních vyrábí externí produkce, firma Joy Department Petera Núňeze).

Čerstvě oznámená Soukupova spolupráce s Magnuskem znamená také právě výrobu novinek pro vysílání Barrandova - včera stanice oznámila, že režisér rozpracuje trilogii Bastardi do podoby 20 půlhodinových dílů seriálu, dnes oznámila, že s ním připravuje i šestnáctidílný seriál z prostředí psychiatrické léčebny Stopy života, podle scénáře psychiatra Jana Cimického, s herci Kateřinou Brožovou, Markem Vašutem, Josefem Abrhámem, Libuší Šafránkovou či Janem Hrušínským.

Jak konkrétně vznikla spolupráce s tvůrcem Magnuskem, nechtěl Jaromír Soukup rozvádět. „Pan Magnusek je vynikající režisér a prostě dělá pro nás,“ řekl jen.

Prvních osm dílů Stop života se má vysílat od letošního října (dalších osm dílů pak na jaře 2015), rovněž na podzim má jít seriálová verze Bastardů. Soukup přitom říká, že v programu Barrandova nebudou nová díla prostavena do přímého střetu s Ordinací v růžové zahradě či se Svatbami v Benátkách, tedy proti zavedenému seriálu Novy či novince Primy. Po prázdninové pauze se navíc do programu Barrandova vrátí s premiérovými díly všechny zábavní formáty vlastní tvorby uvedené výše.

Seriál Stopy života. Foto: TV Barrandov

První klapka seriálu Stopy života padla v lednu 2013, kdy Magnusek natočil pilotní díl. Letos v únoru na práci navázal. Foto: TV Barrandov

Už při svém startu v lednu 2009 uvedla Barrandov hraný sitcom Ivana Mládka Cyranův ostrov, šlo ale o konverzační scény ze studia.

V lednu 2009 začínal Barrandov mimo jiné se sitcomem Ivana Mládka Cyranův ostrov

V lednu 2009 začínal Barrandov mimo jiné se sitcomem Ivana Mládka Cyranův ostrov

Na podobném úsporném principu byla loni založena série podle kanadského vzoru Ona a on, rovněž s Brožovou a Vašutem.

Přípravu na novou hranou tvorbu avizoval už před rokem tehdejší programový ředitel Petr Lesák, investice do vlastní tvorby se znatelným využitím exteriérů Soukupovi ale umožňují až nedávné kroky v hospodaření stanice - postupně se zlepšil prodej reklamy, tržby televize loni rostly, naopak se řádově snížila její ztráta. Začátkem letošního června pak Soukup o 1 miliardu Kč snížil základní jmění společnosti Barrandov Televizní Studio, která stanici provozuje - to popisuje jako účetní operaci, jež posloužila na úhradu minulých ztrát a která byla „posledním krokem k vyrovnání s minulostí“ televize.

Stánek televize Barrandov na televizním veletrhu Natpe v pražském Hiltonu, na snímku šéfka stanice Marcela Hrdá a programová ředitelka Markéta Daems

Stánek televize Barrandov na televizním veletrhu Natpe v pražském Hiltonu, na snímku šéfka stanice Marcela Hrdá a programová ředitelka Markéta Daems

Nabídka pořadů z Barrandova na televizním veletrhu. Kliknutím zvětšíte

Nabídka pořadů z Barrandova na televizním veletrhu. Kliknutím zvětšíte

Nové aktivity Soukupovy firmy Media View, nově zaměřené právě na obchod s televizními právy, mají mimo jiné televizi zpropagovat na odborném fóru. „Chtěli jsme ukázat, že je tu třetí svébytná, finančně stabilní televize vedle Novy a Primy, dát signál domácím i zahraničním tvůrcům i třeba novinářům,“ řekl dnes Soukup na televizním veletrhu NATPE. Kromě něj byla na stánku Barrandova přítomna i šéfka televize Marcela Hrdá či programová ředitelka a zároveň manažerka akvizice Markéta Daems.

Přirozeným krokem pro Barrandov, respektive Media View je navázat obchodní spolupráci se slovenskými stanicemi, najmě komerčními, někteří z tamějších partnerů už podle Soukupa projevili zájem.