Barrandov prodlouží zprávy o čtvrt hodiny, mají přinést víc diváků

Dětský Animáček se od března bude vysílat už jen ráno. Jeho odstraněním z večera se má docílit lepšího toku dospělého publika směrem k hlavnímu vysílacímu času.

Petr Převrátil. Repro: barrandov.tv

Nový moderátor večerních Hlavních zpráv Petr Převrátil. Repro: barrandov.tv

Večerní zpravodajství televize Barrandov od soboty 1. března mění název z Hlavních zpráv na Naše zprávy a o polovinu se prodlouží.

Relace se dosud vysílá od 18.30 zhruba do 19.00, kdy začíná animované pásmo pro děti Animáček. První březnový den budou zprávy trvat až zhruba do 19.15, a místo Animáčku se začne vysílat v premiéře třetí řada tureckého seriálu Velkolepé století o 92 dílech. Ukazuje to definitivní podoba programových plánů stanice.

Nová podoba zpráv má místo jednoho moderátora přinést dvojice, kteří mají jednotlivé příspěvky komentovat. Z nových moderátorů televize ukázala zatím jen Petra Převrátila.

Začátek března je termínem, kdy generální ředitel Barrandova Vladimír Železný hodlá výrazněji obměnit programové schéma. Sobotní a nedělní podvečer už má vyladěny - budou je otevírat reprízy Columba, následovat mají právě zprávy a turecký seriál populární u divaček.

SKLADBA VÍKENDOVÝCH (POD)VEČERŮ TV BARRANDOV OD 1. 3. 2014

16.45 Columbo (seriál USA)
18.30 Naše zprávy (nový název pro Hlavní zprávy)
19.15 turecký seriál Velkolepé století III (turecký seriál o 92 dílech)
20.15 hlavní večerní program

Zdroj: programové plány stanice

Dětský Animáček mizí jen z večera, dál se bude vysílat ráno jako tříhodinový blok od 6 do 9 hodin.

Začátek možná až v 19.00

Právě změny večerních zpráv, které mají být živější a poutavější, mají pomoci Barrandovu k vyšší sledovanosti. Do budoucna by se jejich začátek navíc mohl posunout z aktuálních 18.30 na pozdější hodinu, tedy do přímého souboje s některou z dalších stanic. V rozhovoru pro ČTK to uvedl generální ředitel Železný, jenž při loňském nástupu do funkce jako svou prioritu vyhlásil letošní překročení podílu televize přes 10 %. Za celý loňský rok Barrandov vykázal podíl na sledovanosti 4,4 % diváků starších 15 let.

Železný neřekl jména ani v rozhovoru se zpravodajem ČTK. „Zavedli jsme dvojice, které nikdy moderátory nedělaly. Já to mám ve zvyku už z Novy,“ prohlásil s tím, že moderátory nyní čeká měsíční intenzivní práce, která má určit jejich budoucí moderátorské „charaktery“.

„Cílem je zaujmout, informovat, přidat něco, co naše zprávy neměly. Dosud byly poměrně chladné, z hlediska výrazu,“ upřesnil s tím, že zpravodajství představuje „vůbec nejzuřivější bitvu, která se denně svádí“. „Není to vůbec lehké, protože je to mimořádně finančně náročná záležitost, navíc mimořádně nevýtěžná, protože ji nemůžete přerušovat reklamou,“ zmínil.

Jedním z překvapení pro diváky i samotné moderátory má být jejich občasné prohození. „Například bude aprílový týden a my ty dvojice zpřeházíme mezi sebou,“ poznamenal Železný, jenž očekává, že podobné „hrátky“ se mohou příznivě odrazit i na vztahu televize s divákem. „Kéž bychom uměli šokovat dvacetkrát denně,“ prohlásil televizní profesionál.

Změny, při nichž současný šéf Barrandova čerpá ze zkušeností při budování úspěšných Televizních novin na Nově, souvisí s ambicí zvýšit sledovanost v prime time. Právě proto končí Animáček, který na zprávy dosud navazoval, ale s potřebou přilákat hlavní cílovou skupinu k obrazovce byl podle Železného zcela v rozporu. „Když se pohneme s formátováním a budeme si jisti, že umíme dobudovat tok publika blíž k prime timu, myslím, že cílově možná ty zprávy budou začínat o malinko později,“ uvedl. Nevyloučil, že by mohlo jít o 19. hodinu, kdy se nyní rozjíždějí hlavní zpravodajské relace České televize a Primy.

Na olympiádu „pozapomněl“

Jednou z překážek, která by mohla přibrzdit cestu k pětiprocentní divácké hranici, ohlášené na letošní jaro, jsou podle Železného začínající olympijské hry, na něž při stanovování svých cílů údajně drobně pozapomněl. „To je pro každou televizi černá můra, s výjimkou té, která olympiádu vysílá. Zimní olympijské hry jsou o něco milosrdnější než letní, ale tradičně pro televizní byznys je to mimořádná pohroma,“ míní Železný.

Situace Barrandova je podle Železného dána tím, že jde o samostatnou a zároveň plnoformátovou televizi. Musí proto reagovat na chování velkých televizních skupin, které si vypomáhají svými tematickými kanály, například při „paralyzování některé cílové skupiny“. „Musíte vytěžit cílovou skupinu, kterou nepokrývá plnoformátová televize, a to i za cenu, že se ocitáte v čelním souboji se specializovaným programem,“ poznamenal.

V březnu pokus o 5 %

Prvním výraznějším předělem Železného éry na Barrandově bude březen, ohlášený jako „nástup k pěti procentům“. Nový management postupně prošel všechny formáty, které byly z velké části obměněny. Změny se také dotkly moderátorských postů, zrušeni byli hlasatelé. „Velmi intenzivně pracujeme na grafické podobě, která byla malinko opomíjena,“ zmínil Železný, podle kterého v budoucnu zmizí pořady typu Třicet případů majora Zemana. Ty Barrandov hodlá vysílat do 28. května, a to údajně pouze z ekonomických důvodů, aby využil zaplacený archiv z dob, kdy televize byla podle něj „spíše pleněna než budována“.

„Plány máme bohaté, otázkou je, zda televize svým ekonomickým výkonem bude zakládat na tento rozvoj, nebo bude o malinko pomalejší, než bychom rádi viděli,“ uvedl s tím, že již nyní se pracuje na pořadech pro červen, ale také říjen a listopad.

Se Soukupem „bez dramatických třecích ploch“

Železný do čela televize Barrandov, kterou loni definitivně převzal majitel mediální skupiny Médeda Jaromír Soukup, nastoupil v listopadu. Od nabídky vlastníka k oboustranné dohodě podle něj uplynuly tři týdny.

V současné době komunikaci se Soukupem popsal jako intenzivní, ale bez žádných dramatických třecích ploch. Hlavní spolupracovnici, šéfku programu Markétu Zahradníkovou považuje za kreativní osobu, která na funkci bohatě stačí. Jejího předchůdce Petra Lesáka zažil jen necelý měsíc a jeho výkon proto nechce posuzovat. Uvedl pouze, že některé formáty, které po něm zdědil, byly méně profesionální, než by čekal.

Železný do nástupu na Barrandov pracoval mimo jiné na vlastním projektu jakési nikové, specificky zaměřené televize, která by využívala zkušeností s fungováním sociálních sítí a nových forem komunikace. Před dvěma lety také prý dostal nabídky na rozjetí televizního projektu v Evropě, ale mimo Česko, které odmítl.