Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Barterové sociální sítě pomalu startují i na českém webu

Zkuste si představit, že jste si konečně vzali volno a vyrazili na exotickou dovolenou. Místo toho, abyste se ubytovali v hotelu, zaklepete na dveře člověka, kterého jste nikdy neviděli, s tím, že u něj chcete bydlet. Dotyčnému to navíc vůbec nebude vadit, provede vás po městě, večer vás vezme do místního lokálu a seznámí se svými kamarády. A co je na tom opravdu skvělé – nemusíte mu za to zaplatit zhola nic.

Připadá vám to nemožné? Přesně tohle se stává lidem, kteří patří do sociální sítě CouchSurfing. Má to samozřejmě jeden háček. Aby vás někdo zadarmo ubytoval, musíte zase vy na oplátku zadarmo ubytovat nějakého jiného couchsurfera u sebe doma.

A právě na principu vzájemné pomoci a směny, bez toho aniž byste museli druhému něco zaplatit, fungují barterové sociální sítě.

Couchsurfing samozřejmě není pro každého. Musíte mít doma aspoň jednu postel navíc a mít dostatečnou odvahu uvítat u sebe kohokoli i z té nejexotičtější části světa.  V současnosti má už sociální síť CouchSurfing milióny členů z 230 zemí světa.

Nápad na americkou barterovou síť Swap se zrodil v hlavách jejich zakladatelů při vyklízení garáže. Myšlenka, že řada lidí je na tom nejspíš podobně a má doma taky spoustu věcí, které nepotřebuje, se stala základem projektu. V současnosti má stránka  v USA 35 tisíc unikátních návštěvníků měsíčně (podle Compete.com). Swapeři tu právě nabízí víc než půl milionu věcí. Lidé si mezi sebou vzájemně vyměňují především filmy a přečtené knihy, ale najdete tu i svatební šaty, lyže nebo iPady.

Menší barterové sítě lze pak najít po celém světě.  U sousedů v Německu je jich řada. V každém větším německém městě  funguje lokální síť spravovaná pomocí sociální sítě Freecycle. V Anglii mají tradici sítě jako CityCarClub, v rámci kterých si můžete půjčit auto nebo jiný dopravní prostředek. Další příklady barterových sítí z celého světa pak shromažďuje web Collaborative Consumption.

A co Čechy?

Barterové sociální sítě ve světě fungují dobře, u nás v Čechách se rozjíždějí velmi pozvolna.

Vlaštovkou je třeba web hlavně pro holky VotočVohoz. Na stránkách můžete nabídnout ostatním cokoli na sebe, co vás už nebaví nebo vám nesedí. Věci si tu lidé mohou koupit, ale je zde i možnost si je vzájemně vyměnit.

V procesu příprav je projekt, jehož investorem je Libor Malý a v rámci kterého se připravuje spuštění portálu, kde by si lidé mohli najít partnera pro vzájemnou výpomoc. Mohli byste tak za posekání trávníku získat vyplnění daňového přiznání nebo pomoc s výukou angličtiny. Termín spuštění nebyl zatím ohlášen.

Proč v Čechách nedošlo k rozjezdu barterových sociálních sítí aspoň v lokálním měřítku? Můžeme se zamyslet nad skepsí nám vlastní. Možná si vzájemně méně důvěřujeme než lidé v sousedních zemích. Přece jen pozvat si neznámého člověka do bytu vyžaduje kus odvahy. Anebo jsme jen konzervativní a nedůvěřiví k novotám.

Tipy na další české barterové sociální sítě uvítáme v komentářích.