„Bartoška je boží!“ Vánoční reklama Rohlíku předčila Lidl i Staropramen

V další várce vánočních spotů reklamní kati nejvíc ocenili ten s „farářem“ Jiřím Bartoškou.

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení nových českých kampaní, a to hodnocení od nejpovolanějších - samotných kreativců a stratégů z tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna za 47. týden 2021

 1. Punk Film: Boží Vánoce (73 %)
  značka: Rohlik.cz, klient: Velká pecka
 2. Časy se mění, Vánoce zůstávají (61 %)
  značka: Lidl, klient: Lidl Česká republika
 3. WMC Grey: Na Vánoce po našem (60 %)
  značka: Staropramen, klient: Pivovary Staropramen
 4. 2Fresh: Chytré brigády (46 %)
  značka, klient: Tymbe
 5. Fix It In Pre: Vulcan 3 (43 %)
  značka: Vulcan, klient: Airgun Technology

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 8 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným kampaním můžou experti přidat slovní hodnocení.

1. Boží Vánoce s Rohlíkem jsou s Jiřím Bartoškou

Online supermarket Rohlik.cz nově uvádí na svých sociálních sítích a dalších internetových komunikačních kanálech reklamní spot, který představuje jako „filmovou vánoční jednohubku o hříchu a odpuštění“. Hlavní roli duchovního ztvárnil herec Jiří Bartoška. „Reklama mi přijde vtipná. Má příběh a vlastně vypráví o tom, že i církev se modernizuje. Je to reklama vánoční, takže co jiného k tomu ještě říct, než že všem přeji šťastné a klidné Vánoce,” řekl Bartoška. Ten zároveň zajistil voiceover vánoční kampaně maloobchodního řetězce Penny. Produkci a kreativu zajistila společnost Punk Film a režie se ujal Pavel Nosek. „Když jsme přemýšleli o naší vánoční kampani, měli jsme na mysli tři základní cíle: vyhnout se vánočním klišé a udělat reklamu po rohlíkovsku, inspirovat lidi k prožití božích Vánoc se svými nejbližšími bez bojů o parkovací místa a nekonečných front. A v neposlední řadě přinést pozitivní emoce a zážitek v této hektické a stresující době,“ uvedl Lukáš Antoš, marketingový ředitel Rohlíku.

Klíčový vizuál vánoční kampaně Rohlíku

Klíčový vizuál vánoční kampaně Rohlíku

Marek ŘíhaVelmi dobře natočené, na druhou stranu takových spotů je v posledních letech hromada. Výborný Bartoška, je to vtipný, pokud jsem pochopil zadání, akcentuje se to, co má. Bohužel na můj vkus moc dlouhé a velmi slabý branding. Pokud neuvidím packshot, nevím, o koho jde. Škoda, prostor na to podle mě byl.
Marek Říha (Alza.cz)

Míla KneprHezký opus. Moc hezký. Dal bych i víc, ale monolog je na můj vánoční vkus místy příliš na sílu. A hrozí, že z pana Bartošky se stane nový Jakub Kohák, aspoň co se vánočních spotů týče.
Míla Knepr (Contagious CZ)

Iva Hadj MoussaWow. Moc pěkná práce. Zářný příklad toho, že to jde bez milionkrát omílaných klišé. U repliky „my o vlku, vlk za dveřmi“ jsem se na chvíli vyděsila, že se za dveřmi chrámu objeví zesnulý kardinál Vlk. Ale naštěstí se tvůrci takové zvrácenosti nedopustili - naopak vytvořili citlivě odvyprávěnou, vtipnou reklamu. Boží reklamu.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Pavel JechortAchjo, to je dobrý. Achjo. Když máš produkt a dobrý lidi...
Pavel Jechort (Mall Group)

Stanislav PluháčekJako produkčně dobrý. Ale jestli to má být spot, tak první zmínka o brandu v 1:14 je dost ústřel. Nepohlídat si zároveň působení protagonisty u konkurence je ústřel na druhou. Překvapil mne print. Za něj palec nahoru.
Stanislav Pluháček (Better)

Bartoška je boží. Jestli nás čeká lockdown, takovou reklamu si rádi lidi vychutnají klidně opakovaně. Aby ta hořkost z nuceného pobytu u televize nebyla tak trpká.
Richard Stiebitz (Gen)

Michaela OulehlaTak díky týhle reklamě Rohlík mít máslo na hlavě rozhodně mít nebude. Pobavilo i dojalo.
Michaela Oulehla (Cognito)

Vilém RubešAle jo, možná moc polopatě a trochu moc dodatkových šlágvortů, ale mile udělané. A Bartoška zvládne bravurně Pánaboha i faráře...
Vilém Rubeš

2. Lidl na Vánoce využil proslulou píseň

Po loňské Půlnoční Václava Neckáře se maloobchodní řetězec Lidl ve vánoční kampani spojil s Kateřinou Marií Tichou, nositelkou hudební ceny Anděl. Natočili spolu spot s legendární písní Časy se mění, coververzi písně Boba Dylana The Times They Are A-Changing‘, kterou nahrála se skupinou Bandjeez a dalšími hosty. Českou coververzi Časy se mění s textem Zdeňka Rytíře v minulosti nazpíval rovněž Neckář s Martou Kubišovou a Helenou Vondráčkovou společně ve formaci Golden Kids. Reklama reflektuje celospolečenskou situaci a vyjadřuje přání, aby na každé změně bylo vždy i něco přínosného. „Vánoční příběh ukazuje, že každá změna, která člověka zastihne, může přinést i něco dobrého – záleží totiž na každém, jak ke změně přistoupí,“ uvádí Lidl, který jako tradičně tají, která externí agentura na jeho spotu pracovala. Vánoční reklamní spot s claimem Časy se mění, Vánoce zůstávají se natáčel v Praze, mimo jiné ve skutečné prodejně Lidlu v ulici Vysočanská. V televizi bude k vidění od 20. listopadu v minutové verzi, na YouTube je celý příběh o délce bezmála tří minut. Sjednocující vánoční linka se bude prolínat také televizními spoty zaměřenými na tradiční Deluxe nabídku Lidlu.

Z vánoční kampaně Lidlu

Z vánoční kampaně Lidlu

Marek ŘíhaStejné jako Rohlík, podobná vizuální tonalita, snadná zaměnitelnost, v podstatě to není nijak originální. Velmi dobrý je insight, který mě chytl za srdce, ale celý ten příběh je pro mě komplikovaný, většina se v tom neuvidí. Navíc, akcentovat to, co už dlouhodobě lidi štve, mi nepřijde dobrá cesta, čekal bych pozitivnější vizi a motivaci. Navíc je to moc dlouhé, měl jsem momenty, kdy jsem měl chuť přeskakovat. K tomu ještě slabý branding a snadná zaměnitelnost, Lidl má podle mě na víc.
Marek Říha (Alza.cz)

Míla KneprAž se chce říci: kéž by nám to vánoční kreativní vzedmutí ráčilo vydržeti po celý příští rok. Zase jsem se dojal.
Míla Knepr (Contagious CZ)

Iva Hadj MoussaNadílka skvělých reklamních spotů je letos opravdu velmi bohatá a kvalitní. A já si myslím, že Lidl v ní tentokrát vítězí. Spot je dojemný, ale neždíme laciné emoce: je uvěřitelný a všichni se v něm do nějaké míry můžeme poznat. A písnička to celé korunovala. Jediný letošní vánoční spot české produkce, u kterého jsem měla husí kůži. A přiznám se, i slza byla...
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Pavel JechortPrvních 30 vteřin ušlo, pak jsem se nudil. A když jsem pak koukl na produktovou reklamu, losos „citlivě“ namontovaný na Časy se mění mě vystřelil z pantoflí.
Pavel Jechort (Mall Group)

Stanislav PluháčekJá to dokoukal do půlky a pak vypl, takže nebýt titulku a popisu reklamy ani po minutě nevím, o čem to je. A stejný problém je i s třicítkou formátem.
Stanislav Pluháček (Better)

Mně se líbí, že Lidl tají kreativní tým. Kreativní bublina se bude dohadovat, jestli za tím není třeba Tereza! Spot je velkolepý - pěkně filmový. Jen se u 30″ verze k tomu fakt nehodí ten letákově laciný nabídkový voiceover. To se s image nesnoubí a nálada hořkne.
Richard Stiebitz (Gen)

Michaela OulehlaVážně pěknej doják!
Michaela Oulehla (Cognito)

Vilém RubešPrvní půl hodinu... ehm, půl minutu, jsem se bál, že půjdeme po celé pandemii a všech změnách krok za krokem. Pak jsem se domníval, podle mocné gestikulace všech účinkujících, že se vžíváme do situace sluchově znevýhodněných, posléze to chvilku bylo náborové video, a pak to už naštěstí přestalo. Hory k porodu pracovaly, a ona myš. Propálená příležitost...
Vilém Rubeš

3. Staropramen na Vánoce poprvé s WMC Grey

Pivní značka Staropramen spouští novou kampaň na vánoční balení Extra Chmelené 12. Role ženy Hynka Čermáka, dlouholeté tváře značky, se ujala jeho skutečná manželka Veronika Čermák Macková. Pro Staropramen jde o první kampaň ve spolupráci s novou kreativní agenturou WMC Grey. Kampaň, v níž se objevují piva z jedinečné řady Smíchovského výběru, je k vidění na stanicích televizní skupiny Prima, digitálních obrazovkách v nákupních centrech a v online formátech na YouTube, iPrima.cz a na sociálních sítích. „Kampaní jsme nechtěli ukazovat klasický vánoční patos, ale naopak říct našim konzumentům, že i přes všechny hořké chvíle si všichni společně umíme Vánoce vychutnat,“ přibližuje hlavní myšlenku kampaně a spotu brand manažerka značky Staropramen Denisa Findejsová. Při natáčení televizního spotu se po delší době společně před kamerou sešli manželé Hynek a Veronika Čermákovi. „Oslovit také Veroniku od nás bylo trochu troufalé, ale vnímali jsme to jako zcela zásadní. Dodává to reklamně na realističnosti, která se z většiny předvánočních kampaní vytrácí,“ dodává. Speciální vánoční multipack připravil pivovar Staropramen po několika letech. „V mnoha českých domácnostech se pod stromečkem objevuje dárek v podobě speciálního balení netradičních piv. Tím je i naše Extra Chmelená 12, která je od letošního roku k dostání také v obchodech a těší se velké oblibě konzumentů,“ říká Findejsová s tím, že Extra Chmelená 12 patří spolu s Velvetem, Granátem a Nefiltrem Pšeničným mezi nejlepší nápady sládků smíchovského Staropramenu. „Extra Chmelená 12 je chuťově plný, středně prokvašený ležák s hustou pěnou, jehož chuť si vychutnají opravdoví milovníci originálních a hořkých pivních receptur,“ prohlásil o tomto pětkrát chmeleném pivu jeho autor, vrchní sládek Staropramenu Jan Špaček.

Klíčový vizuál vánoční kampaně značky Staropramen

Klíčový vizuál vánoční kampaně značky Staropramen

Klíčový vizuál vánoční kampaně značky Staropramen

Klíčový vizuál vánoční kampaně značky Staropramen

Marek ŘíhaVelmi dobrý řemeslo, má to spád, dobře se na to kouká. Hynkův hlas zpívající koledu mi zvoní v uších ještě pět minut poté. Na konci jsem se lekl, když slyším „hořké chvíle“, naskočil mi Radegast, i přesto je tam slušný branding, maličko bych přitlačil, ale jinak dobrá práce!
Marek Říha (Alza.cz)

Míla KneprJako zkombinovat Hynka Čermáka s Vánoci, a povedlo se. Majstrštyk. (Rybí prsty rozsekaly.)
Míla Knepr (Contagious CZ)

Iva Hadj MoussaTohle se povedlo. Za mě nejlepší ze série Staropramenu s Hynkem Čermákem. Předchozí spoty mi přišly příliš patetické a šustily papírem, tohle zpracování je civilní, uvěřitelné, po všech stránkách provedené s lehkostí. A navzdory naprostému minimu patosu nechybí vánoční atmosféra a emoce.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Pavel JechortFajn se na to kouká, vánoční klasika to není, takže cajk.
Pavel Jechort (Mall Group)

Stanislav PluháčekTohle je reklama na Staropramen?! Opravdu? Změna agentury svědčí. Spot i print s rozbitými baňkami. Boží. A co je ještě božejší (a není to spot od Rohlíku), že to je podle mě překvapivě vítěz této Katovny (snad jsem se trefil).
Stanislav Pluháček (Better)

Hynek Čermák je super ať mluví, zpívá, nebo si jen brouká. I hořké chvíle si umíme vychutnat. Jen se to s tou hořkostí těžko rozlišuje. Hořkost patřící k životu byla už předtím slyšet kdesi v Beskydech. Loňský claim z Beskyd by se zde hodil také jako pr na hr.
Richard Stiebitz (Gen)

Michaela OulehlaStaropramen asi nečekal, jak moc se s hořkými chvílemi na letošní Vánoce trefil... nicméně, standard Staropramenu, nic jiného jsem asi ani nečekala. A rybí prsty pobavily!
Michaela Oulehla (Cognito)

Vilém RubešDvojník Ivana Roubala koupil olezlej stromek a pečlivě si ho uschoval do kapsy, aby v příštím záběru, kdy zjistí, že kapři došly, nebyl vidět. Domů nese kartón Staropramenu. Bezemoční manželka, asi mimozemšťanka, zabalí ve zmatené střihové sekvenci cosi do novin. Přichází sestava jakýchsi lidí, o kterých nevíme, je-li to rodina, shluk náhodně unesených mimozemským létajícím talířem anebo prodejci Herbalifu. Dudlajdudlajdá! Celou dobu čekám, že má v levé ruce pod kantnou sekeru - a bude zabíjačka. Vánočním stereotypům se pravda vyhnuli, ale jinak to láká k prožitku značky jak posezení na protitankovém zátarasu. NKP.
Vilém Rubeš

4. 2Fresh představuje „chytré brigády“ od Tymbe

Z kampaně značky Tymbe

Z kampaně značky Tymbe

Z kampaně značky Tymbe: CLV

Z kampaně značky Tymbe: CLV

Z kampaně značky Tymbe: print

Z kampaně značky Tymbe: print

Z kampaně značky Tymbe: bannery

Z kampaně značky Tymbe: bannery

Agentura 2Fresh připravila historicky první kampaň značky Tymbe komunikující jejich hlavní službu Ty-brigády, platformu na zprostředkování krátkodobých brigád. Kampaň byla rozdělena na dvě samostatné části. Cílem první části kampaně bylo představit značku a její služby lidem, kteří mají na starost nábor brigádníků zejména v e-commerce a retailu. Cílem druhé části kampaně bylo oslovit a představit výhody potenciálním brigádníkům.

Marek ŘíhaAkcentace rukou je fajn a baví mě celé vizuální provedení. Je to čisté, jednoduché, je to popisný, stručný, má to spád, celé si to na nic nehraje, Navíc „klik a je tu brigádník“ je tak jednoduchý, až je to dobrý. Dobře odvedená práce!
Marek Říha (Alza.cz)

Míla KneprFormálně kampaň, ale nedokážu vydestilovat kampaňovou ideu. Printu rozumím, je jednoduchý, jasný. (Jen ta art direction mi přijde poněkud humpolácká.) Video - testimonial - úsměvy ejčáristů za kreativitu úplně nepovažuju. Rádio je infomercial bez nápadu. To mě mrzí nejvíc. Jakoby si klient/copywriter mysleli, že lidi z HR jsou gutaperčové figuríny bez emocí.
Míla Knepr (Contagious CZ)

Iva Hadj MoussaJe to jednoduché a srozumitelné. Ono to někdy stačí.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Pavel JechortTak maká to nějak jako launch, úplně odvařenej z toho nejsem, ale když vytrváte, výsledky se dostaví.
Pavel Jechort (Mall Group)

Stanislav PluháčekJe to jednoduché, není to nudné a vlastně se mi to líbí. Nemám co dodat.
Stanislav Pluháček (Better)

Plakáty s gesty jsou jednoduché a výstižné. Hraje se tu ale na jiném hřišti, než ostatní reklamy v tomto katovním bloku. Video komentovat by bylo laciné. Nelze srovnávat, zbyla by hořkost.
Richard Stiebitz (Gen)

Michaela OulehlaOceňuji zapojení HR velkých značek. jen to zvukové provedení kliknutí je jak ze začátku milénia. Obecně nepatřím mezi fanoušky „klikacích“ kampaní.
Michaela Oulehla (Cognito)

Vilém Rubeš„Klik - a je tu brigádník!“ To jsou ale divní brigádníci... Jo aha, to nejsou brigádníci, to jsou rytmicky přikyvující ejčáristi. Smysl věci chápu, prostě agentura na brigádníky, ale jinak trochu maglajs.
Vilém Rubeš

5. Novou českou vzduchovku uvádí reklamní film

Český výrobce vzduchových zbraní Airgun Technology, fungující od roku 2013, představuje Vulcan 3, nejnovější generaci vzduchovky Vulcan, prostřednictvím dvouminutového reklamního filmu. Video se zaměřuje na poutavý zážitek a podporuje povědomí o značce, méně pak na technické vlastnosti produktu, které jsou podrobně popsány v materiálech firmy. Kompletní kreativu a produkci měla na starost Fix It In Pre, nová pražská videoprodukční společnost. Video režíroval Faraz Alam s kameramanem Glebem Volkovem. Dostupné je online a na sociálních sítích, kde míří přímo na nadšence do vzduchovek.

Marek ŘíhaMám rád zbraně všeho druhu, ale dokoukat tohle video bylo trochu utrpení. Je to strašně dlouhý, ve finále nudný a závěr předvídatelný. Nicméně na novou vzduchovku jsem šel podívat, protože mě zaujal design, je škoda, že produkt byl schovaný až do druhé minuty.
Marek Říha (Alza.cz)

Míla KneprŘeknete, vzduchovka, taková blbost. Produkčně Ben Hur, atmosféra jako z amerického akčňáku. Vždyť je tom taky vzduchovka za 40k. Ok. Jen ten závěr, ten závěr. „Objevte...“, to je stejné jako „víc než vzduchovka“. Škoda.
Míla Knepr (Contagious CZ)

Iva Hadj MoussaJá vůbec nevím, co si o tom mám myslet. Přitom to muselo být hodně drahé a dát to dost práce, ale jinak jsem z toho nějaká zmatená a v rozpacích. Tak snad mě za tento verdikt nikdo nezastřelí vzduchovkou.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Pavel JechortTady se někdo dívá rád na Resident Evil, že? Možná to pro někoho není úplně mimo, ale já tady vidím zajímavou vzduchovku a klip na laserový kanón. A to nejde dohromady.
Pavel Jechort (Mall Group)

No twl! Konečně akční film! Já se do toho vcítil jako do akčňáku a napjatě čekal po objevení nějaké filmové překvapení, nečekané rozuzlení. Dobře, tak aspoň že pak z té vzduchovky někdo vystřelí třeba do titulků. Poslední minutu jsem ale čekal marně. Škoda té nastavované kaše, ale do dvou třetin super k produktu i značce.
Richard Stiebitz (Gen)

Michaela OulehlaTechnická a vizuální stránka je super, ale zážitek z reklamy nemám, natož poutavý. V průběhu koukání jsem šla hledat, kdy bude premiéra nové řady Stranger Things, které mi to připomnělo.
Michaela Oulehla (Cognito)

Vilém RubešMocný patos zvukový i obrazový, monumentálně sošné herectví (to se říká, když tam stojej jak špatně vyřezaný svatý a tvářej se tvrdě jak Landa na manifestaci), školní cvičení v počítačové grafice - a nakonec pflusačka na bombičku. Takový práce to dalo, a - NKP.
Vilém Rubeš

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, vyplňte rodný list kampaně a spolu s odkazy na spoty či vizuály v dostatečném rozlišení odešlete na ondrej@aust.cz.

Sdílejte