V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Bartošův článek o časopisu Kraus byl nevkusný, ale ne trestný, rozhodl žalobce

  • ČTK
  • 22. 03. 2012 17:05

Policie se nebude zabývat trestním oznámením, které v únoru podal předseda Strany zelených (SZ) Ondřej Liška na publicistu Adama B. Bartoše kvůli údajně antisemitskému článku o časopisu Kraus. Liška text označil za hluboce antisemitský, rasistický a nenávistný. Žalobce dospěl k závěru, že článek je sice nevkusný, ale nejde o trestný čin. ČTK to dnes řekla šéfka Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 5 Hana Vrbová.

Bartoš ve svém textu označil časopis Kraus za „plný židovské nenávisti, pravdoláskařské propagandy, výsměchu a urážek“. Liška v trestním oznámení uvedl, že článek podle něho obsahuje explicitní nenávistné formulace vůči jednotlivým lidem i skupinám kvůli jejich židovskému původu. Poukázal mimo jiné na věty, z nichž podle něho vyplývá, že Židé kradou víc než jiné národy. „Židovská propaganda se nám snaží vsugerovat, že jsme jeden z nejhorších národů, kde je zlodějem každý druhý, ne-li úplně každý. Zrovna od Židů taková kritika ale sedne,“ stojí mimo jiné v Bartošově textu.

Státní zastupitelství však trestní oznámení takzvaně založilo, protože nedošlo k závěru, že by Bartoš spáchal trestný čin. O tom již byl Liška podle Vrbové vyrozuměn. „Kolega píše panu Liškovi, že ten text pana Bartoše je obhroublý, ne příliš duchaplný, prokazuje jeho animozitu vůči židovské kultuře. Pak rozebírá, že úkolem orgánů činných v trestním řízení není prosazovat dobrý vkus či inteligenci prostředky trestní represe,“ řekla ČTK Vrbová.

Publicista se již dříve k možnému nařčení z antisemitismu vyjádřil na svém blogu. „Ve skutečnosti jsem odpůrcem antisemitismu, je-li definicí antisemitismu iracionální nenávist k Židům coby rase (v tomto smyslu jsem kdysi podepsal petici proti antisemitismu), protože Ježíš nás učí milovat... Je-li však antisemitismem jakákoli kritika Izraele či židovského počínání (o kteroužto definici antisemitismu se Židé dnes mnohdy snaží), pak se takové nálepce v dnešní politicky korektní době nejspíše nevyhnu,“ uvedl v jednom z textů.

Na Bartošův článek o časopisu Kraus již dříve zareagoval například komentátor Lidových novin Luboš Palata, který Bartoše v titulku svého textu označil za „pohanu české novinařiny“.

Bartoš si v minulosti vysloužil pozornost i kritiku kvůli tomu, že vytvořil takzvaný seznam „pravdoláskařů“. Nechybí na něm Liška ani Palata, poslední verze čítá na 400 jmen nejrůznějších osobností. Novináři se opakovaně pozastavili i nad tím, jak Bartošovu tvorbu přijímá prezident Václav Klaus. V rozhovoru pro Lidové noviny, který byl zveřejněn v prosinci 2010, totiž prezident označil jeden z Bartošových textů za geniální.