Bártová z MF Dnes vede Centrum nezávislé investigace

Novinářka Eliška Bártová s penězi z Nadace Vodafone plánuje propojit „zkušenosti investigativní žurnalistiky s know-how protikorupčních organizací“.

Michal Voda a Eliška Bártová

Michal Voda a Eliška Bártová

Občanské sdružení Naši politici společně s novinářkou Eliškou Bártovou založili nový web Centrum nezávislé investigace. Portál slibuje „výsledky důkladné pátrací žurnalistiky a hloubkových analýz“, první z nich exkluzivně poskytlo Hospodářským novinám, které je zveřejní v pondělí 4. května. V ten den startuje i web Centra, to je už také na Facebooku a na Twitteru. Činnost samotné Bártové financuje v rámci programu Rok jinak Nadace Vodafone, ta se rozhodla pro tuto formu výstupu svého nynějšího snažení. Předtím dělala pátrací reportérku v deníku Mladá fronta Dnes, předtím pracovala v redakcích Aktuálně.cz a Respektu.

„Cílem Centra nezávislé investigace je odhalovat a důkladně zpracovávat nové případy podezřelých či protizákonných aktivit. Centrum bude zveřejňovat nové kauzy, analýzy a případové studie,“ uvedl ředitel organizace Michal Voda. Své výstupy chce Centrum exkluzivně poskytovat tištěným médiím, zároveň plánuje nabízet servis novinářům v podobě přípravy podkladů a analýz k jednotlivým kauzám na klíč.

Centrum má být financováno z grantů, aktuálně od zmíněného Vodafonu. „Projekt klade důraz rovněž na absolutní nezávislost na politicích či podnikatelských skupinách,“ prohlásil Voda. Jím vedené občanské sdružení Naši politici existuje od roku 2008, provozuje weby Našipolitici.cz a FondyEU.eu.