Digitální agentury v Atlasu ukázaly, co mají letos nového. Připomeňte si na Twitteru či Instagramu.

BBC/Zet dostalo pokutu za to, že vysílá hudbu

Pokuta činí 200.000 Kč. První ve výši 100.000 Kč padla za to, že BBC pod novým majitelem nevysílá bloky od Českého rozhlasu.

  • ČTK
  • 03. 09. 2014 06:00
Novým majitelem BBC je francouzský koncern Lagardere, jehož českou pobočku řídí Michel Fleischmann. Foto: Profimedia.cz, Stanford

Majitelem tuzemské BBC je francouzský koncern Lagardere, jehož českou pobočku řídí Michel Fleischmann. Foto: Profimedia.cz, Stanford

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání uložila pokutu 200.000 Kč firmě BBC Radiocom, která provozuje vysílání české BBC. Rozhlasová stanice se podle rady provinila tím, že do vysílání vkládala hudbu v rozporu s licenčními podmínkami. ČTK to po úterním zasedání rady řekl její předseda Ivan Krejčí. Rada tím po roce a půl sankcionuje za to, co bylo zjevné hned první den vysílání BBC pod novým majitelem.

BBC Radiocom patří mediální skupině Lagardere, která firmu koupila na sklonku roku 2012 a stanici provozuje od března 2013. Rada s provozovatelem stanice zahájila správní řízení loni v říjnu. Tehdy upozornila, že z licenčních podmínek vyplývá, že v dopoledním a odpoledním bloku stanice může vysílat pouze zpravodajství, publicistiku, vzdělávání, sport či zábavu. Lagardere se tehdy bránila tím, že hudbu považuje za součást zpravodajských a informačních rádií, a nevidí proto důvod, proč by nemohla být i na BBC.

Podmínky vysílání Rádia Česko na vlnách BBC, schválené v září 2006. Zdroj: licenční podmínky BBC, RRTV

Podmínky vysílání Rádia Česko na vlnách BBC, schválené v září 2006. Zdroj: licenční podmínky BBC, RRTV

Pro rozhlasovou společnost je to letos již druhá pokuta za porušení licenčních podmínek. V prvním případě rada uložila sankci 100.000 Kč za to, že rozhlasová stanice BBC přestala do programu zařazovat bloky dodávané Českým rozhlasem. Stížnost společnosti proti této pokutě následně zamítl Městský soud v Praze, firma proto podala takzvanou kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. „Pokud by čistě teoreticky odvolací soud potvrdil verdikt Městského soudu, což si nemyslíme, budeme hledat takový model vysílání, který by vyhověl podmínce a zajistil možnost komercializace,“ uvedla již dříve mluvčí Lagardere Radka Pilzová.

Společnost BBC Radiocom s Českým rozhlasem spolupracovala až do loňského převzetí koncernem Lagardere. Od té doby se rozhlas snažil proti tomuto kroku vystupovat, mimo jiné trval na podmínce vysílat v rámci BBC dopoledne a odpoledne bloky dodávané právě Českým rozhlasem. Lagardere naopak začala využívat vlastní materiály připravované pod značkou Zet, což podle něj zákon i licenční podmínky umožňují.

Lagardere v minulém měsíci naopak zaznamenala úspěch, když Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost Českého rozhlasu, který se domáhal zrušení převodu české stanice BBC do mediální skupiny. Lagardere současně radu žádá o změnu licenčních podmínek, které by do budoucna ukládání pokut mělo předejít. Součástí žádosti je i záměr přejmenovat stanici na Rádio Zet.

array(4) { [0]=> object(WP_Term)#5305 (10) { ["term_id"]=> int(32) ["name"]=> string(3) "BBC" ["slug"]=> string(3) "bbc" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(32) ["taxonomy"]=> string(8) "post_tag" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(42) ["filter"]=> string(3) "raw" } [1]=> object(WP_Term)#5303 (10) { ["term_id"]=> int(295) ["name"]=> string(9) "Lagardere" ["slug"]=> string(9) "lagardere" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(295) ["taxonomy"]=> string(8) "post_tag" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(177) ["filter"]=> string(3) "raw" } [2]=> object(WP_Term)#5310 (10) { ["term_id"]=> int(194) ["name"]=> string(6) "Rádio" ["slug"]=> string(5) "radio" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(194) ["taxonomy"]=> string(8) "post_tag" ["description"]=> string(0) "" ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(765) ["filter"]=> string(3) "raw" } [3]=> object(WP_Term)#5325 (10) { ["term_id"]=> int(213) ["name"]=> string(4) "RRTV" ["slug"]=> string(4) "rrtv" ["term_group"]=> int(0) ["term_taxonomy_id"]=> int(213) ["taxonomy"]=> string(8) "post_tag" ["description"]=> string(268) "Regulační Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) dohlíží na nezávadnost vysílání soukromých rádií a televizí i veřejnoprávní České televize a Českého rozhlasu, prohřešky může pokutovat. Vede registr internetových katalogů videa." ["parent"]=> int(0) ["count"]=> int(113) ["filter"]=> string(3) "raw" } }