Benzina přidala močovinu jako pohonnou hmotu i pro osobní auta

Síť čerpacích stanic Benzina přidala mezi klasické pohonné hmoty pro osobní vozy močovinu, produkt nazvala AdBlue. Chce tím přispět ke snižování emisí. Močovinu je možné čerpat ze samostatných stojanů nebo z čerpacích stojanů s víc hmotami. Projekt startuje na šesti čerpacích stanicích rozmístěných po celém Česku, konkrétně v Osicích, Brandýse nad Labem, Slaném, Litvínově, Karviné a v Havířově. Další mají postupně přibývat.

Na stojanu Benziny přibylo palivo AdBlue

Na stojanu Benziny přibylo palivo AdBlue

„Jedná se o technologii pouze pro dieselové motory, které jsou vybaveny technologií vstřikování močoviny. Ta je vstřikována před katalyzátor výfukových plynů, kde se močovina nejprve mísí s výfukovými plyny a reaguje s oxidy dusíku, které vznikají při spalování nafty. Z výfuku pak místo jedovatých plynů odchází neškodná vodní pára a dusík,“ vysvětlil Jakub Drastík, odborník na paliva z Benziny. 

Benzina už nabízela možnost tankovat AdBlue v minulosti, využít ho ale mohly jen nákladní automobily. „Nádrže na močovinu musí být buď chromové, nebo plastové a vedení musí být temperované, protože teplota tuhnutí je už při mínus jedenácti stupních,“ popisuje systém skladování paliva Drastík.