Berkovec z ANO jako předseda volebního výboru rezignoval

„Terč jsem si na záda namaloval sám,“ prohlásil poslanec Stanislav Berkovec den poté, co Info.cz zveřejnilo noty, které části poslanců ANO rozeslal před volbou nováčků do Rady ČT.

Stanislav Berkovec z ANO jako předseda poslaneckého volebního výboru

Stanislav Berkovec z ANO jako předseda poslaneckého volebního výboru

Stanislav Berkovec z ANO už nebude předsedou poslaneckého volebního výboru, pod který spadá mediální problematika. „Při nejbližší možné příležitosti nabídnu svou funkci předsedy volebního výboru k dispozici,“ řekl poslanec ANO Berkovec dnes ve sněmovně v rozpravě před volbou nových členů Rady České televize a Českého rozhlasu.

K rezignaci Berkovce vyzval předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. „Rezignujte dnes a teď a rychle,“ řekl na plénu. Důvodem byl email, kterým Berkovec před volbou instruoval část poslanců ANO, přičemž kritériem byla zejména náklonnost k Babišově hnutí, kritičnost vůči současnému řediteli České televize Petru Dvořákovi či to, zda dotyčný sympatizuje s protestním spolkem Milion chvilek pro demokracii. Berkovcův email v úterý zveřejnil web Info.cz z mediální skupiny Daniela Křetínského (jedním z finalistů volby do Rady ČT je komentátor Info.cz Martin Schmarcz, bývalý poradce premiérů TopolánkaFischera).

„Standa prostě udělal chybu. A za chyby se platí. Je zajímavé, že já jsem ten mail nedostal,“ podotkl předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Ten po debatě o Berkovcově aktivitě vyzval k tomu, aby se poslanci „pokusili“ do rad někoho zvolit. „Po této debatě jsem spíš pesimistou, ale i po jednání našeho poslaneckého klubu,“ řekl Faltýnek.

Plénum si odsouhlasilo tajnou volbu radních. Proti tomu, aby volba byla tajná, hlasovali poslanci Pirátů, většina přítomných poslanců TOP 09, polovina z KDU-ČSL, jeden ze STAN a jeden z ČSSD. K veřejné volbě vyzýval rovněž Nadační fond nezávislé žurnalistiky. Ve správní radě fondu je i mediální matador Michal Klíma, jeden z postoupivších kandidátů do televizní rady.

„Soudružské praktiky StB“

Stanjura z ODS charakterizoval podklady rozeslané Berkovcem jako „zprávu uličního výboru KSČ“. Nebyl to podle něj první prohřešek končícího předsedy volebního výboru. „Pan předseda Berkovec zařídil videopřenos a únik informací,“ tvrdí Stanjura v souvislosti s říjnovým sněmovním seminářem s managementem televize a Radou ČT. Seminář byl neveřejný, Berkovec ale podle Seznam Zpráv žádal o jeho nahrávání a záznam se pak dostal na veřejnost. Video šířilLubomír Veselý alias Xaver, jeden z finalistů nynější volby do Rady ČT.

Marek Výborný z KDU-ČSL Berkovcův email popsal jako „soudružské praktiky StB 70. a 80. let“. „Běžte do archivu bezpečnostních složek, to je v bleděmodrém to samé,“ prohlásil. To, že v podkladech byly i zvěsti o zdravotním stavu kandidátů, přišlo Výbornému „za hranou veškeré slušnosti“. „Děláme z volby do Rady ČT nedůstojnou frašku,“ řekl poslanec.

„Mě zajímala stranickost [kandidátů] vůči našemu hnutí, protože my chceme nestranné lidi, ať jsou v tom negativním, nebo pozitivním,“ hájil Berkovce další poslanec ANO Pavel Plzák. „Byl to soukromý mail, já si píšu co chci a jak chci, doufám, že to respektujete,“ řekl také. Berkovec následně prohlásil, že mail poslal „několika kolegům“ jako „soukromý názor“. „Terč jsem si na záda namaloval sám,“ uznal.

„Hnutí ANO se snaží navolit Radu ČT způsobem, aby bylo odstřeleno současné vedení České televize,“ prohlásil předseda STAN Vít Rakušan.

„Zájmem pana ředitele Dvořáka je, aby dostal co největší odměny. Tato rada mu je dala, přestože víme všichni, že hospodaření České televize je skrytě deficitní,“ reagoval poslanec Plzák z ANO.“ Takže my nechceme lidi, kteří budou zastupovat zájmy pana Dvořáka, aby dostával odměny, přestože hospodaří špatně. Zájmem pana Dvořáka je, aby prosperovala firma Galerie Leica jeho manželky, která má v televizi skrytou reklamu. My nechceme v radě, která mu to toleruje, lidi, kteří mu toto tolerovat budou. To není nic osobně proti panu Dvořákovi, ale je to proti zájmům ekonomickým jeho rodiny a jeho manželky. Jestli vy tam takové lidi chcete, dejte si je tam.“

„Kdysi jsem býval členem klubu ODS a na každé schůzi, před každou volbou bylo ‚volte tohohle, to je náš člověk‘. Dokonce mi chodila SMS. Anebo ‚dneska je to jedno, dneska tam nikoho nemáme, volte, jak chcete‘. Tak nechte těchto debat, pojďme volit, a pojďme domů!“ vyzýval v reakci na Stanjurovo vystoupení poslanec hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší.

Proti Berkovcovi Dvořák i Šarapatka

Na Berkovcovu aktivitu reagoval už včera i ředitel ČT Dvořák. „Jednání předsedy volebního výboru je šokující,“ prohlásil. „Naprosto popírá roli Rady ČT jako garanta nezávislosti a objektivity média veřejné služby. Naopak ji přeměňuje ve skupinu snadno ovlivnitelných lidí, kteří budou prosazovat pouze konkrétní politické zájmy. Pokud takovýto postup prosazuje předseda výboru, který odpovídá za mediální legislativu a kontrolu médií, zásadně to nabourává důvěru v jeho činnost.“

S písemnou výzvou na odvolání Berkovce se už včera obrátil na předsedy klubů několika parlamentních stran také Zdeněk Šarapatka, jeden z členů Rady ČT. „Obsah těchto dokumentů jasně ukazuje na účelovou snahu předsedy volebního výboru ovlivnit volbu kandidátů do Rady České za použití denunciací a kompromitací kandidátů,“ napsal radní ODS, Pirátům, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a ČSSD.

Vedení výboru má zůstat ANO

Stanislav Berkovec řídil volební výbor od prosince 2017. Je dlouholetým zastupitelem města Slaný a také tváří známou z televize Nova, zejména z ranní Snídaně s Novou a z hobby magazínu Rady ptáka Loskutáka.

Pozice předsedy volebního výboru má zůstat hnutí ANO, ostatní partaje to podle slov svých zástupců v dnešní debatě respektují. V sedmnáctičlenném orgánu má vládní hnutí ANO sedm zástupců - kromě Berkovce to jsou poslanci Aleš Juchelka, Martin KolovratníkTomáš Kohoutek, Barbora Kořanová, Marcela MelkováPatrik Nacher.

Členové volebního výboru

ANO

 • Stanislav Berkovec
 • Aleš Juchelka
 • Martin Kolovratník
 • Tomáš Kohoutek
 • Barbora Kořanová
 • Marcela Melková
 • Patrik Nacher

ODS

 • Miroslava Němcová
 • Bohuslav Svoboda

Piráti

 • Radek Holomčík
 • Tomáš Martínek          

SPD

 • Miloslav Rozner
 • Lubomír Španěl

KSČM

 • Miloslava Vostrá

ČSSD

 • Petr Dolínek

KDU-ČSL

 • Pavla Golasowská

STAN

 • Petr Gazdík           

Zdroj: poslanecká sněmovna