Berkovec zůstal předsedou, výboru se omluvil

Poslanec ANO Stanislav Berkovec nabídl funkci předsedy volebního výboru jen na klubu.

Stanislav Berkovec z ANO jako předseda poslaneckého volebního výboru

Stanislav Berkovec z ANO jako předseda poslaneckého volebního výboru

Poslanec ANO Stanislav Berkovec i po dnešku zůstává předsedou sněmovního volebního výboru, který má v působnosti i mediální záležitosti. V březnu před volbou nových členů Rady České televize poté, co vyšly na světlo jeho „notičky“ k volbě, přitom na plénu prohlásil: „Při nejbližší možné příležitosti nabídnu svou funkci předsedy volebního výboru k dispozici.“ To na dnešní schůzi na výboru neudělal. Argumentoval tím, že ho ve funkci podržel poslanecký klub ANO.

Slib, že se funkce vzdá, Berkovcovi připomněl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura, jenž ho k tomu vyzýval už v březnu na plénu. Berkovec řekl, že se dopisem obrátil na poslanecký klub ANO a na jeho schůzi dal funkci k dispozici, přičemž v tajné volbě hlasovalo z 63 přítomných pro jeho setrvání v čele výboru 52 poslanců, devět bylo proti, dva se zdrželi. „Kdyby to byla stranická funkce, neřeknu vůbec nic,“ reagoval Stanjura, „ale to my jsme vás zvolili, ne poslanecký klub.“ Chtěl, aby si Berkovec „ověřil“, zda má dál podporu i ve volebním výboru.

Zároveň připomněl, že jednací řád neumožňuje odvolání předsedy výboru, jen volbu nového předsedy, kterého pak musí potvrdit ve funkci plénum sněmovny. Volbu je přitom třeba avizovat sedm dní předem. Jelikož se Berkovec dnes sám funkce nevzdal, o případném jeho nástupci se nehlasovalo. Volební výbor se ale shodl, že se ke kauze vrátí na další schůzi v úterý 23. června. To má mít na programu právě i volbu nového předsedy.

Předseda Berkovec na závěr dnešní schůze řekl, že rady, koho mají volit, měl straníkům sdělit ústně, ne písemně, a kolegům ve výboru se omluvil. „Omlouvám se za to i volebnímu výboru, v žádném případě jsem nechtěl nikoho kádrovat,“ prohlásil. „Byla to hrubá chyba,“ řekl také.

Zároveň se důrazně ohradil proti tomu, aby kritici v souvislosti s ním mluvili o estébáckých praktikách. „Já pěkně prosím vím, co to bylo StB,“ řekl a dal několik příkladů, jak ho komunistická Státní bezpečnost za minulého režimu v jeho pracovní činnosti omezovala. „K praktikám StB patřilo také bonzování a udavačství, a to není moje parketa. Jestli mi něco vadí, je to zbabělost a nedostatek loajality,“ uzavřel Stanislav Berkovec.

Rada pro vysílání stojí 68 milionů ročně

Největší zájem na dnešní schůzi volebního výboru budil návrh odvolat z Rady České televize jejího člena Zdeňka Šarapatku. Navrhla to poslankyně ANO Barbora Kořanová. Její návrh ale těsně nedostal tolik hlasů, aby se na program dnešní schůze dostal. Při hlasování chyběl poslanec ČSSD, poslankyně KSČM a dva poslanci ANO.

Výbor dnes též doporučil ke schválení poslancům závěrečný účet Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) za loňský rok. Rada loni hospodařila s rozpočtem 68,15 milionu Kč. Z toho vyčerpala 63,94 milionu. Z poplatků a pokut získala  5,76 milionu. Předseda rady Ivan Krejčí (ČSSD) upozornil na to, že v rozpočtu na letošní rok chybí zhruba 10 milionů na to, aby rada mohla plnit povinnosti vyplývající z nových evropských předpisů.

Výbor také vyzve ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) k novele, která by líp upravovala povinnost soukromých televizí vybavovat své pořady titulky pro neslyšící a nedoslýchavé. ČT na titulkování zpráv a publicistiky vynakládá asi 27 milionů ročně.