V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Berlusconi nepravomocně odsouzen ke čtyřletému vězení za krácení daně

  • ČTK
  • 26. 10. 2012 17:09

Soud v italském Miláně dnes udělil expremiérovi Silviu Berlusconimu čtyřletý trest vězení za daňové úniky ve společnosti Mediaset, kterou politik vlastní. Neznamená to ale, že významný politik poputuje za mříže - rozsudek soudu první instance je totiž nepravomocný a další jednání před odvolacími soudy může trvat ještě léta. Navíc justice Berlusconimu tři ze čtyř let trestu rovnou odpustí, protože se na něj vztahuje amnestie z roku 2006.

Soudce Berlusconimu také nařídil, že nesmí tři roky vykonávat řídící funkce ve svém podniku a pět let zastávat jakékoli veřejné funkce. Musí rovněž zaplatit vysokou částku jako náhradu za nezaplacené daně. Expremiér rozsudek označil za „justiční zvůli“, která je politicky motivovaná.

Rozhodnutí soudu je jedním z mála odsuzujících rozsudků, které dosud v případech týkajících se bývalého několikanásobného premiéra zazněly. Padlo přitom jen dva dny poté, co Berlusconi oznámil, že se ve volbách příští rok nebude znovu ucházet o křeslo předsedy vlády. Italská justice se v minulých letech zabývala velkým počtem Berlusconiho kauz, politik ale nakonec trestu vždy unikl.

Proces s šestasedmdesátiletým mediálním magnátem a dalšími deseti obžalovanými zatím trvá šest let a jde v něm o daňové úniky při nákupu vysílacích práv pro Berlusconiho impérium Mediaset v 90. letech minulého století. Podle obžaloby tito lidé uvedli do pohybu systém, který jim přinesl zisky v řádu stovek milionů eur. Díky účetním machinacím a nákupům přes neprůhledné zahraniční společnosti se podle vyšetřovatelů vyhnuli placení daní.

Prokuratura původně Berlusconimu navrhovala trest tří let a osmi měsíců vězení, soud byl ale přísnější. V této chvíli je však nejasné, jak nakonec kauza dopadne. Berlusconi se nepochybně odvolá a protahování procesu pro něj může být výhodné: pokud budou překročeny stanovené časové lhůty, bude italská justice případ považovat za promlčený. I v případě, že by rozsudek potvrdily dvě vyšší instance, však Berlusconi za mříže poputuje maximálně na jeden rok. Tři čtvrtiny trestu mu budou odpuštěny na základě zákona o amnestii, který přijala vláda Romana Prodiho v roce 2006. Ta tehdy prosadila snižování trestů za nenásilné trestné činy kvůli přeplněným věznicím.

Kromě Berlusconiho byl dnes odsouzen například také jeho dřívější obchodní partner Frank Agrama, a to ke třem letům vězení. Šéf společnosti Mediaset Fedele Confalonieri, pro nějž obžaloba žádala trest tři roky a čtyři měsíce, byl naopak osvobozen. Z 11 osob na lavici obžalovaných byli odsouzeni čtyři, tři byli zproštěni viny a zbylí čtyři unikli trestu kvůli promlčení.

Soud nařídil odsouzeným nahradit státu škody způsobené daňovými úniky a jejich výši prozatím stanovil na deset milionů eur (asi 250 milionů korun).

V reakci na výsledek procesu začaly na burze okamžitě ztrácet akcie Mediasetu, které zatím spadly o tři procenta.

Představitelé italské politické scény rozsudek nad Berlusconim komentují zcela v intencích své stranické příslušnosti. Zatímco předseda expremiérovy strany Lid svobody (PdL) Angelino Alfano ho označil za důkaz, že soudy nerozhodují nestranně, opozice jej bouřlivě uvítala. „Navzdory všem zákonům, které nechal Berlusconi změnit k obrazu svému, vyšla nakonec pravda na světlo,“ uvedl například šéf opoziční strany Itálie hodnot Antonio Di Pietro. Podle obhajoby je rozhodnutí soudce „naprosto neuvěřitelné“.

Proces kolem daňových úniků v Mediasetu není jediný, v němž nyní sedí Berlusconi na lavici obžalovaných. Nejsledovanější je nesjpíš případ přezdívaný Rubygate, v němž jde o obvinění, že Berlusconi provozoval placený sex s nezletilou dívkou a zneužil svých pravomocí, aby ji ochránil před policejním stíháním. Také tento proces dnes pokračoval dalším slyšením, k němuž se měl jako jeden ze svědků dostavit i americký herec George Clooney. Hollywoodská hvězda, již předvolali Berlusconiho obhájci, ale k soudu nepřišla.