V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Bertelsmann prodal Euromedii, ta se má spojit s Neoluxorem

Za transakcí stojí kapitál finanční skupiny J&T, český a slovenský trh se bude konsolidovat.

Německá společnost Bertelsmann prodává české a slovenské knižní vydavatelství Euromedia Group společnosti Arraviet. Tu podle obchodního rejstříku vlastní Igor Mrva, který je zástupcem menšinového majitele slovenského knihkupectví Panta Rhei. Většinový vlastník Panta Rhei Ladislav (László) Bödök spoluvlastní české knihkupectví Neoluxor.

Slovenský týdeník Trend před oficiálním oznámením transakce napsal, že zájemce o Euromedii má za sebou přinejmenším kapitál finanční skupiny J&T. To se nyní potvrdilo. Mrvova firma Arraviet hodlá podle svého vyjádření nákup zajistit pomocí standardního „akvizičního financování“, o kterém prý jedná mimo jiné s J&T Bankou.

Poradcem v transakci byla J&T IB and Capital Markets. Jejím prostřednictvím navíc nový vlastník teď jedná o možnosti spojit v Česku společnosti Neoluxor a Euromedia Group a zároveň slovenskou firmu Panta Rhei s Ikarem, který působí v Česku i na Slovensku.

Nový oficiální vlastník Euromedie Mrva předsedá představenstvu slovenské společnosti Diversified Retail Company, která v knihkupectvích Panta Rhei drží 40 %. Podle slovenského Trendu je finančním partnerem firmy Diversified Retail Company zmíněná skupina J&T, a to od léta 2012, kdy pomohla síti Panta Rhei odvrátit hrozbu konkurzu.

Zhruba v té době také vlastníci českého Neoluxoru - kromě Ladislava Bödöka to je Karol Biermann a ředitel knihkupectví Břetislav Janoušek - splatili úvěr slovenské Tatra bance, který si podle deníku E15 vzali právě na koupi Neoluxoru od předchozích vlastníků Jiřího Jiráska, Jana Kolátora a Michala Suchánka v roce 2010.

Ředitel Janoušek tehdy E15 řekl, že úvěr přefinancovali. Podle údajů v obchodním rejstříku je 100% obchodní podíl firmy Central European Books Bödöka, Biermanna a Janouška v Neoluxoru momentálně zastaven u PPF banky.

Prodej Euromedie se chystal pět let

O prodeji Euromedie se podle dřívějšího vyjádření firmy jednalo od roku 2008. Nyní dohodnutá transakce v Česku zahrnuje mimo jiné nakladatelské značky Knižní klub, Odeon, Ikar a Universum a na Slovensku značky Media Club a Ikar, dále velkoobchodní prodej knih, včetně internetového prodeje knih eBux.cz a Bux.cz.

Transakce podléhá schválení regulačními orgány, oznámil Bertelsmann. Obchod má být uzavřen do konce prvního čtvrtletí. Podmínky transakce nebyly zveřejněny. V Euromedia Group podle dohody zůstane současné vedení v čele s výkonným ředitelem společnosti Euromedia Andreasem Kaulfussem.

Euromedia Group patří mezi nejsilnější a největší firmy podnikající v rámci knižního trhu v České republice. Bertelsmann tu zahájil obchodní činnost na jaře 1991. Například Knižní klub má přes 210.000 členů. V roce 2002 se stala vlastníkem největší celostátní distribuce Slovanský dům, která distribuuje více než 44.000 titulů 500 nakladatelů v Česku, mezi klienty patří téměř všichni tuzemští knihkupci, knihkupecké sítě a obchodní řetězce.

Euromedia Group o svém hospodaření poskytla informace naposledy za rok 2011. To utržila 1,16 miliardy Kč a vydělala 45 milionů před zdaněním. Zaměstnávala přes 300 lidí.