Bezplatná Magine náhradou DVB-T?

Služba má vydělávat na placených kanálech. Vysílání volně šířených stanic bude grátis.

Služba Magine propojuje televizi s internetem

Služba Magine propojuje televizi s internetem

V Německu brzy odstartuje nová internetová platforma, odnož švédské služby Magine, která nabídne uživatelům bezplatně (za pouhou registraci) všechny volně vysílající televize. Prostřednictvím jediné webové stránky je budou moci sledovat na chytré televizi (službu nabídnou ve svých přijímačích prodávaných v Evropě výrobci Samsung, LG, Panasonic a TP Vision), na počítači, tabletu i na mobilním telefonu.

Magine vyvolává zájem mezi diváky i odborníky – podle všeho totiž představuje způsob, jakým v řadě domácností nahradí příjem televizního signálu prostřednictvím terestrického digitálního vysílání.

Proces srůstání televize a internetu není nijakou novinkou – můžeme ho pozorovat už déle než deset let. Na jedné straně se na trh dostávají stále dokonalejší chytré televize, v nichž si diváci mohou vybírat z pořadů uložených na YouTube nebo v online videotékách, na straně druhé mnoho televizí nabízí živé vysílání prostřednictvím svých webových stránek. A existuje i řada služeb, které nelegálně překlápějí živé vysílání televizních stanic z celého světa.

Nevýhodou až dosud bylo, že pokud chtěl někdo sledovat například klasický televizní program, musel otevřít přímo na stránky stanice a tam vysílání pustit, nebo se spolehnout na vyhledávač. Naproti tomu Magine nabízí na jedné webové stránce odkazy na živé vysílání všech německých volně vysílajících stanic.

Jiná služba, která už v Německu funguje, švýcarská Zatoo, v podstatě nabízí totéž, ale s tou nevýhodou, že uživatel nemá k dispozici zdarma vysílání komerčních stanic z rodin RTL a ProSiebenSat.1 - za ty se v Zatoo musí platit 10 eur měsíčně. V ceně je ale pak i verze ve vysokém rozlišení (HD). Magine zatím nabízí v HD jen hlavní večerní pořady stanic ARD a ZDF.

Start plné verze německé Magine se blíží, v první fázi mohli tuto službu vyzkoušet vybraní uživatelé – jejich zkušenost, jak napsal berlínský Der Tagesspiegel, je taková, že služba má potenciál zcela nahradit volně přístupné pozemní vysílání digitální televize ve standardu DVB-T (v minulých letech na něj přešlo také Česko).

Ve Švédsku nabízí Magine kromě veřejnoprávních stanic SVT a TV4 a dalších volně vysílajících kanálů také Disney Channel, Discovery, Fox, CNN International, BBC, Eurosport, National Geographic, Nickelodeon a Cartoon Network. “Polovina našich švédských uživatelů říká, že nyní sledují televizi víc, než to dělali dosud,“ řekl loni v listopadu podle webu Videonet obchodní ředitel John Gisby. Kromě Německa je v provozu zkušební beta verze ve Španělsku.

Pode Gisbyho je Magine zajímavá služba i pro provozovatele menších kanálů. Zatímco v paměti televizoru nebo set top boxu se většinou nacházející někde na pozicích, kde se k nim divák dostává jen sporadicky, v Magine jsou si všechny stanice rovny a pravděpodobnost, že uživatel vyzkouší i kanály, které až dosud ignoroval je proto poměrně velká. Je samozřejmě jen na nich, jak se jim ho podaří upoutat a přesvědčit, že by se k nim měl vracet.

Otevřenou otázkou je financování Magine – podle všeho bude na nabídku volných televizí vydělávat další součást služby, zpoplatněná, zaměřená na placené kanály.

Představitelé televizí samozřejmě Magine vítají. „Je naším cílem, naše stanice a naše programy dostat k divákům všemi možnými způsoby šíření,“ řekl Tagesspiegelu mluvčí ProSiebenSat.1 Marcus Prosch. „Magine je pro diváky další možností, jak přijímat naše lineární volné vysílání prostřednictvím internetu. A protože mediální skupina RTL Deutschland investuje velmi vysoké sumy do výroby obsahů, chceme šíření našich programů učinit ziskové a podílet se na úspěchu platforem, jako jsou Magine nebo Zatoo,“ sdělil mluvčí RTl Group Konstantin von Stechow.

Magine bude šířit první program ARD (Das Erste), třetí programy (a jejich lokální verze), digitální kanály Tagesschau24 (zpravodajský), Einsfestival, Einsplus. Vedle hlavní nabídky ZDF nabídne i její stanice ZDFneo, ZDFinfo a ZDFkultur. Z kanálů RTL a ProSiebenSat.1 to bude klasická nabídka hlavních stanic a také žánrové stanice jako jsou Sixx a Pro Siebenmaxx, dále pak nabídka obsahuje mimo jiné zpravodajskou stanici N24, mezinárodní televize Al-Džazíra a Bloomberg, sportovní Sport1 a Eurosport, Arte, 3Sat, Phoenix, dětské stanice Kika a Nick a také „sociální“ kanál Joiz.