Premiér Andrej Babiš (ANO) vystoupí v neděli 18. listopadu od 21.25 v živě vysílaném rozhovoru televize Nova. Půlhodinový pořad Vládní krize tentokrát nahradí Střepiny a bude ho moderovat Rey Koranteng. Interview se má zaměřit na dění, jež způsobila kauza Seznamu Babišův syn promluvil.

Billa zrušila variabilní složku mzdy, zaměstnancům prodejen přidá 1.000 Kč

Maloobchodníci dál pokračují ve zvyšování mezd svých zaměstnanců a rozvoji zaměstnaneckých benefitů. Od března se to týká řetězce Billa, který změnil strukturu mzdy u zaměstnanců prodejen. Nově ruší variabilní složku mzdy, kterou navýší základní mzdy. Průměrné navýšení mzdy je v tomto případě 1.000 Kč, týkat se má všech téměř 5.500 zaměstnanců prodejen ve 220 prodejnách Billy. Výslednou výši mzdy řetězec odmítl konkretizovat.

Z hlediska zaměstnaneckých benefitů Billa na začátku roku navýšila zaměstnancům na prodejnách, v centrále a logistice nárok na dovolenou na pět týdnů, bez ohledu na počet odpracovaných let ve firmě. Zároveň zvýšila nominální hodnotu poskytovaných stravenek z 60 Kč na 80 Kč.

„Garancí základní mzdy, zvýšením odměn a rozšířením firemních benefitů reagujeme na stávající situaci na trhu a pokračujeme v realizaci našich strategických plánů v oblasti zaměstnanecké politiky,“ uvedl Jaroslaw Szczypka, generální ředitel Billa v Česku. Jedná se o druhé letošní navýšení mezd, první se letos v lednu týkalo zaměstnanců řetězce v logistice.

V posledních letech si zaměstnanci prodejen téměř u všech řetězců polepšili, diskuzi vyvolal v druhé polovině ledna Lidl, který zvedl nástupní mzdu prodavaček na 28.000 Kč při 40 hodinovém úvazku. Plat pokladních tak v mnohých případech překročil výši mzdy třeba u zaměstnanců státní správy, zejména ve školství. Od března zvýšil mzdy i Penny Market, pokladním, pracovníkům v logistice a skladech se platy zvedly o 7 %. V závislosti na lokalitě si tak vydělají od 18.000 Kč do 21.000 Kč.