V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Billa zrušila variabilní složku mzdy, zaměstnancům prodejen přidá 1.000 Kč

Maloobchodníci dál pokračují ve zvyšování mezd svých zaměstnanců a rozvoji zaměstnaneckých benefitů. Od března se to týká řetězce Billa, který změnil strukturu mzdy u zaměstnanců prodejen. Nově ruší variabilní složku mzdy, kterou navýší základní mzdy. Průměrné navýšení mzdy je v tomto případě 1.000 Kč, týkat se má všech téměř 5.500 zaměstnanců prodejen ve 220 prodejnách Billy. Výslednou výši mzdy řetězec odmítl konkretizovat.

Z hlediska zaměstnaneckých benefitů Billa na začátku roku navýšila zaměstnancům na prodejnách, v centrále a logistice nárok na dovolenou na pět týdnů, bez ohledu na počet odpracovaných let ve firmě. Zároveň zvýšila nominální hodnotu poskytovaných stravenek z 60 Kč na 80 Kč.

„Garancí základní mzdy, zvýšením odměn a rozšířením firemních benefitů reagujeme na stávající situaci na trhu a pokračujeme v realizaci našich strategických plánů v oblasti zaměstnanecké politiky,“ uvedl Jaroslaw Szczypka, generální ředitel Billa v Česku. Jedná se o druhé letošní navýšení mezd, první se letos v lednu týkalo zaměstnanců řetězce v logistice.

V posledních letech si zaměstnanci prodejen téměř u všech řetězců polepšili, diskuzi vyvolal v druhé polovině ledna Lidl, který zvedl nástupní mzdu prodavaček na 28.000 Kč při 40 hodinovém úvazku. Plat pokladních tak v mnohých případech překročil výši mzdy třeba u zaměstnanců státní správy, zejména ve školství. Od března zvýšil mzdy i Penny Market, pokladním, pracovníkům v logistice a skladech se platy zvedly o 7 %. V závislosti na lokalitě si tak vydělají od 18.000 Kč do 21.000 Kč.