Bison & Rose ve sporu s Babišem podala dovolání

  • ČTK
  • 20. 03. 2018 19:25

Nejvyšší soud přezkoumá verdikt ve sporu mezi PR agenturou Bison & Rose a premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO). Obdržel dovolání agentury, která se neúspěšně domáhala omluvy za to, že ji Babiš v roce 2015 spojil s výrobou fotomontáže někdejšího ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) a nahé dívky. Žalobu zamítl Krajský soud v Praze, verdikt pak loni v září pravomocně potvrdil pražský vrchní soud. Nejvyšší soud dovolání převzal spolu se spisem minulý týden. Informaci z justiční databáze potvrdil ČTK mluvčí soudu Petr Tomíček.

Šéf hnutí ANO řekl, že fotomontáž je „nějaká provokace z pera Bison & Rose“. Firma chtěla dosáhnout zveřejnění omluvy v deníku Právo a na zpravodajských webech Respekt.cz, Neovlivní.czNovinky.cz. Požadavky na zveřejnění omluvy v dalších médiích agentura stáhla. Justice dospěla k závěru, že Babišův výrok je hodnoticím soudem, a není proto nutné prokazovat jeho pravdivost. Navíc měl reálný základ - agenturu spoluvlastní Miloš Růžička, který Chovancovi radil na vnitru.

Chovanec fotografii zveřejnil na Twitteru v říjnu 2015. Tvrdil, že si ji objednali „pracovníci jistého vydavatelství“ s cílem ho kompromitovat. Naznačil, že může jít o útok z okruhu vládního hnutí ANO, jehož předseda a vicepremiér Andrej Babiš byl tehdy přes skupinu Agrofert majitelem mediální společnosti Mafra.

Agentura Bison & Rose vedla s Babišem i další spory. Růžička se nedávno z vedení firmy stáhl, podle obchodního rejstříku ale stále zůstává menšinovým spolumajitelem s podílem 30 %.

Fotomontáží se zabývala i policie, Chovancovo trestní oznámení odložila. „Už se k tomu nechci vracet, byť víceméně vím, jak a proč to vzniklo. Byla to součást konkurenčního politického boje a ten politický boj pokračoval celé tři roky. To je život a to je česká politika,“ řekl v prosinci ČTK Chovanec.