Blesk se chystá napřesrok zpoplatnit část obsahu na webu

Blesk.cz letos redesignoval

Blesk.cz letos redesignoval

Část obsahu Blesku, hlavního titulu vydavatelství Ringier Axel Springer, začne být od první poloviny příštího roku na internetu k mání jen za poplatek. Na dnešní konferenci Mobile Internet Forum to řekl ředitel digitální divize Ringieru Matěj Hušek. Konkrétní ceny a termíny neuvedl, nastínil však, jak má placená online nabídka vypadat.

Co bude zpoplatněno? Ringier pro Blesk zvolí tzv. freemium model (kombinace free a premium), tedy na webu bude dál většina článků přístupná zdarma, ale nově jich část článků bude označena značkou „plus“, ty budou přístupné za poplatek. „Naše nabídka bude podobná spíše tomu, co odstartoval Bild, než tomu, co odstartoval Sun,“ podotkl Hušek. Placené mají být „materiály nekopírovatelné konkurencí“ - tedy typově ne texty, ale videa, zvukové záznamy či fotografie s vodoznakem.

Kolik se bude platit? Konkrétní cifry zatím nezazněly, prý se ještě tvoří, ale podstatou modelu je, že se nebude platit za množství materiálů, ale za časový úsek - bude možné pořídit předplatné třeba na den, týden, měsíc či delší dobu (ne koupit třeba jen jeden článek). Poté má být přístupný všechen zpoplatněný obsah, a to z počítače, mobilu i tabletu. „Ceny budou zřejmě nižší než u tištěného titulu, ale chceme zachovat podobnou marži,“ řekl šéf digitálu Ringieru Médiáři.

Jak se bude platit? Kromě klasické platební brány sází Ringier zejména na textové zprávy z mobilu. „Když chceme, aby lidé na našich stránkách platili, musíme jim nabídnout nejjednodušší způsob. Na SMS ztrácíme sice relativně hodně hodně peněz, ale je to nejjednodušší způsob, který dnes zvládne každý,“ podotkl Matěj Hušek v diskusi ke způsobu vybírání peněz.