V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

BleskMobil, virtuální operátor Ringieru, nabídne předplacené volání minutu za 2,50 Kč

Šéfka české pobočky Ringieru Libuše Šmuclerová doufá, že nová služba „brzy“ dosáhne 100 tisíc zákazníků.

  • ČTK
  • 30. 10. 2012 13:44

První mobilní virtuální operátor v Česku BleskMobil nabídne volání z předplacených karet za poloviční cenu. Minuta hovoru bude stát po celý den do všech sítí 2,50 Kč, zatímco u současných operátorů je to kolem 6 Kč. Jedna SMS vyjde na 1,50 Kč, u konkurence může vyjít i o korunu dráž. Vydavatel Blesku, vydavatelství Ringier Axel Springer dnes službu představil na tiskové konferenci.

Operátor nabídne mobilní připojení k internetu za 20 Kč denně nebo 100 Kč měsíčně. Limit přenesených dat bude 50 MB za den respektive 100 MB za měsíc. Do zemí EU si zákazník zavolá za deset korun za minutu, z unijních zemí pak za 8,60 Kč a SMS vyjde na 2,60 Kč.

BleskMobil bude provozovat vydavatelství Ringier Axel Springer CZ v síti Telefóniky od 7. listopadu. Předplacené SIM karty BleskMobil budou k dostání v 6 tisících prodejnách tisku po celé ČR, které budou označené samolepkou. Do budoucna počítá s až 20 tisíci prodejních míst. Kredit bude možné dobíjet buď nákupem kuponu v hodnotě 250 Kč, nebo na terminálech Sazky či na poštách. Zákazníci si budou moci přenést své číslo od dosud používaného operátora.

„Každý nepotřebuje širokou nabídku doplňkových služeb, dotované mobilní telefony nebo značkové prodejny. BleskMobil nic takového nenabídne, zato přichází s trvale nízkými cenami. Věřím, že nabídka BleskMobilu zákazníky osloví a brzy oslavíme prvních 100 tisíc klientů,“ uvedla generální ředitelka Ringieru Libuše Šmuclerová. Podle ní je rozjezd virtuálního operátora jednou z aktivit, které by měly nahradit klesající příjmy z prodeje novin.

Telefónica podle ředitele pro strategii a rozvoj podnikání Felixe Geyra jednala o provozování virtuálního operátora ve své síti s několika zájemci. „Klienti BleskMobilu budou dostávat stejně kvalitní základní telekomunikační služby jako zákazníci O2,“ dodal. Síť Telefóniky pokrývá kolem 99,6 procenta populace. Telefónica bude zpoplatňovat volání na čísla BleskMobilu za cenu volání v rámci své sítě.

Mobilní virtuální operátoři poskytují služby v síti pronajaté od klasických mobilních operátorů. Fungují ve většině evropských zemí s tržními podíly v řádu jednotek procent. V Česku se zatím mobilní trojice T-Mobile, Telefónica a Vodafone vstupu virtuálních operátorů bránila tím, že s nimi odmítala uzavřít smlouvu. Český telekomunikační úřad ale v těchto dnech dokončil analýzu, která konstatuje, že mobilní trh není plně konkurenční a na jejím základě může vpuštění nových operátorů nařídit.

„Podle nás je dohoda o BleskMobilu i výsledkem možnosti povinné regulace na základě prováděné analýzy, kterou hodlá ČTÚ tento týden projednat na pracovním jednání se zainteresovanými operátory a dalšími podnikateli,“ uvedl mluvčí ČTÚ František Malina. Podle ČTÚ by případná regulační opatření mohla vejít v platnost ve druhém pololetí příštího roku.

O virtuálním operátorovi v současnosti vyjednávají zájemci i s T-Mobilem a Vodafonem. Žádný ale podle informací ČTK služby zřejmě nespustí v letošním roce.

Ringier je největším vydavatelem denního tisku na českém trhu a druhým největším vydavatelem časopisů. Celkem má 5,6 milionu čtenářů a uživatelů. Mimo jiné vydává deníky Blesk a Aha!. Loni vykázal zisk před zdaněním 443 milionů Kč při obratu téměř 2,3 miliardy Kč. Má přes 500 zaměstnanců. Mateřská firma v Německu provozuje virtuálního operátora pod názvem Bild mobil od roku 2007.