„Body za ráčkujícího spíkra.“ Budvar vyhrál originální animací a autentickým hlasem

U reklamních katů zvítězila netradiční animovaná kampaň Budvaru nad slovními hříčkami Saatchi & Saatchi pro NN a aprílovým žertem maloobchodního řetězce Kaufland.

Z kampaně Budvaru

Z kampaně Budvaru

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 14. týden 2015

 1. Kaspen/Jung von Matt: Ne z nás dělá to, čím jsme (48 %)
  klient: Budvar
 2. Saatchi & Saatchi: Neuvěřitelný nález (34 %)
  klient: NN
 3. FeelConcept: Německé jméno, české srdce (31 %)
  klient: Kaufland
 4. SafranadaJiný dotyk, než jste čekali (22 %)
  klient: Týdeník Dotyk
 5. Creative BrandPůjčka od půlky bez úroků (20 %)
  klient: ČSOB

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 11 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Budvar říká ne animovaně (45 %)

Při příležitosti 120 let od založení Českého akciového pivovaru uvádí Budvar nový televizní spot, který je součástí dlouhodobého komunikační konceptu Ne z nás dělá to, čím jsme. Oproti dosavadním televizním spotům, v nichž se značka opírala o příběhy lidí, kteří mohou být díky svým ne inspirací pro ostatní, tentokrát v animované reklamě rekapituluje úspěchy pivovaru a zároveň připomíná čtyři zásadní ne. Hlavní roli si zahrál současný sládek Adam Brož.

Pěkné vystřihovánky a body za ráčkujícího spíkra.
Pavel Fuksa

Natočit reklamu na pivo, u níž nedostanete na to pivo chuť? Kaspenu to promíjím, protože oni můžou. Veselá animovaná prezentace.
Marek Prchal

Po dlouhé době reklama lepší než produkt sám! Dobrá práce a nejspíš nechtěná pocta Liboru Farovi, Jiřímu Kolářovi a dalším.
David Brada (Cream)

Koncept ‚ne‘ měl sílu, když byl komunikován jako velké poselství s přesahem. Tato montypythonovská lehce humorná cesta mi nějak nefunguje. Nepřináší novou message a zvolená tonalita ji tak trochu celou shazuje. Pořád ale nadprůměr české reklamy.
Daniel Farkaš (Outbreak)

Není špatně jednou za čas polopatě zopakovat, o čem ta vaše značka vlastně je. Tady to navíc příjemně osvěžuje autentický neškolený hlas a montypythonovská animace. Chuť na pivo sice nedostávám, ale pocit ve mně zůstává dobrý.
Tomáš Mrkvička

Plzeň takzvaně ‚sere mramor‘, kdežto Budvar ne a to je sympatické. Ovšem originální hlas sládka trochu tahá za uši.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

Zpátky ke kořenům? A vysvětlit, proč vlastně celou kampaň ne děláme? Je to jasné, je to hravé, ale chybí tomu emoční dopad hraných spotů.
Martin Charvát (Konektor)

Koncepce ne je skvělá. U této exekuce se mi velmi líbí art direkce i volba spíkra. Je to zase výjimečné, jako v podstatě vše, co Budvar dělá.
Iva Bízová (Loosers)

Nechápu, proč je to Budvar? Protože Pardál?
Jan Javornický

2. Saatchi & Saachi představuje NN (34 %)

ING Životní pojišťovna a ING Penzijní společnost změnily letos název na NN. Připomíná někdejší působení pod značkou Nationale-Nederlanden, pod kterou se v 90. letech představila i na českém trhu. Kampaň odstartovala 23. března a vytvořila jí agentura Saatchi & Saachi. Její textaři si pohráli s písmenem n. Celkem zahrnuje kampaň tři spoty, zatím jsou zveřejněné dva z nich. 

Svěží copywriting, pro mě vítěz tohoto týdne.
Pavel Fuksa

Překvapivé, chytře napsané, stokrát opakované téma pojišťováckých rizik ve výrazně novějším balení. Bravo.
Luboš Jahoda (Kaspen/Jung von Matt)

Nic to se mnou nedělá, chci zpátky svý prachy!
Marek Prchal

Něco nechápu?
Jana Kubištová (Budvar)

Nehulte nalačno... není to nutný.
David Brada (Cream)

Zaujme, ale nějak si lámu hlavu nad kreativou a tím, co chce sdělit.
Daniel Farkaš (Outbreak)

Přemýšlím, jestli tu story na n vlastně normální člověk chytne. Jinak jsou to jen takové úsměvné skeče na téma životního pojištění. Když už se firma rozhodne být tak jiná svým jménem, měla by mít odvahu být jiná i svou komunikací. Ale řemeslně je to odvedené dobře a taky printy fungují mnohem lépe než televize.
Tomáš Mrkvička

Nápadem neurazíš! Blahopřeji našemu týmu a klientovi ke skvělé kampani.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

Slovní hříčka se všemi slovy od n se trochu ztrácí. V případě Nebe nepočká to celé zachraňuje casting, v případě Neuvěřitelného nálezu je humor dost infantilní. Pojištění je těžká kategorie, tady se alespoň pokusili vydat méně prošlapanou cestou.
Martin Charvát (Konektor)

Roztomile česky šišlající Ewan McGregor mě bavil. Vizuál Najdi nulák má v sobě hezkou jiskru nápadu. Ostatním spotům a vizuálům asi nerozumím.
Iva Bízová (Loosers)

Snaha vysvětlit lidem, že to, co je značka pracně a za drahý peníz v předchozích letech naučila, je špatně, a teď se to musí učit znovu a jinak, ta tady bude vždycky a vždycky nad tím budeme tak trochu kroutit hlavou. Copywriterské hříčky s aliterací jsou ale fajn, škoda že sklouzávají ke snadnému řešení se zápory.
Jan Javornický

3. Apríl v Kauflandu (31 %)

Agentura FeelConcept a Petr Čtvrtníček pro obchodní řetězec natočili devadesátisekundový spot, který běžel v televizi pouze jeden den, a to 1. dubna mezi 19. a 22. hodinou na stanicích Prima, Nova a Barrandov. Komentáře a sdílení sbírá také na Facebooku a YouTube. Cílem bylo mimo jiné vystřelit si z vlastní kampaně Z lásky k Česku. Z té si ovšem již dříve vystřelili uživatelé sociálních sítí, když poukazovali na německý původ řetězce, adaptace kampaně v jiných zemích, nebo na obrácení barev na české vlajce.

Tomuhle se může smát snad jenom Němec.
Pavel Fuksa

Já to asi nechápu. Je to opravdu taková nuda, nebo je tam někde skrytý vtip?
Luboš Jahoda (Kaspen/Jung von Matt)

Nápad dobrý, lépe kresli. Tenhle typ reklamy umějí v Německu, kde zpěvák skupiny Scooter hraje v úmyslně trapném spotu na supermarket Edeka (najděte si na YouTube: Hyper günstig einkaufen). Ale v tomhle případě mám pocit, že autoři ztrácejí ostří a jedou na jistotu - ale Česká soda byla vždycky buď přepálená, nebo trapná. Tohle je standard. Což je málo. Okamžitě si dejte toho Baxxtera, ať víte, o čem mluvím.
Marek Prchal

Je to trochu trapas, celý Kaufland je jedna velká lež, ale toto je velmi sympatické. Chválím za odvahu a schopnost sebereflexe. Ve druhém plánu ale opět čtu vypočítavost, takže 20 % dolů a příště ještě víc donaha, prosím!
Jana Kubištová (Budvar)

Opravdu se někdo smál? Alespoň v zasedačce při schvalování?
David Brada (Cream)

Německý zlořetězec, který znásilňuje všechny své dodavatele, se rozhodl znásilnit i české svátky velmi špatným způsobem. Ufff. Ještě že to běželo jen jednou.
Daniel Farkaš (Outbreak)

Čím pevnější mínění o značce, tím větší páku potřebujete, abyste ho změnili. Už Čechomor byl silný kalibr, ale tohle jsem opravdu nečekal. Kaufland mistrně využil apríla - dne, kdy je vše dovoleno, aby dal všem vědět, že se německy jen jmenuje. Nenapadá mě jiná německá firma, která by šla tak daleko, že by si dělala legraci ze svého němectví. A český spotřebitel to ocení.
Tomáš Mrkvička

Štítím se reklamy, která se tváří jako filozofické dílo, je mi líto reklamních pracovníků, kteří si myslí, že novou kampaní vytvoří něco jako lék na AIDS. A naopak si vážím lidí, kteří se nebojí udělat reklamu jako totální úlet. Vždyť je to jen reklama. Takže palec nahoru!
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

Na Apríla se už začínají vydávat nejen speciální tiskové zprávy, ale točí se i speciální reklamy! Jako reklamní tvůrce vítám odvahu tohoto klienta (a několika dalších), kteří se této příležitosti chopili a razí novou tradici. Jinak ovšem výsledek zatím nic moc. Alles Gute mělo jinačí šťávu!
Martin Charvát (Konektor)

Oceňuji recesi i odvahu klienta upozornit na sebe něčím netradičním. Myslím, že i takto vysoká míra nadsázky právě v Česku neškodí. Naopak. S kolegy jsme se shodli, že jsme na spot koukali doma u televize jako puci a druhý den jsme si ho v agentuře společně pouštěli několikrát, abysme docenili všechny detaily. Moc kampaním se toto nestává...
Iva Bízová (Loosers)

Hledá-li někdo další důvod, proč nevstupovat do Kauflandu, tak ho našel.
Jan Javornický

4. Lechtivá propagace Dotyku (22 %)

Vydavatelství digitálních týdeníků Tablet Media se rozhodlo pro propagaci od Oto Klempíře a spol. Tým Michala Klímy nakonec sáhl po delší verzi spotu, existuje ale i klasická „třicítka“. Spot bude k vidění na internetu - na Facebooku a na YouTube - a také ve vybraných kinosálech.

To je ale bžunda, budeme třicet vteřin dělat, jako že si u bazénu čtveřice pánů kouká na pindíky. Dodáme trochu samohrajkové hudbičky a výsledek je na úrovni obsahu výlevky v pánských sprchách.
Pavel Fuksa

Pozor. Přijde pointa.
Luboš Jahoda (Kaspen/Jung von Matt)

Nejlepší reklama za hodně dlouho. Poctivá práce. Naprosto super. Takhle se to dělalo, když to ještě někdo uměl.
Marek Prchal

Jenže já jsem čekala přesně tohle!
Jana Kubištová (Budvar)

 Celkem chytrý produkt má úplně pitomou reklamu - proč?
David Brada (Cream)

Prvoplánový fór na úrovni ani ne prvního školního stupně, který v jiných podobách byl použit tisíckrát a který navíc neřekne nic o samotném produktu.
Daniel Farkaš (Outbreak)

Neříkám, že úplně za každou kampaní musí být do detailu promyšlená strategie, ale alespoň nějakou úvahu na téma ‚komu, co, proč a jak‘ bychom tam najít měli. Tady není žádná. Což pokládám za mnohem větší problém, než že je ten spot kopie devadesátkové reklamy (byť je smutné, že ‚remake‘ vtipností nedosahuje originálu). Viz https://www.youtube.com/watch?v=JhM8vLO6ceU
Tomáš Mrkvička

Natáhnout na 38 vteřin nápad, který již po dvou vteřinách nudí předpokládaným koncem, to je umění.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

Ehm, ehm. Inspiruje vás tohle k tomu, abyste si pořídili týdeník do svého tabletu? V úplných počátcích podobným způsobem komunikoval Blesk, ale to byl a je bulvár.
Martin Charvát (Konektor)

Taková pěkná vzpomínka na devadesátky, kdy nám sice čouhala sláma z bot, ale měli jsme svou jasnou představu, co je kreativní a vtipné.
Jan Javornický

5. ČSOB s novou půjčkou (20 %)

Se začátkem dubna zahájila ČSOB kampaň propagující neúčelové půjčky a konsolidaci. V rámci kampaně uvádí banka dvacetisekundový spot, ve kterém si zahrají skuteční klienti banky. Kampaň bude dále k vidění na internetu a na venkovních plochách, na plakátech, letácích a ve výlohách poboček. Akce potrvá až do konce června, jejím cílem je ukázat ČSOB jako zavedeného poskytovatele půjček pro retailovou klientelu.

Potomek reklam na Oskara a vánočního Cadbury, kdy ale bohužel maminka během těhotenství ucucávala Thalidomid. Na spotu je nejzajímavější grafický packshot.
Pavel Fuksa

Tohle psal account?
Marek Prchal

To vypadá jako navěky marné hledání nápadu.
Jana Kubištová (Budvar)

ČSOB se tváří, jako by mi půlku z každé věci zaplatila sama - není to náhodou lživá reklama?
David Brada (Cream)

Jasně doručená message celkem zajímavým vizuálním způsobem. Proč ne.
Daniel Farkaš (Outbreak)

Nemůžu se zbavit té písničky s podivným přízvukem. Nápad stokrát viděný, zde navíc nehezky exekuovaný.
Tomáš Mrkvička

Škoda, že nemám jen polovinu mozku.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

Krásní lidé, krásné produkty a navrch pejsek! Celé je to takové hezké.
Martin Charvát (Konektor)

‚Půlka‘ a ‚za polovic‘ už se hrálo tolikrát, že asi nezbývá než hledat nápad někde mezi půlkami. Pak se tam ale může snadno ztratit i ten produktový benefit...
Jan Javornický

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

Sdílejte