Bolesti podzimní duše vypálí chilli

Přichází období sklizně nejlepší rekreační drogy: chilli papriček. Předčí i pivo a konopí.

Nemohl sem najít foto své domácí srirachy, volím proto kamarádovo kimči. Fotogenické je podobně.

Nemohl sem najít foto své domácí srirachy, volím proto kamarádovo kimči. Fotogenické je podobně.

Pálí to, tělo si myslí, že je v ohrožení – na obranu před bolestí proto vypouští endorfiny. Ty po odeznění pálivosti zůstávají a s ním i lepší nálada. Účinky kapsaicinu, alkaloidu zodpovědného za pálivost, jsou notoricky známé. Stejně tak pragmatické důvody, proč si lidstvo pálivé papriky oblíbilo. Fungují totiž jako konzervanty, takže ochrání jídlo před bakteriemi a houbami. To se hodí zejména v teplých oblastech, kde ocení taky pálivé pocení, které ochlazuje tělo. Popsána je taktéž spousta psychologických důvodů, které nás vedou k pojídání pálivého. Podle jedné studie například koreluje obliba papriček a potřeba vyhledávat zážitky, jako je horská dráha.

Jako sedavý člověk po ničem takovém netoužím, když však vidím na sociálních sítích fotky papriček z jihomoravských foliovníků World of Chilli, září mně oči. Tuším proč – pálivé má oproti horské dráze mnohem ke dalším dvěma darům přírody: pivu a konopí.

Společného toho mají víc než dost. Všechno to dobře chutná, nabídka je nekonečná, takže je stále co objevovat, a hlavně chilli, pivo i konopí obohacují už tak příjemné činnosti. To je docela banální poznatek, přesto ho krátce osvětlím.

Jít ven s přáteli je skvělé, když se u toho pijí piva, bývá to ještě lepší. Tenhle sociální katalyzátor je navíc vynikajícím nápojem, který nabízí nad ležákem v oblíbené hospodě tolik vzácné usazení, podnik vedle zase nekonečnou paletu nových chutí všech možných stoutů, ejlů, kyseláčů. U sestřenky chmele z čeledi konopovitých, konopí, je to podobné. Mohl bych jít do kina nezkouřený, ale nejspíš to neudělám. Ono je to tak prostě lepší. Člověk žasne. A to mám většinu času akorát tak blunty plné venkovky. Co mají říkat lidé z Colorada, kteří se rozhodují, zda si legálně dají extrakt butan hash oil, doutník zvaný cannagar nebo využijí konopný lubrikant. Tolik způsobů, jak do sebe dostat tolik odrůd! Inu – konopovité.

Ale nemysleme si, nic z toho není zadarmo. Jednomu se vždy nechce, jít a zkouřit se (o to spíš sám a pak se potkat se svědomím). Rozhodnout se, že se mně chce mít zarudlé oči, být lehce zmatený, neschopný sociálního kontaktu s určitý lidmi… Že mi to za tohle všechno stojí. Člověk se zkrátka musí tak trochu vzdát kontroly sám nad sebou, jak říká v úvodu do pojídání chilli výzkumnice Pamela Dalton. U papriček je totiž úplně to samé. Potím se, teče mi z nosu, dýchavičně se proklínám, co jsem to probůh zase udělal, navíc druhý den může být bolestivější než kocovina.

Ale ta odměna. S odeznívající pálivostí přichází smíření se světem, s tím, že už zase večeřím akorát hummus nebo snídám volská oka, je ráno, ze kterého nemám vůbec radost. Dobrá omáčka nebo čerstvá paprika ale dají člověk tak zabrat, že na tyhle problémy prvního světa docela zapomene. Díky, že můžeme. 

Závěrem ještě, proč že je chilli ze všech tří rekreačních drog nejlepší. Nikomu totiž s největší pravděpodobností nerozloží život. To se o zbývajících látkách rozhodně říct nedá. Nabádám tedy pouze k pojídání paprik. Dá se po nich fungovat a ve správné míře to je taky pěkný rauš. 

  • Když už člověk přijde z piva, nemá úplně chuť na zadumané čtení na půl hodiny. Raději by něco lehčího. Naštěstí nejen pivo pomáhá rozhovorům, jak ukazuje talk show Hot Ones.
  • Jak jíst pálivé, vysvětlují Timesy.
  • Ženy ze zmíněného World of Chilli dělají vynikající fermentované omáčky.
  • Chilli = oheň. Oslí můstek je na světě a my můžeme odkázat na novou kuchařku Hugo Hromase Oheň a dým. Na ohni vařil přes léto i v Televizi Seznam.

Kromě paprik se urodilo následující.

Audio

Josef, pokus o portrét člověka (Dora Kaprálová, Český rozhlas Dvojka)

Neškodí udělat výjimku z ignorování těch nejpomíjivějších kauz. Řidič brněnské MHD odmítl vyjet s autobusem, na kterém je reklama SPD. Proč o tom píšeme: s šoférem Josefem vznikl předloni krátký dokument, který zahřeje každého aspoň se stopovým množstvím afinity vůči Brnu, veřejné dopravě a hlubokým lidským příběhům. 

Video

The Swamp (Daniel DiMauro, HBO)

Dokument, který vás přesvědčí, že můžeme být rádi za český politický systém. Americký Kongres se dostal do souběhu stranické zákopové války, neschopnosti odstřihnout se od peněz lobbistů i primitivního populismu. Snímek o třech republikánských poslancích lavíruje tak akorát mezi politologickým nerdstvím a infotainmentem. Ideální konstelace! 

On technical images, chance, consciousness and the individual (Miklós Peternák)

Důkladněji vám představíme zapomenutého českého filozofa Viléma Flussera někdy příště. Rozhovor pořízený zhruba měsíc před jeho smrtí stojí za zhlédnutí i bez přílišného kontextu: připomíná vyprávění u ohně, ve kterém se řeší magické myšlení, technické obrazy a možnosti poznání. 

Text

Zemřel antropolog David Graeber

V 59 letech zemřel antropolog a anarchista David Graber, jeden ze světově nejpodnětnějších intelektuálů, který je dobře znám i v Česku. Koukněte na překlady jeho knih. Tady je krátký soupis, co o něm / s ním česky přečíst: rozhovor o práci na hovno, svém možná nejznámějším konceptu, dal Priglu. Letos v dubnu mluvil na Wavu. Shrnutí jeho knihy o historii dluhů odemkl Respekt, bullshit joby, byrokratickou utopii pravidel i zmíněné dluhy recenzoval na Finmagu Kašpárek

On Design Thinking (Maggie Gram, n+1)

Jsme v situaci, kdy je design brán na pomoc nejen při navrhování nového rozhraní nebo kousku oblečení – řešit má i guerillovou válku nebo krachující města. Ne všichni designéři s tím souhlasí. Kolik ponaučení se dá najít v obyčejném profesním sporu…! 

Závěrem: „Jeffrey Epstein probably did kill himself. Maybe,“ říká na konci podařeného dílu podcastu Redneck Matěj Schneider o jedné z nejpodivnějších a nejodpornějších kauz posledních let.

Jakub Jetmar

Nedělní přílohu internetu podporuje Tipsport

Nedělní přílohu internetu podporuje Tipsport