Bóra, Dobro došli, Na vlnách Jadranu. TV Nova i TV Prima chystají seriály z Chorvatska

Obě komerční televize natáčejí na pobřeží Jaderského moře. Všechny tři chystané seriály zahrnují kriminální zápletky, všechny tři se zároveň budou odehrávat na ostrově.

Režisér Vojtěch Moravec a výrobní ředitelka Primy Lucia Kršáková. Foto: TV Prima

Režisér Vojtěch Moravec a výrobní ředitelka Primy Lucia Kršáková. Foto: TV Prima

Frekventovanou lokalitou se pro nové tuzemské seriály stává chorvatské pobřeží. Právě tam chystají dvě největší české komerční televize Nova a Prima pro své diváky celkem hned tři nové série.

Televize Prima začne v květnu na ostrově Brač točit šestidílnou minisérii Na vlnách Jadranu, příběhy týmu chorvatské pobřežní policie, k němuž jsou v létě jako posila přiřazeni dva policisté z Česka. Televize Nova chystá rovněž šestidílnou komediální detektivku Bóra a také osmidílný detektivní seriál Dobro došli. I tyto dvě série se budou odehrávat na ostrovech.

Dva ze tří chystaných děl navíc dostanou silný slovenský vklad: hlavním koproducentem nového seriálu Primy je slovenská TV Joj, producentem seriálu Dobro došli pro Novu je slovenská DNA Production.

„Seriál Na vlnách Jadranu připravujeme už několik let, ale jeho realizace byla nejdřív odsunuta z důvodu změn na straně chorvatského koproducenta a pak další roky kvůli pandemii covidu. Teď se nám podařilo vše opětovně připravit a natáčení může v květnu začít,“ uvádí Lucia Kršáková, výrobní ředitelka Primy. Příběh hlavního hrdiny Honzy Zacha v podání Matěje Hádka volně navazuje na krimiseriál z prostředí české říční policie Pod hladinou, který se Prima chystá uvést letos v květnu na své čerstvě spuštěné videoplatformě Prima+. Vedle Hádka další ústřední postavu ztvární slovenská herečka Natalia Germani. „Zápletky jednotlivých dílů jsou inspirovány skutečnými případy, které se na Jadranu staly. Nebude chybět drama ani humorné situace,“ dodává Kršáková.

Natalia Germani. Foto: David Pařík pro TV Prima

Hlavní postavou kriminálky Na vlnách Jadranu je Natalia Germani. Foto: David Pařík pro TV Prima

Matěj Hádek v seriálu Pod hladinou, z prostředí říční policie. Foto: TV Prima

Matěj Hádek v seriálu Pod hladinou, z prostředí říční policie. Foto: TV Prima

Rovněž nový cyklus televize Nova nazvaný Bóra (s podtitulem Dovolená, na kterou se nezapomíná) míří na streamovací platformu, v tomto případě to bude Voyo. Kreativním producentem seriálu za Voyo je Tomáš Grombíř, který je spolu s Davidem Musilem také autorem projektu a scenáristou Dobro došli (s podtitulem Moře neskryje všechna tajemství). „Lákalo nás vyzkoušet si společný projekt se slovenskou stranou a vytvořit kriminálku pro obě divácké skupiny. A tomu odpovídá nejen výběr lokace, kde se seriál odehrává a která je v podstatě oběma národům ‚společná‘, ale i dějové linky a herecké obsazení hlavních postav,“ říká Musil. Hlavní roli má Jakub Štáfek (stejně jako v dalším seriálu chystaném pro Voyo, šestidílném špionážním thrilleru z prostředí civilní rozvědky Extraktoři). Jeho protějškem je slovenská herečka Alžběta Ferencová, známá též jako Zea.

Rasťo Šesták za DNA Production k Dobro došli říká: „Kriminální případy zasazené do krásného přímořského prostředí mají výjimečnou atmosféru a díky humoru a energii hlavních představitelů spolu s atraktivními příběhy je to přesně to, co chceme přinést na televizní obrazovky – prázdninovou atmosféru s trochou napětí.“ DNA Production je podepsaná také pod seriály Novy Kriminálka Anděl, Specialisté či Anatomie života.

Nové české seriály z Chorvatska

Na vlnách Jadranu (TV Prima)

Šestidílná minisérie z prostředí jadranské riviéry a pobřežní policie. Příběhy popisují chorvatský policejní tým, ve kterém jsou na letní sezóny jako policejní posila přiřazeni i dva čeští policisté, kteří pomáhají českým turistům v nesnázích. Diváky čeká slunce, moře, napětí, dobrodružství, adrenalin, první láska i humor.

 • Hlavní role: Matěj Hádek, Natalie Germani
 • Scénář: Lucie Paulová
 • Kreativní producentka: Jana Skořepová
 • Producentka: Lucia Kršáková
 • Režie: Vojtěch Moravec
 • Hlavní koproducent: TV Joj

Bóra (TV Nova)

Příběh šestidílné komediální detektivky se otevírá ve chvíli, kdy chorvatské pobřeží zasáhne extrémně silná bóra (orkán). Nezkrotný přírodní živel odstřihne od zbytku světa maják na malém ostrově uprostřed Jadranu. Ostrov má v pronájmu česká agentura, která zde pořádá kurz s názvem Setkání se smrtí pro českou a slovenskou klientelu. Když bóra propukne, devět účastníků kurzu zjišťuje, že jejich vedoucí je mrtev. Byl zavražděn. Mobily účastníků jsou, podle pravidel kurzu, uzavřeny v sejfu. Podezření padá na desátého účastníka, který se o předchozí noci záhadně vytratil. To je ale záhy vyvráceno, a je tak jasné, že vrahem je jeden ze skupinky trosečníků.

 • Režie: Marek Najbrt, Zuzana Marianková
 • Scénář: Zuzana Marianková, Zdeněk Jecelín, Daniel Majling
 • Kamera: Martin Žiaran
 • Kreativní producent Voyo: Tomáš Grombíř

Dobro došli (TV Nova)

Chorvatsko. Dovolenková destinace statisíců českých i slovenských turistů, kteří sem jezdí za mořem, horami, památkami, zábavou i uvolněním. Lokace, kde se natáčely legendární filmy o Vinnetouovi, kultovní Hry o trůny a teď i odlehčený krimiseriál s nádechem prázdninové pohody. Protože i v ráji dovolených se občas něco pokazí. Děj seriálu se odehrává na fiktivním ostrově, na kterém ústřední dvojice česko-slovenských detektivů pomáhá objasňovat zločiny českých a slovenských turistů. Michal a Ivana jsou jako oheň a voda. Zatímco on je vtipný, sarkastický detektiv ze staré školy, ona je zase svobodomyslná, temperamentní žena. Společně musí napravit porušenou harmonii slunného ostrova.

 • V hlavních rolích: Jakub Štáfek, Alžběta Ferencová
 • Autoři projektu: Tomáš Grombíř, David Musil
 • Scénář: Tomáš Grombíř, David Musil, Peter Nagy, Kryštof Pavelka, Jan Singer
 • Režie: Matúš Ryšan
 • Kreativní producent: David Musil
 • Producent DNA Production: Rasťo Šesták