Proč děláme web, denní newsletter, týdenní Katovnu a nově též měsíční souhrny? Poslechněte si.

Borovského cenu získal Klimeš, Křepelku Rubeš a Procházková

David Klimeš. Foto: ČTK

David Klimeš. Foto: ČTK

Novinářskou Cenu Karla Havlíčka Borovského za rok 2018 získal David Klimeš z týdeníku Ekonom a Hospodářských novin. Ocenění Novinářská křepelka, udělovaná novinářům do 33 let, tentokrát patří Andree Procházkové z Respektu a Jankovi Rubešovi z Televize Seznam.cz. Novinářské ceny, které se dnes předávaly v Havlíčkově Brodě, uděluje Nadace Český literární fond. Porotě, která o cenách rozhoduje, předsedá Martina Riebauerová a zasedají v ní také Jan Bumba, Lukáš Jelínek, Jana Klímová, Josef Klíma, Jiří Pehe, Jaroslav Spurný a Jan Šmíd a Jaroslav Veis.

Porotu přesvědčily Klimešovy věcné a trefné komentáře k dění v ekonomice. Podle Jany Klímové dokáže Klimeš na první pohled nezajímavá čísla předložit čtenářům v pozoruhodných kontextech. Ekonomickým zprávám tak díky svým trefným analýzám dává úplně jiný rozměr. U Procházkové porotci ocenili její mimořádný rozhled, preciznost a schopnost jít k podstatě věci. Rubeš je podle nich odvážným investigativním novinářem, který dlouhodobě odhaluje špinavé praktiky pražských taxikářů, směnárníků a dalších takzvaných šmejdů.

Hlavní novinářskou cenu nadace dotuje 50.000 Kč. S Novinářskými křepelkami, které předává město Havlíčkův Brod a kraj Vysočina, je spojena symbolická částka 3.333 Kč. Nadace rozhoduje o výročních cenách za mimořádná díla umělecké, vědecké a novinářské tvorby. Novinářskou cenu udělila podvaadvacáté. Od roku 2000 se slavnostní předávání koná v Havlíčkově Brodě.

Už posedmé byla udělena Cena Opus Vitae. Za špičkovou novinářskou práci a prosazování hodnot svobody a demokracie před rokem 1989 i po něm ji získala Lída Rakušanová, která je zřejmě nejznámější českou exilovou publicistkou. Od roku 1975 působila v rádiu Svobodná Evropa.