Hudebník a producent Karel Vágner prodal vydavatelství Multisonic, píše E15. „Ve chvíli, kdy něco vydáte, visí deska během krátké doby někde na internetu,“ řekl, proč se firmy po 29 letech zbavil.

Borovského cenu získal Klimeš, Křepelku Rubeš a Procházková

David Klimeš. Foto: ČTK

David Klimeš. Foto: ČTK

Novinářskou Cenu Karla Havlíčka Borovského za rok 2018 získal David Klimeš z týdeníku Ekonom a Hospodářských novin. Ocenění Novinářská křepelka, udělovaná novinářům do 33 let, tentokrát patří Andree Procházkové z Respektu a Jankovi Rubešovi z Televize Seznam.cz. Novinářské ceny, které se dnes předávaly v Havlíčkově Brodě, uděluje Nadace Český literární fond. Porotě, která o cenách rozhoduje, předsedá Martina Riebauerová a zasedají v ní také Jan Bumba, Lukáš Jelínek, Jana Klímová, Josef Klíma, Jiří Pehe, Jaroslav Spurný a Jan Šmíd a Jaroslav Veis.

Porotu přesvědčily Klimešovy věcné a trefné komentáře k dění v ekonomice. Podle Jany Klímové dokáže Klimeš na první pohled nezajímavá čísla předložit čtenářům v pozoruhodných kontextech. Ekonomickým zprávám tak díky svým trefným analýzám dává úplně jiný rozměr. U Procházkové porotci ocenili její mimořádný rozhled, preciznost a schopnost jít k podstatě věci. Rubeš je podle nich odvážným investigativním novinářem, který dlouhodobě odhaluje špinavé praktiky pražských taxikářů, směnárníků a dalších takzvaných šmejdů.

Hlavní novinářskou cenu nadace dotuje 50.000 Kč. S Novinářskými křepelkami, které předává město Havlíčkův Brod a kraj Vysočina, je spojena symbolická částka 3.333 Kč. Nadace rozhoduje o výročních cenách za mimořádná díla umělecké, vědecké a novinářské tvorby. Novinářskou cenu udělila podvaadvacáté. Od roku 2000 se slavnostní předávání koná v Havlíčkově Brodě.

Už posedmé byla udělena Cena Opus Vitae. Za špičkovou novinářskou práci a prosazování hodnot svobody a demokracie před rokem 1989 i po něm ji získala Lída Rakušanová, která je zřejmě nejznámější českou exilovou publicistkou. Od roku 1975 působila v rádiu Svobodná Evropa.