
Lenka Kabrhelová. Foto: Kristýna Svobodová
Cenu Karla Havlíčka Borovského obdržela Lenka Kabrhelová z Českého rozhlasu. Novinářskou křepelku pro žurnalisty do 33 let byla oceněna Apolena Rychlíková z A2larm.cz.

Apolena Rychlíková. Foto: Kristýna Svobodová
Výroční Borovského cena se uděluje za mimořádně společensky přínosné texty, ať už investigativního nebo analytického charakteru. Kabrhelová připravuje a moderuje původní podcast Českého rozhlasu Vinohradská 12, který se každý pracovní den věnuje aktuálnímu zpravodajskému tématu.
„Děkuji Lence Kabrhelové za to, co pro posluchače Českého rozhlasu se svým týmem tvoří. Hledání způsobů a forem originálního zpracování problematiky a témat, která zajímají dnešní společnost, není jednoduché a vyžaduje plné soustředění a hodiny práce. Jsem rád, že takto kvalitní novinářka pracuje pro Český rozhlas,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.
„Je to pro mě ohromná pocta, že moje práce oslovila porotu natolik, že se z tolika výborných novinářů rozhodla ocenit právě mě. Veliký dík patří mé rodině, přátelům a kolegům, kteří mě v novinářském úsilí vždy podporovali a motivovali. Zároveň si vážím prostoru a důvěry, které mi dal Český rozhlas. Strávila jsem v něm většinu profesního života - jako zahraniční zpravodajka v Rusku a Spojených státech a poslední dva roky jako moderátorka podcastu Vinohradská 12. Jsem ráda, že můžu nabyté zkušenosti předávat společně s týmem V12 dál,” uvedla Lenka Kabrhelová.
Tradiční výroční ocenění Nadace Český literární fond se letos podruhé - poprvé to bylo loni - předávala společně s Novinářskou cenou. Tu organizuje Nadace Open Society Fund, jejím generálním partnerem je Nadační fond nezávislé žurnalistiky. Slavnostní večer proběhl v pátek v šapitó Azyl 78 na pražském Výstavišti.

Azyl 78. Foto: Kristýna Svobodová

Moderátoři Ondřej Cihlář a Veronika Sedláčková. Foto: Kristýna Svobodová

Azyl 78. Foto: Kristýna Svobodová
V Novinářské ceně, která se rozdávala pojedenácté, byli v kategorii psané žurnalistiky oceněni za nejlepší rozhovor Jana Ciglerová (Deník N), za nejlepší reportáž Michael Švec (Deník N), za nejlepší komentáře Jiří Pehe (Deník N) a za nejlepší analyticko-investigativní příspěvek Lukáš Valášek a Adéla Jelínková z Aktuálně.cz a Hospodářských novin.
V kategorii audiovizuální žurnalistiky si ocenění odnesli za nejlepší rozhovor, besedu nebo diskusi Alžběta Havlová (Radio Proglas), za nejlepší reportáž Tereza Reková (Český rozhlas Radio Wave) a za nejlepší analyticko-investigativní příspěvek Janek Rubeš, Honza Mikulka a Jiří Burýšek (Seznam Zprávy).
Zvláštní ceny získaly za inovativní online žurnalistiku Kateřina Mahdalová (Seznam Zprávy), za žurnalistiku zaměřenou na řešení (solutions journalism) Peter Bednár (Finmag), za regionální žurnalistiku
Michal Poláček a Jakub Mikel (iDnes.cz), za česko-slovenský vtip, komiks a karikaturu Pavel Reisenauer (Respekt). Česko-slovenskou cenu veřejnosti získaly v online hlasování Zuzana Kovačič Hanzelová, Michaela Žúreková, Soňa Jánošová a Beata Balogová ze Sme.sk za materiál Nemlčme - 22 svedectiev o sexuálnom obťažovaní.
Zvláštní ocenění též získali v kategorii Regionální žurnalistika Jakub Vrána (iDnes TV) s příspěvkem Zaniklé tratě za zajímavé zpracování historického tématu, Tomáš Lindner (Respekt) s příspěvkem Zvládli to? v kategorii Nejlepší psaná reportáž za autorovo systematické mapování integrace migrantů do německé společnosti, Petr Pithart (Deník N) v kategorii Nejlepší komentář za jeho současné i celoživotní komentování velkých témat českého myšlení, politiky a historie a Ondřej Kundra spolu s Jaroslavem Spurným (Respekt) s příspěvkem Kdo umučil vězně V. CH. v kategorii Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek.

Apolena Rychlíková odchází z Alarmu

Generálním ředitelem ČT zvolen Jan Souček, Petr Dvořák po 12 letech končí

Parlamentní listy mění majitele, přebírají je Pavlíček a Španěl do firmy Naše média
