Bouře ve sklenici vody: jak se mění pozice Mattoni, Kofoly a Coca-Coly

Na českém trhu s nealko nápoji se po letech hýbají ustálené pozice trojice největších hráčů.

V Česku, kde se jen v obchodech za rok podle Nielsenu utratí za vody, limonády, džusy a ledové čaje skoro 20 miliard Kč, se na trhu baleného pití poslední rok přeskupily síly. A letos budou změny pokračovat.

Prodeje nealka v obchodech v roce 2019

  tržby obchodů, v miliardách Kč spotřeba, v miliardách litrů
  19,6 1,70
meziroční nárůst 5 % 0,3 %
Z toho:
minerální a pramenité vody 39 % 61 %
limonády 26 % 24 %
džusy 20 % 9 %
energetické nápoje 11 % 3 %
ledové čaje 4 % 3 %

Údaje jsou za maloobchodní prodejny. Zdroj: Nielsen

Největší producent vod, společnost Mattoni 1873, převzal koncem předloňského roku 2018 firmu PepsiCo, tedy výrobce známé černé limonády Pepsi i ledového čaje Lipton či ochucených nápojů 7Up, Mirinda nebo Tonic Everness. Do portfolia PepsiCo patřila i Toma, vody i čaje, ale tuto část musel vodní král prodat a loni se jejím majitelem stala Coca-Cola. Ta tím získala továrnu na vodu, její zdroj a na pět let pronajatou značku Toma.

Nejčerstvější velký tah v segmentu udělala koncem loňska Kofola, která si přikoupila do svého portfolia Ondrášovku a Korunní. Tuto transakci ještě antimonopolní úřad neschválil. Kofola tím navázala na sérii menších akvizic slovenské minerálky Kláštorná, čajů Dilmah a kávy Reservařemeslné limonády Prager.

Mattoni & Pepsi vs. Kofola & Korunní

Všechny tyto akvizice mohou mít na trh zajímavé dopady, shodují se lidé z byznysu. Víc než v obchodech se ale poslední vlnky ve vodách odrazí spíš v sektoru restaurací a hotelů neboli horeca. Tento sektor je sice vypitým objemem třeba u neochucených vod zhruba šestkrát menší než v obchodech, ale například Kofola v něm podle analýzy společnosti Fio předloni udělala zhruba třetinu svých celkových tržeb. Pro dodavatele vod jde zároveň o tu ziskovější část byznysu - v porovnání s prodejem vody v obchodních řetězcích.

Alessandro Pasquale, generální ředitel Mattoni, nákupem Pepsi získal černou limonádu, která je pro ucelené portfolio do restaurací nezbytná. Zatímco dřív šla do restaurací Pepsi Cola ruku v ruce s minerálkou Korunní, po tomto spojení ji nahradila zelená třetinková lahvička Mattonky. Pepsi sázela na získávání trhu pomocí nižší ceny i před svým prodejem, v řetězcích i restauracích a nejen u limonády, ale i u svých brambůrků. Nyní v tom podle lidí z byznysu pokračuje dál.

„Pepsi získává, od té doby, co ji Mattoni koupila, spustila cenovou válku a vraždí se mezi sebou. V gastru se rozdávají zadarmo ledničky, máte tam čtyřicetiprocentní bonusy za odběry,“ popisuje jeden z pracovníků v nápojářském oboru. Výhodou Mattonky bylo, že měla pro sebe téměř celý trh minerálek v restauracích. Restauracím a hotelům mohla nabídnout vše od pramenité vody a minerálky po kolové a jiné limonády.

Kofola, která vystavěla svůj brand na oživení tradiční české limonády a hlavně její točené verze, to však pochopila také a jde toutéž cestou. Míří přitom ještě víc do šířky. Do svého portfolia postupně zařadila nejen vody, ale i čaje, kávu či zmíněný cider Prager ladící hlavně s její „fresh“ odnoží restaurací Ugo. Káva (Café Reserva) a čaje (Dilmah a Leros) sice může ve spojení Kofoly s restauracemi znít nenápadně, ale jak připomíná jeden z lidí z byznysu, právě na těchto produktech jsou v tomto prodejním kanále „opravdu marže“. „Nemá smysl dělat velký objem, ale jít do kvality a jít do hospod. Když máte restauraci jednoho partnera, co dodává vše, je to výhoda,“ popisuje manažer ze segmentu horeca.

V řádu týdnů, maximálně měsíců, po vyjádření antimonopolního úřadu, přibudou Kofole do nabídky i zmíněné minerálky Korunní a Ondrášovka. V restauracích tak Kofola bude moci minerálkou, která jí dosud chyběla, konkurovat Mattonce. „Rozšířením produktového portfolia by měla být Kofola atraktivnější pro své zákazníky jak v segmentu maloobchodu, tak v segmentu horeca, což by včetně očekávaných synergických efektů mělo mít do budoucna pozitivní dopad do tržeb a ziskovosti společnosti,“ uvedl po oznámení akvizice loni v prosinci analytik Fio banky Jan Raška. Podobně Kofola posílila i předchozí koupí slovenské značky minerálky Kláštorná, kterou obnovila a letos s ní zamíří do Česka.

Coca-Cola s Tomou oživí Bonaquu

Z uvedeného je zřejmé, že největší tři hráči - Mattoni, Coca-Cola, Kofola - hrají jak v restauracích, tak v obchodech zajímavou přetahovanou. Když se vezme celý trh s nealkoholickými nápoji, válcuje hlavně se svou hlavní značkou své konkurentky v restauracích Coca-Cola. Podle analýzy Fio měla loni podíl 42 % na celém trhu nealkoholických nápojů v segmentu horeca, Kofola se svou paletou značek je s necelým čtvrtinovým podílem druhá, třetí pak Mattoni a její značky.

V obchodech se staly v roce 2018 jedničkou Karlovarské minerální vody poté, co spolkly Pepsi Colu, v závěsu s Coca-Colou a Kofolou dělící se o druhé místo. Díky Ondrášovce a Korunní se nyní Kofola vyšvihne na druhou příčku.

Trh s balenou vodou v Česku

producent (značky) podíl v %
Celkem neochucené, pramenité i minerálky, restaurace i obchody: 421 milionů litrů
Mattoni 1873 (Mattoni, Poděbradka, Aquila, Magnesia, Hanácká kyselka) 55 - 65
PepsiCo (Toma) 5 - 15
Ondrášovka (Ondrášovka, Korunní) 5 - 15
Coca-Cola (Bonaqua, Römerquelle, Glaceau) 5 - 15
Kofola (Rajec, Evian) 5 - 15
Z toho neochucené vody v restauracích: 59 milionů litrů
Kofola 35 - 45
Coca-Cola 25 - 35
Mattoni 1873 5 - 15
PepsiCo 5 - 15
Z toho neochucené vody v obchodech: 362 milionů litrů
Mattoni 1873 65 - 75
PepsiCo 5 - 15
Ondrášovka 5 - 15
Kofola 5 - 15
Celkem limonády a ochucené vody, obchody i restaurace: 1.035 milionů litrů
Mattoni 1873 25 - 35
Coca-Cola 15 - 25
Kofola 15 - 25
PepsiCo 5 - 15
Ondrášovka 5 - 15

Zdroj: ÚOHS, rok 2017. Jde o stav před spojením Mattoni a Pepsi. Přesná čísla nejsou uvedena kvůli obchodnímu tajemství.

Víc se do čistě vodního byznysu ale nyní položí i Coca-Cola s dosud víceméně spící Bonaquou. Ta získanou Tomu přejmenuje a vodu pocházející ze zdroje v Andrpašsko-teplických skalách nasadí ve vratných lahvích i do boje v restauracích. „Koupili jsme výrobní závod, nikoliv brand. Novou strategii včetně nového brandu představíme během několika měsíců. Už teď mohu potvrdit, že závod zůstane ‚vodní‘, čili bude produkovat neochucené i ochucené balené vody primárně pro potřeby českého trhu,” říká za Coca-Colu její manažer corporate affairs Petr Jonák.

Různými zvraty si prošla i sama Bonaqua, ačkoli navenek podle obalu zůstává stále stejná. Před lety se stáčela na Slovensku a šlo o pramenitou vodu. Dnes, ačkoli to skoro nikdo neví - v průhledných skle ji nikdo moc nehledá, minerálky bývají zelené, a sama Coca-Cola to nijak nepropaguje -, jde o minerální vodu. A to ze dvou zdrojů. Bonaqua ve skle míří do restaurací z rakouského vodního zdroje, ta v plastu se stáčí v Maďarsku, nad Balatonem.

Podle lidí z byznysu by dokonce dávalo smysl, kdyby se Bonaqua začala stáčet v Teplicích nad Metují, tedy tam, kde Coca-Cola zdědila Tomu. Pak by se z Bonaquy stala zase pramenitá voda. Coca-Cola to zatím nekomentuje.