Brainz VR do Pchjongčchangu přivezli virtuální prohlídku českého století

Návštěvníci Českého domu na zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu si mohou pomocí virtuální projížďky na saních prožít stoletou historii republiky. Zážitek je součástí letošních oslav stého výročí založení Československa a vznikl v rámci meziresortního projektu Připomínek a oslav významných výročí roku 2018. Za instalaci je zodpovědné studio Brainz VR ve spojení se státní agenturou CzechTourism.

Celá projížďka virtuální realitou trvá čtyři minuty. Návštěvník se v expozici Českého domu posadí na saně a dostane headsety Microsoft Mixed Reality. Ty vývojáři vybrali kvůli jednodušší instalaci a také kvůli skladnosti. „Součástí zadání projektu byl požadavek na to, aby bylo možné celou instalaci naskládat do jednoho cestovního kufru. Jediný člověk by ji pak mohl letecky dopravit na různé akce a zároveň i na místě sám instalovat,“ uvádí zakladatel studia Brainz VR Robin Pultera.

Československou historií vás provezou historické sáňky

Československou historií provezou historické sáňky

Virtuální jízda na saních trvá čtyři minuty

Virtuální jízda na saních trvá čtyři minuty

Sáňky zdobí připomínkové nápisy

Sáňky zdobí připomínkové nápisy

Jízda je obrazovou a zvukovou koláží, v níž se mísí dobové záznamy různých forem. „Zemi příběhů a mnohdy velmi dramatické úseky naší historie jsme ztvárnili výstavbou 3D surrealistického prostředí, které je papírovou koláží a zároveň deníkem se vzpomínkami na minulost. Pro tyto účely jsme prozkoumali archivy a staré sbírky. V samotném VR zážitku proto můžete vidět desítky novinových výstřižků, bezpočet fotografií a magicky oživlých videí,“ doplňuje Jan Brukner, 3D specialista a art director Brainz VR. Virtuální jízda obsahuje všechny důležité historické společenské, politické, kulturní i sportovní milníky z dějin Československa.

Zájemci o tuto projížďku dějinami však nemusí nutně až do Pchjongčchangu, instalace se v průběhu roku 2018 objeví na dalších akcích k oslavám 100. výročí založení republiky pořádaných agenturou CzechTourism.