Brandová komunikace na TikToku funguje. Jak využít potenciál platformy?

TikTok je mnohem efektivnější než jiné sociální sítě, ukazuje Nicola Vavírková z Marketupu.

Asi jen málokdo ještě žije v představě, že sociální síť TikTok je jen o infantilním obsahu pro děti a tanečcích sbírajících lajky. A i když máte povědomí o marketingovém potenciálu této platformy, nejspíš netušíte o její skutečné síle a relevanci v oboru. „Nedávné průzkumy ukázaly, že je TikTok mnohem efektivnější než jiné sítě,“ říká Nicola Vavírková, head of social media agentury Marketup.

Nicola Vavírková

Nicola Vavírková, head of social media v agentuře Marketup

I proto se dá říct, že je TikTok v současnosti na poli online marketingu „hyperrelevantním“ kanálem. V červenci 2021 si nechal TikTok ve spolupráci s firmou Neuro-Insights, která aplikuje poznatky z neuroanalýzy na marketing, vypracovat průzkum na respondentech sledujících videa na TikToku.

Z průzkumu vyšlo, že se TikTok odlišoval od dalších sociálních sítí ve dvou zásadních směrech. „Prvním byla míra zapojení, tedy engagement rate, která byla na TikToku o 15 % vyšší než na konkurenčních sítích. Obsah zde byl pro lidi relevantní a zapamatovatelný. A co se týče emoční vazby, kdy se líbivost obsahu spojí s okamžitou reakcí, byl TikTok dokonce o 44 % před ostatními,“ popisuje Nicola z Marketupu.

Tato přední česká digitální agentura v květnu uspořádala přednášku na téma využití TikToku v online marketingu a přiblížila firmám dosud netušený potenciál světa krátkých videí. Zejména co se týče zapamatovatelnosti reklam.

„TikTok navíc vede uživatele k lepšímu zapojení a vyšší míře interakcí. Algoritmus platformy je postavený na individuální preferenci videí s krátkou stopáží, takže se uživatel dostane do nepřetržitého cyklu zapojení. Díky tomu je TikTok ideální platformou pro hustotu informací,“ dodává Nicola Vavírková.

Sociální síť, kterou v Česku využívají skoro dva miliony uživatelů, se oproti ostatním platformám nejvíce vymyká svou poutavostí a tím pádem i intenzivnější konzumací obsahu. Kombinace preferovaného obsahu a krátkých videí se zvukem oslovuje uživatele na hlubší emoční úrovni.

Relevance TikToku pro značky

Průměrný uživatel stráví denně na TikToku 83 minut. Za den si jeden člověk aplikaci otevře zhruba šestnáctkrát a za jeden měsíc nasbírají všechna videa na platformě dohromady přes 8,6 miliardy zhlédnutí (data z dubna 2021). Jak tohoto potenciálu co nejefektivněji využít z pohledu značky?

Firmy využívají TikTok primárně k brandové komunikaci s cílem publikum zaujmout, pobavit a tím se zviditelnit. Víc než na jiných sítích je zde důležité vytvářet zajímavý, zábavný a inspirativní obsah.

„Mezi značky, které si na TikToku našly svou fanouškovskou základnu správným uchopením komunikace, patří především firmy ze segmentů FMCG, retailu nebo služeb. Z českých firem jmenujme například mlékárnu Madeta, obchodní řetězec Kaufland nebo pohřební službu Goodbye.cz. Co se zdá na první pohled jako nudné či dokonce smutné téma, se dá vhodnou formou zpřístupnit širokým masám a skupinám obyvatel, u kterých byste to nečekali,“ říká Nicola Vavírková.

Čeští šikulové

Čeští šikulové

Jako vzor brandové komunikace na TikToku se považuje Duolingo, populární aplikace k výuce jazyků. Firma udělala content creatora ze svého maskota, zelené sovy, nestanovila si žádná KPIs ani nevyhradila zvláštní budget pro TikTok – o správu profilu se staral pouze specialista na sociální média. Duolingo se v obsahu zaměřilo na brand, nikoliv produkt, a snažilo se své followers primárně pobavit.

Výsledek? Za pět měsíců se počet sledujících profilu Duolingo na TikToku zvedl z 50.000 na 3,3 milionu.

Jak na obsah na TikToku

Pro úspěšnou komunikaci na TikToku je klíčové najít osobnost, která této platformě rozumí – ví, jaké jsou trendy, jaký obsah místní komunita konzumuje a jak takový content správně vytvářet. Správně zvolený tvůrce vám ušetří spoustu času a peněz tvorbou relevantního obsahu.

Zároveň je dobré mu (nebo jí) nechat volnou kreativní ruku – stačí nastavit základní kritéria, například povinnost zmínit produkt, téma apod. V ideálním případě se tvůrce stane tváří vaší značky.

Nezapomínejte reagovat na komentáře od fanoušků, tvořte backstage obsah (třeba videa z výroby, rozbalování a podobně), sledujte trendy. Protože na těch stojí TikTok opravdu hodně, ať už jde o hudbu, filtry nebo reakce na události ze světa.

Ale hlavně – buďte kreativní! „Neříkáme, že je potřeba investovat do TikToku hlava nehlava. Ale důležité je se této sítě nebát. Na generaci Z totiž nesmíme v komunikaci zapomínat,“ uzavírá Nicola Vavírková.

Příklady úspěšných kampaní na TikToku

O přínosu TikToku pro značku vás přesvědčí ukázky již realizovaných kampaní. Například společnost A3 Sport uskutečnila společně s Marketupem svou vůbec první kampaň na této síti. Na podzim 2021 při akci Back to School spolupracovala s pěti influencery, kteří pomocí videí z prodejen propagovali soutěž o vouchery. Kampaň při mediální investici 80.000 Kč nasbírala dohromady 5,2 milionu impresí, vygenerovala téměř 1 milion Kč nákupů ze slevových kódů a dosáhla tak vysoké návratnosti investic.

A3 Sport na TikToku

A3 Sport na TikToku

Společnost Xiaomi cílila při vydání telefonu Redmi Note 11 na generaci Z přes video tutoriály na tvorbu fotek a videí s novým telefonem. Šestice influencerů převážně na TikToku, ale i na Instagramu a zasáhla organicky přes 800.000 lidí.

Xiaomi na TikToku

Xiaomi na TikToku

TikTok pomohl také při launchi dětského jogurtového nápoje Pribináček Sportík Bifido, který se dostal do povědomí i díky soutěži o účast na parkourovém kempu. Na TikToku dosáhla kampaň 8,5 milionu zhlédnutí, zasáhla 1,3 milionu uživatelů a Sportík se rychle zařadil mezi nejprodávanější produkty ve svém segmentu.

Pribináček na TikToku

Pribináček na TikToku

Text je placenou propagací agentury Marketup