V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Brandz: Nike je nejhodnotnější módní značkou, sportovní móda rostla nejrychleji

V loňském roce nejvíce rostly sportovní značky. Přesto spolu s kategorií fast fashion (móda okamžitě reagující na trendy přehlídkových mol) zpomalily oproti předchozím rokům růst. Zákazníci změnili své nákupní chování, oblečení si vybírají s větší rozvážností a volí modely, které jsou kvalitní, trvanlivé nebo dokáží nabídnout protihodnotu. To se odrazilo na hodnotách značek 7% poklesem, v měřítku dvanácti let se však jedná o 154% nárůst hodnoty módních značek. Takové jsou závěry studie Brandz Top 100 nejhodnotnějších značek světa v segmentu módy od výzkumné agentury Kantar Millward Brown a komunikační agentury WPP.

Top 10 nejhodnotnějších módních značek světa

Název značky Hodnota značky (v miliardách Kč) v 2017 Změna hodnoty značky v 2017 oproti 2016 v %
Nike 802 -9 %
Zara 590 -
H&M 246 -17 %
Adidas 194,5 58 %
Uniqio 177,5 -12 %
Under Armour 137,8 -12 %
Victoria’s Secret 117,9 -19 %
Lululemon 83,7 17 %
Ralph Lauren 70,1 -14 %
Massimo Dutti 66,4 nedostupné

Zdroj: Kantar Millward Brown

Zákazníci už nehledí jen na sezónní trendy v oblékání a funkční módu, novým trendem je zpomalení nakupování a vybírání si oblečení pro určité příležitosti - například pro pracovní den, který začíná v posilovně a končí na večeři s přáteli. Studie se specificky zaměřila na kategorii mladých lidí - mileniálů, kteří mají omezené finanční možnosti, přesto jsou významnou cílovou skupinou, na které se mnohdy orientují celé řetězce - například americký řetězec Forever 21, který loni vstoupil na český trh. Loni mileniálové nejvíce pořizovali oblečení ve stylu retro, vintage tenisky na vyšší platformě nebo sluchátka a obaly na telefony, které se staly prodávanými artikly módních firem. 

Módní značky se vrací k retro kolekcím, které jsou žádané zejména mezi mileniály. Foto: Profimedia.cz

Módní značky se vrací k retro kolekcím, které jsou žádané zejména mezi mileniály. Foto: Profimedia.cz

Hodnota sportovních značek roste

Prodejna Nike v Tokyu. Foto: Profimedia.cz

Prodejna Nike v Tokyu. Foto: Profimedia.cz

Hodnota sportovních značek narostla za posledních 12 let o 162 % oproti 135 % ostatních módních značek ve studii. Podíl sportovních značek na celkové hodnotě žebříčku Brandz narostl od roku 2006 s 36 % na 49 % v roce 2017. Sportovní značky v jednotlivých kategoriích žebříčku předčily běžné módní značky v kategorií Smysl značky, Inovativnost a Zážitek. 

Tenisky Adidas z kolekce Parley, vyrobené z odpadu z oceánu. Foto: Profimedia.cz

Tenisky Adidas z kolekce Parley, vyrobené z odpadu z oceánu. Foto: Profimedia.cz

Zvýšený zájem spotřebitelů o zdraví a komfort pomohl zejména sportovním značkám. Těm se podařilo reagovat na zvyšující se zájem vytvářením kolekcí, které přesahovaly rámec módy a kombinovaly například i ochranu přírody nebo náboženství. Adidas vytvořil tenisky z odpadků vyplavených oceánem a Nike zase přišel s kolekcí hidžábů, ve kterých se dá sportovat.

Sportovní hidžáb od značky Nike. Foto: Profimedia.cz

Sportovní hidžáb od značky Nike. Foto: Profimedia.cz

Nejhodnotnější módní značkou zůstává stejně jako v předchozím roce i letos Nike. Pozici udržel i přes konkurenční tlak hlavně v oblasti módních značek, které cílí na dámské sportovní oblečení. Německý Adidas v předchozích obdobích v prodejích na americkém trhu stagnoval, zaměřil se totiž sortimentem na klasický fotbal místo toho amerického. Po navázání užší spolupráce s basketbalovou asociací a módními lídry, jako je rapper Kanye West, se jeho pozice na tamním vylepšila. V budoucích letech se Adidas chystá v Americe otevřít svou první továrnu, nacházet by se měla v Atlantě. 

Módní značky loni měnily strategie

Z hlediska byznysu znamenal loňský rok pro značky v mnohých případech přetransformování své retailové strategie, především kvůli vysokému konkurenčnímu tlaku na trhu. Novým prvkem strategie je, že se snaží módní firmy více přiblížit zákazníkům vyprávěním vlastního příběhu. Například druhá nejhodnotnější značka žebříčku Brandz Zara zavřela některé ze svých menších prodejen a nahradila je většími, vlajkovými prodejnami, které umožňují vystavení většího množství zboží. Nově se zaměřuje spíše na online prodej, zaměřit se chce na propojení online a offline kanálů. Velké úsilí věnuje také vývoji webu pro jihovýchodní Asii a Indii. Zara patří pod španělský módní koncern Inditex, který také zaštiťuje značky jako Pull & Bear, Bershka nebo Mango. Loni vydělal celosvětově za první tři kvartály v přepočtu zhruba 60 miliard Kč. Do žebříčku Brandz se dostala rovněž další značka Inditexu Massimo Dutti, která loni expandovala do Indie.

Tlak (v Evropě hlavně ze strany Primarku) a zpomalení prodejů v Číně a USA pocítil i skandinávský řetězec H&M, který se nyní více soustředí na online prodej. Loni se H&M zaměřilo na zlepšení svého dodavatelského řetězce a posílilo vlastní značky jako & Other Stories, kterou tolik nejsou ohroženy cenovou válkou. Na podzim má uvést další svou osmou značku Arket. Zároveň se více soustředí na udržitelnost a recyklovatelné materiály svých výrobků, kolekce se na jaře prodávala i v Česku a nesla název Conscious Exclusive.

Aktivní participaci na ochraně přírody a přírodních zdrojů dnes prý zákazníci od značek automaticky očekávají. „Značky se dnes musí postavit k fungování světa, očekává se od nich, že také budou i nějak jednat. V žádném jiném odvětví maloobchodu není ta potřeba pro zákazníka tolik silná jako právě v módě. Je důležité ukázat, že se firma zajímá o stejný problém jako její zákazník,“ uvedla Claire Holden, z divize retailu a volného času agentury Hill+Knowlton Strategie.