Novinky roku 2019 z 19 agentur přinesl letošní Digiveletrh. Podívejte se na fotografie.

Branný výbor označil zásah vojenské policie v ČT za “naprosto nepřiměřený”

“Zásah byl legální, ale chyby se staly ve způsobu provedení akce,” prohlásil ministr obrany Alexandr Vondra.

  • ČTK
  • 23. 03. 2011 08:50

Sněmovní výbor pro obranu a bezpečnost v úterý jednohlasně označil zásah vojenské policie v České televizi za “naprosto nepřiměřený”. Poslanci se zároveň shodli, že počkají na výsledky vyšetřování okolností zásahu inspekcí ministra obrany. Poté se výbor sejde znovu, aby se s těmito výsledky seznámil řekl po jednání sněmovního orgánu jeho předseda František Bublan (ČSSD).

“Výbor pro obranu přijal jednoznačné usnesení v tom smyslu, že zásah v budově zpravodajství České televize byl naprosto nepřiměřený,” řekl novinářům Bublan. Další informace o případu podle něj může přinést vyšetřování inspekce ministra obrany. “Sám jsem na ně také zvědav, protože těch nesrovnalostí je tam poměrně dost,” uvedl předseda branného výboru.

Jednání výboru byl přítomen i ministr obrany Alexandr Vondra, který se k zásahu vojenských policistů v ČT rovněž staví kriticky. “Bylo to naprosto nepřiměřené, zbytečné a neprofesionální. Selhání několika jednotlivců pak vrhá špatné světlo na celou organizaci,” řekl po jednání výboru novinářům Vondra. Interní šetření inspekce vojenské policie již minulý týden odhalila pochybení v okolnostech zákroku v budově zpravodajství. “Zásah byl legální, ale chyby se staly ve způsobu provedení akce,” vysvětlil Vondra.

Bublan se pozastavil nad tím, že ministr obrany nevzal na zasedání branného výboru Vladimíra Ložka, který byl v době zásahu šéfem vojenské policie. Vondra ho krátce po akci v ČT dočasně postavil mimo službu. “Byl bych radši, kdyby jednání byl přítomen generál Ložek, protože tam hrál taky důležitou roli. Možná, že od něho bychom se dozvěděli nějaké další informace,” řekl Bublan.

Ozbrojení policisté v pátek 11. března prohledali kancelář redaktora ČT Karla Rožánka a jeho dvou kolegů. Zabavili při tom věci všech tří televizních zpravodajů. Cílem zásahu bylo nalézt spis Vojenského zpravodajství, který měl dříve Rožánek a který souvisel s kauzou bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka. Dokumenty zabavené Richardu Samkovi a Luboši Rosímu vrátili policisté, údajně aniž je zkoumali. Zbytek Rožánkových věcí vrátili v pondělí.

Vojenská policie při prohlídce podle státního zástupce pochybila. Chyby při zákroku uznal také pověřený šéf Vojenské policie Jiří Neubauer, který kvůli akci v ČT dočasně zprostil služby velitele Pavla Marečka.

Inspekce Vojenské policie zjistila, že policisté nepostupovali podle platných předpisů – dostatečně neinformovali své nadřízené včetně ministra obrany Vondry, špatně vyhodnotili bezpečnostní situaci v budově ČT a zvolili špatnou taktiku.