Proč děláme web, denní newsletter, týdenní Katovnu a nově též měsíční souhrny? Poslechněte si.

Britské Financial Times koupí Japonci

Japonská mediální skupina Nikkei dá za respektovaný deník a přidružené tituly v přepočtu přes 32 miliard Kč. Britové se ekonomických novin zbavují skoro po šedesáti letech.

Dnešní vydání Financial Times na britských pultech. Foto: Profimedia.cz

Dnešní vydání Financial Times na britských pultech. Foto: Profimedia.cz

Novým majitelem ekonomického listu Financial Times se stane japonská společnost Nikkei, největší nezávislá mediální skupina v Asii, jejímž hlavním produktem jsou noviny Nikkei. Britská společnosti Pearson dnes oznámila, že se dohodla s Japonci na prodeji své divize Financial Times Group, která ekonomický list vydává, za 844 milionů liber (přes 32 miliard Kč).

Do prodávané divize kromě věhlasných novin, které jsou tištěné na růžově losovém papíře, patří také Investors Chronicle, Banker, MandateWire, Money-Media a Medley Global Advisor. Součástí prodeje není podíl 50 % v časopise The Economist, který rovněž FT Group vlastní, uvádí rovněž agentura Reuters.

Generální ředitel Pearsonu John Fallon v prohlášení uvedl, že Pearson byl téměř šedesát let pyšným vlastníkem Financial Times, ale v současném zpravodajském prostředí je nejlepším způsobem, jak zajistit novinářský a komerční úspěch listu, učinit z něj součást globální, digitální zpravodajské společnosti. Pearson se nyní „zcela zaměří na své vzdělávací aktivity“.

Bývalá generální ředitelka firmy Pearson Marjorie Scardinová prohlašovala, že prodej novin se uskuteční jen „přes moji mrtvolu“. Její nástupce Fallon, který se ujal funkce v lednu 2013, však tento slib nezopakoval, i když často říkal, že deník Financial Times je nedílnou součástí komerční a strategické vize Pearsonu.

Financial Times poprvé vyšly v roce 1888 jako čtyřstránkové noviny, Pearson noviny koupil v roce 1957. V současnosti má list 500 novinářů ve více než 50 místech po celém světě.