Brněnské studio ČT dál povede Souček

Jan Souček byl jako ředitel ČT Brno potvrzen televizní radou na další čtyři roky.

  • ČTK
  • 22. 06. 2016 15:20
Generální ředitel ČT Petr Dvořák (vlevo) a Jan Souček, šéf ČT v Brně. Foto: ČTK/Šálek Václav

Generální ředitel ČT Petr Dvořák (vlevo) a Jan Souček, šéf ČT v Brně. Foto: ČTK/Šálek Václav

Brněnské studio České televize bude další čtyři roky řídit Jan Souček, rozhodla dnes v Brně Rada České televize. Souček před dvěma lety nahradil ve funkci Karla Buriana. Jeho cílem bylo zvládnout stavbu nového studia v Brně-Líšni v areálu bývalého Zetoru a přesun do něj a také posílit společenské vnímání studia na jižní Moravě, řekl před radními. V dalších čtyřech letech chce dokončit stěhování do nového studia, zahájit jeho provoz a plně využít potenciál nového zázemí.

Stěhování z paláce Typos v centru Brna už v minulých týdnech začalo a bude pokračovat o prázdninách. „V září už chceme z Líšně vysílat naostro,“ řekl Souček. Podle něj půjde o kvalitativní skok technologický, zároveň bude mít brněnské studio po 55 letech existence budovu, která bude plně odpovídat požadavkům na moderní televizní vysílání.

Kontrolní rada Součka podpořila. „Jsme velmi spokojeni, jak si ředitel předchozí dva roky počínal a dohlížel na stavbu nového studia. Dodržel se finanční limit i termín výstavby, což je velký úspěch. Brno bude mít k dispozici nejmodernější techniku a všechny prostředky k tomu, aby se prosadilo,“ prohlásil předseda Rady ČT Jan Bednář.

Souček vedle stavby studia vidí úspěch i v tom, že se podařilo vylepšit vnější společenské a kulturní vztahy. „Spolupracujeme se vzdělávacími institucemi, rozjely se stáže vysokoškolských studentů,“ zmínil Souček.

V dalším období bude podle něj nejdůležitější plně rozvinout a zužitkovat potenciál nového studia. „Také letos na jaře nastoupil nový producent dramatické tvorby a chceme nového kreativního producenta pro dokumentaristiku po Kamile Zlatuškové. Chci, aby se tyto týmy dobře rozběhly,“ připomněl Souček nedávný medializovaný odchod jedné z šéfek kreativních producentských skupin.

„Filmové ateliéry v Brně zůstávají snem“

Zmínil také nápad brněnského magistrátu zřídit v Brně regionální filmovou kancelář a snahu přilákat do města filmové producenty. S tím souvisí i myšlenka umístit v Líšni velkou filmovou halu. Ta sice v plánech původně byla, ale kvůli úsporám ji nakonec vedení televize vyškrtlo. „Velký filmový ateliér je vize a sen brněnských televizáků. Studio dělá velký objem dramatické tvorby a také v Brně vzniká hodně koprodukčních projektů. Minimálně se otevírá prostor pro diskusi, pokud by se podařilo přilákat další tvůrce, a řešit otázku, zda by se filmová hala dokázala uživit,“ doplnil Souček.

Česká televize má vedle Kavčích hor dvě velká plnoformátová studia v Brně a Ostravě a zpravodajské redakce v každém kraji. Nově by ze zpravodajských redakcí v Hradci Králové a Českých Budějovicích měla vzniknout studia schopná odbavit vlastní vysílání. „V současné době probíhají v Hradci Králové i Českých Budějovicích instalace technologií a naplno by se již měla nová studia zapojit do vysílání v rámci nadcházejících krajských voleb,“ řekla ČTK mluvčí ČT Alžběta Plívová.