Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Brusel zastavil plány ČTÚ částečně deregulovat vysokorychlostní internet v obcích

  • ČTK
  • 14. 08. 2012 08:52

Evropská komise (EK) rozhodla, že Český telekomunikační úřad (ČTÚ) musí zrušit plán na uvolnění regulace vysokorychlostního internetu ve vybraných obcích. Komise se bojí, že když český regulátor zruší Telefónice povinnost poskytovat alternativním operátorům velkoobchodní nabídku připojení k internetu přes xDSL, zdraží to internet.

EK to v pondělí sdělila v tiskové zprávě. ČTÚ je ale stále přesvědčen o správnosti svého postup při přípravě návrhu analýzy. „Přístup komise podle nás jde proti deklarovanému principu zohlednění faktické/specifické situace na národních trzích,“ uvedl v reakci mluvčí úřadu František Malina.

Telekomunikačním úřadem zhotovená analýza relevantního trhu vycházela ze zkoumání konkurence na maloobchodním trhu širokopásmového přístupu. Úřad zejména zjišťoval, zda je v obcích i jiná možnost připojení k internetu než xDSL, například kabelový internet nebo Wi-Fi. Následně pak obce rozdělil do dvou skupin. Zejména ve větších městech, kde působí více poskytovatelů a žádný není dominantní, tedy nemá více než 40% podíl, navrhl regulaci zrušit. Naopak nadále chce regulovat prostředí především v menších obcích.

„Komise ovšem nevyloučila možnost uložit zeměpisně rozlišená nápravná opatření, která by odrážela rozdílné podmínky hospodářské soutěže na českém trhu. Pokud tak ČTÚ bude chtít učinit, musí předložit upravenou analýzu založenou na nové definici produktového a zeměpisného trhu,“ uvedla EK. Podle Maliny úřad rozhodne o dalším postupu poté, co se důsledně seznámí s detailní argumentací komise.

Dosud musí Telefónica všude v rámci regulace nabízet jiným firmám na velkoobchodním principu svoje služby xDSL. V současnosti firma eviduje 93 tisíc uživatelů služby u jiných operátorů přes velkoobchodní nabídku. U Telefóniky přímo službu využívá 790 tisíc zákazníků.