Budějovický Budvar otevřel nové logistické centrum za 750 milionů

Nový areál logistiky Budvaru

Nový areál logistiky Budvaru

Státem vlastněný pivovar Budějovický Budvar otevřel ve svém sídle v Českých Budějovicích nově vystavěné logistické centrum. Areál za 750 milionů Kč je důležitou etapou v rozvojovém plánu, který pivovar zahájil v roce 2015. Plánovaná návratnost investice je šest let. Samotná výstavba začala na podzim 2016, letos v dubnu 2018 odstartoval zkušební provoz. Plně automatizovaný sklad už funguje, brzy bude do provozu uvedeno nové oddělení ležáckého sklepa a následně další stavby - budova pro třetí stáčírnu lahví, nové oddělení spilky a nová varna. Po dokončení všech investic v celkové hodnotě kolem 2 miliard Kč se roční výstav pivovaru zvýší na 2 miliony hektolitrů.

Srdcem logistického centra je automatický zakladačový sklad pro 19.000 palet, který má výrazně zvýšit výkon logistiky. S výrobní částí pivovaru je propojen technologickým mostem pro obousměrnou dopravu palet s hotovými výrobky a vratnými obaly. Uvnitř mostu putují po jednokolejnicové závěsné dráze vozíky s paletami baleného piva (lahve a plechovky) přímo od stáčíren a do výroby putují palety s vratnými obaly přímo na výrobní linky. Zakladače následně umísťují palety do regálů vysokých 34 metrů. Ze skladu jsou palety podle aktuálních objednávek dopravovány přímo do doků, kde probíhá nakládka kamionů. Doprava palety z výroby na nakládku probíhá prakticky bez dotyku lidské ruky.

Nový areál logistiky Budvaru

Nový areál logistiky Budvaru

Vyskladňování palet v Budvaru

Vyskladňování palet v Budvaru

Pivo z Českých Budějovic se vyváží do 76 zemí a loni Budvar potvrdil pozici druhého největšího vývozce českého piva. „Získali jsme dvakrát větší skladovací kapacitu a o 60 % jsme zvýšili náš výkon na nakládce kamionů. Především jsme ale uvolnili plochu ve výrobní části pivovaru, na které v nejbližší době začneme stavět novou stáčírnu lahví a další budovy,“ přiblížil Petr Dvořák, ředitel Budějovického Budvaru.

V souvislosti s novým logistickým centrem se veškerá interní doprava pivovaru přesunula na nově postavený silniční most a tím se v Budějovicích odhlečila doprava na Kněžskodvorské ulici. Součástí areálu je i 70 parkovacích míst pro zaměstnance pivovaru, což zlepšilo parkování pro veřejnost v nejbližším okolí.