Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení nových českých kampaní, a to hodnocení od nejpovolanějších - samotných kreativců a stratégů z tuzemského reklamního průmyslu.
Reklamní katovna za 26. až 30. týden 2022
- Hlas Lidlu (75 %)
protagonista: Kapitán Demo, klient: Lidl - Havas Prague: Japonci (59 %)
značka, klient: České dráhy - Engine Room: Dobré scénáře nesmí zůstat na papíře (49 %)
značka: Progresus, klienti: Progresus Invest Holding - VCCP Prague: Lučina Salátová (47 %)
značka: Lučina, klient: Savencia Fromage & Dairy Czech Republic
- Hennessy: Buď šik a blýskni se telefonem Vivo (39 %)
značka: Vivo, klient: Zhi Sheng International Czech
S nabídkou hodnotit obesíláme přes 50 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 7 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným kampaním můžou experti přidat slovní hodnocení.
1. Kapitán Demo vytvořil videoklip pro Lidl
Po Penny s Michalem Davidem se s dalším výrazným tuzemským hitmakerem spojil konkurenční maloobchodní řetězec Lidl: do své čerstvé marketingové komunikace angažoval Jiřího Buriana, respektive jeho umělecké alter ego Kapitán Demo. Demo pro Lidl vytvořil videoklip o stopáži minutu a tři čtvrtě, který má zpropagovat nadcházející Týden značkových slev, začínající 18. července. „Lidl je love brand, Demo je love brand – bylo jen otázkou času, kdy to my dva dáme dohromady. Je to jednička na trhu a originál, stejně jako já. My dva jsme se nemohli minout,“ prohlašuje Kapitán Demo. „Lidl, to je přesně to místo, kde si já vždycky nakoupím něco k jídlu. Nezáleží na tom, jestli přijedu, přiletím, nebo přijdu,“ začíná jeho videoklip, v němž u jedné z prodejen přistává vrtulníkem. Kampaň má za cíl netradičně a s humorem poukázat na to, že Lidl nabízí také značkové výrobky za zajímavé ceny, přestože je spojen primárně se svými privátkami. „Chtěli jsme naše zákazníky zaujmout, a kromě skvělých cen jim poskytnout i hudební zážitek. O parkovacích místech pro vrtulníky u našich prodejen ještě budeme jednat,“ dodává s nadsázkou Michal Farník, jednatel Lidlu odpovědný za nákup. V rámci kampaně vznikl videoklip a televizní spot, zákazníci ji budou vídat také na sociálních sítích, v letáku, v tisku, na billboardech či v rádiu. Lidl tradičně nezveřejňuje, s jakou agenturou v oblasti kreativy spolupracuje.
Já to žeru. Dlouho mě žádný spot nebavil tak, jako tenhle. Má to chytlavý „vibe“, skvěle to cituje estetiku nablýskaných videoklipů, a hlavně – má to v sobě osvěžující nadsázku. Plus hezké detaily jako značky Bulgur, Gnocci nebo Flanel.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
I když firemní chvalozpěvy moc nemusím, tady Lidl odvedl dobrou práci. Takhle to dopadne, když zpěváka neposadíte za kasu (sorry, Penny), ale využijete ho k tomu, co opravdu umí.
Marek Nieslanik (Fairy Tailors)
Omlouvám se, ale tohle je spojení, které mi positioningově absolutně nesedí. Ti, co znají Dema, vědí, že k Lidlu nemá dobrý vztah. A ti, co navštěvují Lidl, no, neposlouchají Dema.
Jan Řebíček (Digital First Marketing Group)
Jo, Demo je vtipnej. Budu rád, když nebude brát všechno, aby se z něj nestal Kohák č. 2, kterej byl svýho času taky vtipnej.
Ondřej Souček
Jsem Lidl fanda, tak co jako čekáte, že na to řeknu? Lidl tlhu prostě!
Pavel Jechort (Mall Group)
Hele, víš jak, kámo, bráško. Já Demovi a Lídlovi dávám kiliána, páč to má flow, má to gule! A jak jsem doteď záviděl západním Němcům Edeky a jejich věci se Skůtrama a dědou Leichtensteinem, kterak pěli Hau mač iz dz fiš nebo Zupagajl, tak teď máme Demáče, a já to jedu nonstop. Budete mít i elpíčko a dáte to na Spotifáj?
Petr Laštovka
Za mě skvělé, není co vytknout, narozdíl od hrůzo Michala a Penny. Dlouhodobě je vidět, že Lidl investuje nejen do akcí, ale i do značky, což se projevuje na jeho růstu a pozici jednoznačné jedničky. Ty tam jsou doby, kdy se jednalo o „zaplivaný“ diskont, za který se ti, co tam chodili, styděli. Dnes je to naopak, Lidl vede na všech frontách a tímto konceptem to jen potvrdil. Navíc si touto kreativitou i skvěle omlazuje cílovou skupinu a vychovává novou generaci. Gratuluji, skvělá práce!
Tomáš Vacek (Contexto)
2. Ivan Trojan jako tramp ve vlaku s Japonci
Nový internetový spot Českých drah vypráví o tom, že každý si teď hledá partu, protože s letní skupinovou jízdenkou se to vyplatí. Komunikace podporuje cestování rodin, výletních part a dalších skupin po celé republice i v jednotlivých krajích. Opět se v ní ukazuje herec Ivan Trojan, tentokrát jako zkušený zálesák vybavený termoskou s odvarem z jehličí, která se ve vlaku přidává ke skupince Japonců, aby za cestu ušetřil. Kampaň vytvořená agenturou Havas v médiích běží od července, a to na internetu, v rádiu a v letních kinech. Natáčení, produkované společností Total HelpArt, probíhalo v režii Ondřeje Trojana. Postavy Japonců si zahráli i členové plzeňské filharmonie. Třeba houslistka Maja Ichikawa a sám dirigent Chuhei Iwasaki, který dostal roli i v rádiovém spotu.
„Bonsai saké“ neboli nápoj z jehličí mě rozesmál. Výborná práce. Každý si teď hledá svoji partu!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Trojan po stodvacáté. Pořád je to celkem vtipné a zprávu to předává, tak proč ne.
Marek Nieslanik (Fairy Tailors)
Stereotypní „legraci“ z asijských turistů nezachrání ani Trojan. A marně hledám propojení scénky na produkt.
Jan Řebíček (Digital First Marketing Group)
Krumlov. Japonci. Jehličí. Harakiri. Letní dávka reklamní poezie. Super. Perfektní. Hoši. Děkujem.
Ondřej Souček
Nasávačka ve vlaku je vlastně nejvíc na tělo současné situaci na drahách. To říkám z velmi vlastní zkušenosti.
Pavel Jechort (Mall Group)
Směju se nahlas. Jakože Japoncí v reklamě na Český dráhy. Muhehé. V zemi, kde se omlouvají za neomluvitelný, to je odjezd vlaku o 20 vteřin dřív (některý zdroje uvádějí dokonce 25 vteřin!), jistě ocení, že jejich našinci propagujou vlaky, který neodjedou třeba vůbec. Aligátor!
Petr Laštovka
Další pokračovat série zbytečných reklam Českých drah, kdy pobavíme národ, ale dopad na byznys nula. Jinak ok, Trojan je jako vždy fajn, ale nevím nevím, pokud by to byla moje firma a směřovala ke ztrátě pět až osm miliard korun, jestli bych investoval do této reklamy... respektive vím: ne!
Tomáš Vacek (Contexto)
3. Progresus sponzoroval filmový festival ve Varech

Progresus Investment Group ve festivalovém katalogu
Investiční skupina Progresus komunikovala svou podporu filmového festivalu v Karlových Varech v kampani, kterou pro ni vytvořila agentura Engine Room při WMC Grey. Sponzorský spot byl připraven ve dvou verzích - jedné pro veřejnost a druhé, lehce ostřejší, pro soukromé promítání. „Koncept komunikuje paralely, které svedly dohromady svět filmu a investic,“ vysvětluje hlavní myšlenku idea maker a autor konceptu Petr Voborský. Sponzorský spot, který vznikl ve spolupráci s produkční společností Separation Films, má kromě verze pro filmová plátna i tři online varianty na 30, 15 a šest vteřin. Dvě příběhové roviny propojuje síla dobrého scénáře, který v hercích i po klapce budí emoce. „Strategicky jsme se snažili propojit filmovou tvorbu se světem investic, které mají jedno společné - přenáší abstraktní myšlenky a nápady do fyzické podoby, plní naše životní scénáře,“ doplňuje Kristýna Bláhová, brand communication strategist z agentury Engine Room. Kampaň vznikla během necelých dvou měsíců v řadě online i offline formátů, jejichž součástí byly venkovní plochy v Praze i aktivace přímo na festivalu ve Varech. Mezi ty patřila Progresus Lounge na vyhledávané kolonádě i branding na několika klíčových místech festivalu jako lanovka vedoucí do Hotelu Imperial nebo Progresus Fashion Lounge Club v Hotelu Imperial. Outdoor doplnila online kampaň v hlavní roli se sponzorským spotem od režiséra Dana Pánka i obsah z prostředí festivalu na sociálních sítích.
Scénář dobrej – ne sakra dobrej – ale dobrej. Provedení trochu posmutnělé, ale to je asi tím černobílým provedením.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Krásná propojující myšlenka a strategicky velice dobře uchopené vzhledem ke spolupráci s KVIFF. Takhle ano!
Jan Řebíček (Digital First Marketing Group)
Tenhle koncept si žádá strašlivě vtipnou exekuci, o tomhle se maj bavit když ne lidi v hospodě, tak aspoň reklamní tvůrci. Scénář k tomuhle spotu klidně na papíře mohl zůstat. Sorry.
Ondřej Souček
Asi jo, když to běží na fesťáku, tak si všimnu, že nějaký Progresus existuje. Ale že by mě to vystřelilo ze židle rovnou na průzkum webu, to fakt ne.
Pavel Jechort (Mall Group)
Fňuk, vybrečel jsem už druhej balík klínexů, jakože sakra dobrá reklama, jen nevim, na co je. Ale fňuk, smrk, neblbni, žejo.
Petr Laštovka
Vůbec nechápu, proč toto vzniklo... Na začátku si říkám, že to bude asi na nějakou realitku, pak něco o scénářích a nakonec jakési finance, které nejsou všeobecně známé. Kvalita exekuce je ok, ale zadání na začátku bylo zřejmě peklo... klasické shit in shit out. Zcela evidentně tam chybí strategie, proč se to dělá, co tím chtějí říci, jak to má podpořit jejich byznys atd. Vyhozené peníze. Tak snad si to mohou dovolit.
Tomáš Vacek (Contexto)
4. Lučina představuje salátovou řadu sýrů

Vizuál kampaně značky Lučina

Vizuál kampaně značky Lučina
Značka Lučina v nové kampani od VCCP představuje svou salátovou řadu sýrů inspirovanou středomořskými vlivy, v níž se objeví i dvě produktové novinky. Má za cíl podpořit zákazníky ve volbě lokálních produktů i pro původem zahraniční recepty, s důrazem na jednoduché, přírodní složení produktů. Stěžejní část kampaně se odehrává online. Značka v kampani představuje celkem tři produkty, inspirované italskou, řeckou a španělskou kuchyní. Jde o první produktovou řadu, v níž Lučina nabízí sýry inspirované zahraničními specialitami namísto ryze českého zaměření. Vedle Lučiny Salátové v balkánském stylu značka v nové řadě uvede dvě novinky, jimiž jsou Lučina Mozzarella a Lučina Trio Light, inspirovaná španělským sýrem burgos. Kampaň navazuje na loňskou brandovou kampaň Lučiny z dílny VCCP Dobré věci nejsou složité a opět vyzdvihuje jednoduché a přírodní složení produktů, tentokrát v kontextu přípravy tradičních středomořských salátů. „Ideální spojení zahraniční inspirace a lokálního produktu přirovnáváme k čisté a poetické lásce mezi tím nejlepším z Itále, Španělska, Řecka a Česka,“ komentuje myšlenku kampaně Aneta Záhoříková, senior account manager VCCP. Kampaň běží od poloviny června online, v červenci se objeví také v televizním sponzoringu a printu. Doplňuje ji i spolupráce s influencery, kteří s produktovou řadou vytvářejí vlastní letní recepty.
Takže Lučina je vlastně panenská, naturální dívka, které se ze svých vřelých citů vyznává Řek a Ital? No dobře, chápu, že nějak se to tam napasovat muselo.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Začněme pozitivně: idea - dobrá. Claim „čistá italsko-česká láska“ i všechny alternativy mi taky přijdou docela fajn. Ale z toho spotu jsem rozpačitý. Česko-italskou lásku bych si představoval trošku vášnivější. Chcete po divákovi poměrně hodně pozornosti, aby vůbec pobral, o čem je řeč, ale za odměnu toho moc nedostane.
Marek Nieslanik (Fairy Tailors)
Přestože jsem už alergický na češtinu s cizím (obzvláště italským) přízvukem v reklamě, musím uznat, že v tomto případě to dává smysl a hezky to hraje i s doprovodnými vizuály. Ještě více než samotné reklamě fandím Lučině k udržitelnému rozhodnutí vyrábět zahraniční produkty lokálně.
Jan Řebíček (Digital First Marketing Group)
Itálii nebo Řecko neprodáte jenom voiceoverem. Ještě k tomu, když všichni vědí, že ta ženská se neválí na louce v Toskánsku, ale na Lipně.
Ondřej Souček
Tak obrázky jsou hodně průměrné, ale použít tam řecký a italský voiceover je hodně zajímací. Na mě to funguje.
Pavel Jechort (Mall Group)
Mně to nepřijde vůbec blbý. Vlastně jsem na tu salátovkovou dostal chuť. Takže to funguje, no ni?
Petr Laštovka
Použití cizího jazyka určitě kapku zaujme, sdělení jasné, jinak klasická produktovka, nicméně vše v pořádku.
Tomáš Vacek (Contexto)
5. Fotbalista Schick tváří čínských mobilů Vivo

Patrik Schick v kampani značky Vivo
Čínská značka mobilních telefonu a příslušenství Vivo zahájila dlouhodobé partnerství s českým fotbalovým reprezentantem Patrikem Schickem. To začalo v červnu 360° komunikační kampaní, jejímž cílem je představit Vivo české veřejnosti a zvýšit povědomí o značce jako inovativním a prémiovém brandu v segmentu chytrých telefonů. Reklamní spot zároveň představuje model Vivo V23 5G s dvojitou selfie kamerou a netradičním vnějším povrchem měnícím barvu. „Partnerství s Patrikem je pro Vivo výtečnou příležitostí představit náš brand a produkty širší veřejnosti. Jeho jméno rezonuje nejen u nás, ale i v zahraničí. Jako fotbalista oslovuje mladé lidi s aktivním životním stylem, na které se soustředí i naše značka,“ uvedl Tomáš Veselý, marketingový ředitel společnosti pro Česko a Slovensko. Kampaň od kreativní agentury Hennessy se objevila v televizi, na sociálních sítích, v outdooru, na internetu, v místě prodeje i v rámci dalších marketingových aktivit. Produkci reklamního spotu měla na starost agentura Woobetz pod režijním vedením Štěpána Fok Vodrážky, za kameru zodpovídal Šimon Dvořáček a fotografie klíčového vizuálu vytvořil Matěj Dereck Hard. O mediální plánování a nákup se postarala agentura PHD. Schick je fotbalový útočník německého klubu Bayer Leverkusen a člen české fotbalové reprezentace. Nedávno byl vyhlášen fotbalistou roku 2021. Značka Vivo byla i oficiálním partnerem fotbalového šampionátu Euro 2020, na němž se Schick stal s pěti góly nejlepším střelcem turnaje. Mezi oficiálními partnery bude Vivo i na letošním mistrovstvím světa ve fotbale v Kataru či na Euru 2024.
Ten zlatej saténovej župánek okamžitě chci! Hříčka se slovem „šik“ je úplně v pohodě, i provedení má v sobě nadsázku a lehkost. Jenom, prosím, přestaňme používat spojení „žít naplno.“ Navždy.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Vidím tam řadu dobrých vtípků, ale jinak to působí strašně prkenně. Kdyby místo Patrika Schicka nasadili Laviho, mělo by to větší grády.
Marek Nieslanik (Fairy Tailors)
Spojení Vivo jakožto sponzora Eura 2020 a Patrika Schicka rozhodně dává smysl. Spot si hezky hraje s barevností, což je hlavní odlišovací prvek představeného smartphonu. Chybí mi ale nějaká třešnička na závěr, díky které bych si reklamu skutečně zapamatoval.
Jan Řebíček (Digital First Marketing Group)
Kdo je tady šik? Důchodce, nebo narcis s merunou? Tohle je reklama na důchodový pojištění, ale ne na telefony.
Ondřej Souček
Produkčně cajk, Patrik je trochu prkenný, ostatně jako většina sportovců, mimo okruh jeho příznivců to asi tak nevyzní, ale packshoty hezké, dávám za 50.
Pavel Jechort (Mall Group)
Mám být Schick i já? Prosimvás, já fotbal přestal hrát v roce 1987, když mi nebyla prodloužená registračka v Rudý hvězdě Cheb. Asi jsem mohl bejt Schick i já, nebo taky vůbec ne. Děkuju za pěknou vzpomínku. Ale nechám si ajfoun!
Petr Laštovka
O fotbal se naprosto nezajímám, to znamená toho pána neznám, nevím kdo je a nenese mi žádnou přidanou hodnotu... Přeneseně toto samozřejmě platí pro všechny, kteří jsou na tom stejně jako já. Navíc v komunikaci není naprosto žádný racionální benefit. Takže nabídka telefonu pro příznivce fotbalu a Patrika Schicka - no tak snad je skupina jeho příznivců dost velká, aby přinesla dostatečně velké tržby.
Tomáš Vacek (Contexto)
Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, vyplňte rodný list kampaně a spolu s odkazy na spoty či vizuály v dostatečném rozlišení odešlete na ondrej@aust.cz.

Moderátor Michael Rozsypal uvedl vlastní online pořad

TV Seznam uvádí vlastní seriál „o ukrutně statečných myslivcích“ Revír

Komentátor David Klimeš odchází z Aktuálně.cz

Novým šéfredaktorem Aktuálně.cz bude Pavel Švec
