„Budvar taví složitou pozici v nový kreativní směr“

Boj Budvaru proti úpadku hospodské kultury opět v režii Kaspenu reklamní katy nadchl. Krušovické angažmá „královny“ Čvančarové zavání sexismem. A u Pardála zaujaly ocasy.

Kaspen v reklamě pro Budvar ukazuje ďábelského našeptávače

Kaspen v reklamě pro Budvar ukazuje ďábelského našeptávače

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 16. týden 2016

 1. Kaspen/Jungen von Matt: Dobrý hospodský musí umět říct ne (58 %)
  značka: Budvar, klient: Budějovický Budvar
 2. Outbreak: Najděte si práci, do které se budete těšit (46 %)
  značka: Jobs.cz, klient: LMC
 3. VCCP: Král jde na mistrovství / Jitka Čvančarová (43 %)
  značka: Krušovice, klient: Heineken
 4. Ogilvy & Mather: Všichni jsme jeden tým (41 %)
  značka: Czech Team, klient: Český olympijský výbor 
 5. Kaspen/Jungen von Matt: Ukaž, zač je toho vocas (30 %)
  značka: Pardál, klient: Budějovický Budvar

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 8 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Budvar i dál říká ne úpadku (58 %)

Budějovický Budvar navazuje na svojí kampaň z minulých let, ve které se snaží „říkat ne“ úpadku hospodské kultury. V předchozích spotech narážel na to, že lidé raději pijí pivo doma a tradiční hospody nemají dostatek klientely. Nejnovější tvorba se zaměřuje na časté pofidérní chování hospodských jako je třeba točení „podmíráků“ nebo šizení jídel v kuchyni. Spot jde v televizích od poloviny dubna, opět se ho ujala agentura Kaspen/Jungen von Matt, produkci obstaralo Bistro.

Budvar se letos chystá vyzvat pivaře, aby se za svou hospodu postavili a v průzkumu odpověděli, proč se do ní vrací. Pokud si v ní dají tři a víc budvarů, mohou vyhrát některé z cen. Průzkum provede společnost ve 200 hospodských zařízení, další exekuce se budou odvíjet podle výsledků.

Klobouk dolů. Nepamatuju, že by mě něco z domácí produkce takhle potěšilo.
Tomáš Belko

Ač je teprve duben, máme vítěze letošní katovny. Gratuluji klientovi i agentuře.
David Suda (WMC Grey)

Vnitřní hlas. Fajn. Navrhoval jsem už v roce 2001 vnitřní hlas jogurtu, když čeká v regálu, a pak když ho někdo otevře (tunel ke světlu) a pak když je jeden. Jinak mě hospodský nezajímá, ani zloun, je mi to volný. Možná proto, že je tam málo vidět pivo. Je tam jen jedno. Asi bych chtěl, aby ve spotu Budvaru teklo pivo proudem.
Marek Prchal

Já teď hubnu a tahle reklama mi vlastně vyhovuje. Mám po ní chuť dát si dvojku bílýho. A klidně ať tam je jen 0,18 centilitrů. Myslím, že Budvar jede moc na sílu, tlačí na pilu, nutí mě dívat se na něco, z čeho je mi špatně. To když Stella Artois používala před pár lety ďábla ve své slavné reklamě, uměli to líp. Možná by to chtělo nechat se příště inspirovat důkladněji.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

Paráda. Kaspenu a Budvaru se podařilo poměrně dost složitou strategickou konstrukci, vycházející z postavení Budvaru jako firmy, přetavit v nový kreativní směr. A je to o pivu. A o hospodě. Asi si skáknu na jedno.
Martin Charvát (Konektor)

Aha. Takže tak. Divadelní nadsázka asi, že jo. Pivo je tam hezky vidět ale, takže disaster to není.
Will Rust

Krásně natočeno! Naprosto jasná message. Reklama, na kterou se chcete podívat víckrát než jednou. Dobrá práce.
Troy Palmer (Scholz & Friends Praha)

Viděl jsem v televizi a hned jsem si to šel dát ještě jednou na YouTube. Za mě by slušela větší stylizace prostředí, ale ten ďábel to klidně utáhne sám. Jasný vítěz.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

2. Jobs.cz cílí podle času a místa, ju (46 %)

Pracovní portál Jobs.cz provozovatele LMC spustil rozsáhlou jarní kampaň z dílny agentury Outbreak. Kampaně běží v televizi, na venkovních nosičích a online. Reklama by měla být nasazována ve všech médiích tak, aby odpovídala času a konkrétní situaci daného okamžiku, v níž se právě nachází příjemce reklamy. „Kde to jen trochu šlo, navrhli jsme kampaň kontextově. V neděli večer tak můžete v televizi zaznamenat připomínku nedělní deprese před začínajícím pracovním týdnem, ve všední večer zase připomínku, že vyzvedáváte dítě ze školky jako poslední,“ tvrdí spolumajitel Outbreaku Ivo Laurin. Všechny reklamy vybízejí příjemce k tomu, zda nechce zvážit místo své současné pracovní pozice nové zaměstnání. Spoty režíroval Jan Látal v produkci MasterFilm. Celkem kampaň tvoří 21 různých textových verzí outdooru na 734 plochách v Praze, Brně a Ostravě, 28 časově, zájmově i obecně cílených variant online bannerů a 11 základních online videí doplněných o dalších osm remarkentigových kreativ a čtyři televizní spoty. Novinkami v mediaplánu je i videoreklama na Instagramu a nestandardní formáty v RTB.

Kampaň Jobs.cz má ladit s časem a místem, kde ji konzumenti vidí

Kampaň Jobs.cz má ladit s časem a místem, kde ji konzumenti vidí

Za málo peněz hodně muziky. Casting je dobrej, moje oblíbené umění trapnosti zvládá bravurně, někdy až nad očekávání.
Tomáš Belko

Správně to promlouvá k nalomeným lidem.
David Suda (WMC Grey)

Tak tohle mohlo být skoro geniální. Desetisekundový spot je senzační extrakt, ale jak koukám na deset dalších videí, série je malinko nevyrovnaná. A to mě šíleně irituje. Podle krátkého spotu jsem usuzoval, že je kolega ve videu jen idiot, ale on je, jak se ukazuje, zlý. Fajn, proč ne. Jestli je to rozvoj zla v jeho nitru, pak ano, ale přece jen ta série je dlouhá. To nic nemění na tom, že je to zase skvěle vyrobené.
Marek Prchal

Asi lepší než to bylo, ale chtělo by to nějaký zábavnější nápad, než jen natočit insighty s chlapem, kterej vás s*re.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

Ujde. Mínusem je přílišná monotónnost. Chtělo by to oživit, občas vybočit z formátu, udělat to pestřejší, překvapivější. Takhle když člověk vidí jeden, jako by je viděl všechny.
Martin Charvát (Konektor)

Strašně jsem se smál. Po dlouhé době konečně něco vtipného. Nebo jsem blbej.
Will Rust

Tajně doufám, že většina lidí není ze svojí práce tak frustrovaná, aby se v tom viděli. Ale možná se taky pletu.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

3. Král Krušovic má k sobě Čvančarovou (43 %)

Jitka Čvančarová v kampani značky Krušovice

Jitka Čvančarová v kampani značky Krušovice

Pivovarnická skupina Heineken uvedla novou kampaň značky Krušovice k letošnímu mistrovství světa v ledním hokeji. Ke krušovickému Králi se v ní přidala Královna v podání herečky Jitky Čvančarové. Kampaň zahrnuje televizní spot spolu s jeho online verzí. Televizní spoty produkovala Armada Films a režíroval je Tomáš Řehořek. Kreativní vývoj a přípravu zbylé části komunikace zajišťovala agentura VCCP Prague.

Natáčení televizního spotu dokumentovala speciální 360° kamera, která má nabídnout divákům pohled do zákulisí. Pro Česko bude tento formát použit jako promovaný online spot formou pre-roll videí. Herec představující Krále měl tedy při natáčení na hlavě otočnou kameru snímající okolní dění z jeho pohledu. Při natáčení spotu tak vznikla i další videa, v nichž se mohou internetoví uživatelé „stát na chvíli Králem“, tedy vnímat okolí z jeho pohledu a při využití podpory 3D videa i ovládat směr, kam se Král právě podívá – kromě herečky Čvančarové tak mohou zblízka poznat i další herce, kompars, ale také celý štáb, a to i se zvukem. Uslyší i režisérské pokyny Tomáše Řehořka. Tvůrci videí dovnitř ukryli i další postavy, které se v televizní reklamě nevyskytují – například českého panovníka Rudolfa II., který povýšil pivovar Krušovice na Královský pivovar, dvojníka hlavního hrdiny, zamilovanou fanynku či finského fanouška.

Ten koncept se mi líbí, ten casting pořád obdivuju, ale tenhle spot mě nějak nebere. Možná v tom mám hokej...
Tomáš Belko

‚Královské‘ pravdy Krušovic v minulosti psal sám život chlapa. Zde mám pocit, že se nám snaží značka něco podsunout.
David Suda (WMC Grey)

Tady tedy taky není moc piva. Musím říct. Jestli správně počítám, jsou tam tři. No nic.
Marek Prchal

Král mě baví. A je vidět (narozdíl od Budvaru), že když se přimíchá humor, výsledný mix emocí může být i ten, že mám nakonec chuť si dát jedno v Šalandě. A vůbec mi nevadí kámoš tlustoprd nebo sliny v ovaru. Ale protože Pardál byl dnes malinko víc osvěžující, dávám na druhé místo.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

Tenhle týden jsem příjemně překvapen! Nemusel jsem nic ‚setnout‘! Krušovice se (zcela správně) drží dobrého konceptu a navrch do něj přidali Jitku Čvančarovou (která viditelně pivo pít umí)! To nemá chybu.
Martin Charvát (Konektor)

Prvních 25 vteřin spotu vynikajících, ale velmi slabý (a sexistický) vtip na konci.
Will Rust

Dobré protažení brand message. Baví mě to sledovat.
Troy Palmer (Scholz & Friends Praha)

Super věc až do momentu, než se tam objeví Jitka Čvančarová. Kde se tam vzala? Kde je chlapský insight s Chrobáčikom? Vraťte nám krále!
Martin Svetlík (Symbio Digital)

4. Pardál rozdává ocasy (41 %)

Značka Pardál, která patří stejně jako vítězná reklama pod Budějovický Budvar, spustila nové reklamní spoty také v polovině dubna. Na rozdíl od Budvaru jsou ale těžištěm prodejů Pardálu obchody, proto značka nezaměřuje spoty městským „hospodským“ směrem, ale naopak se nestydí za to, že cílí na vesnice. Pardál spustil sérii spotů, každý má 15 sekund a jeho hlavním sloganem je Ukaž, zač je toho vocas.  I za jejich tvorbou stojí agentura Kaspen/Jungen von Matt, spoty natáčela produkce Savage po českých vesničkách. Televizní kampaň doplní intenzivní promoaktivity, v rámci nichž se rozdají tisíce skutečných mechanických ocasů objevující se v reklamě, které by měly umět pivo otevřít. 

Opět: respekt! Marketing musí mít kuráž a za ušima. A vocas, asi.
Tomáš Belko

Ne pokaždé musí dávat všechno absolutně perfektní smysl. Pro Pardál tenhle přístup funguje.
David Suda (WMC Grey)

Tak tohle je jednoduché, nepochopil jsem to, je to zřejmě určitá meta rovina, ale musím ocenit casting i styling toho pána ve střelnici, na tom bych to postavil.
Marek Prchal

Ano, připomíná mi to slavné kousky na Skittles. A ne, narozdíl od Budvaru a jeho inspirací od Stella Artois mi to nevadí. Připadá mi to prostě strašně legrační. A víte, jak jsem to poznal? Protože jsem se od srdce zasmál. Takže dík, Pardála bych si koupil.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

Je to vtipné, ale to, že pardál (šelma) má ocas, tak si vyrobí chlapík - piják Pardála - taky ocas, je trošku přes ruku. A ocas ve spojení s chutí je nebezpečná asociace. Když má něco chuťový ocas, obvykle to nebývá pochvala.
Martin Charvát (Konektor)

V tom třetím spotu jsou potraviny z Lipenců, kam jsem dřív občas chodil. Jinak je tam asi nějaký vtipný dvojsmysl, který nechápu a nemám sílu vyhledat.
Will Rust

Falická symbolika. Chápavý penis. Leopardí vzory. Takhle vypadá peklo.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

5. Sportovci fandí podle Ondříčka (30 %)

Český olympijský výbor startuje novou dlouhodobou kampaň Českého olympijského týmu, která bude pokračovat i po letních olympijských hrách. Kampaň má ve sportovních fanoušcích i v ostatních lidech probudit odhodlání, fair play, týmový duch, odvahu a hrdost. „Míříme nejen na sportovce, ale na celou společnost, protože věříme, že sport dokáže v lidech probudit to nejlepší,“ říká předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. Součástí kampaně je minutový televizní spot režírovaný Davidem Ondříčkem, v němž se kromě herečky Jany Pidrmanové objeví jak současné, tak bývalé české sportovní hvězdy a legendy: například slavná gymnastka Věra Čáslavská, olympijští medailisté Martin Doktor, Šárka Kašpárková, Kateřina Emmons, Květa Pecková-Jeriová a Imrich Bugár, krasobruslař Tomáš Verner nebo stále aktivní atletka Denisa Rosolová a vodní slalomář Jiří Prskavec. Kromě toho si v reklamě zahrály i desítky jejich fanoušků. Komunikační strategii celé kampaně připravila agentura Ogilvy & Mather.

Každý z ambasadorů kampaně symbolizuje nějakou vlastnost typickou pro sport a současně důležitou v životě: Trojnásobná olympijská medailistka ve střelbě Kateřina Emmons symbolizuje odhodlání, olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda smysl pro fair play, olympijská šampionka ve veslování Mirka Topinková Knapková hrdost, stříbrný olympijský medailista ve vodním slalomu Vavřinec Hradilek odvahu a dvojnásobný olympijský vítěz v rychlostní kanoistice a sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor týmového ducha. Vedle webové prezentace a televizního klipu je součástí kampaně i rozhlasový spot. Ten je vystavěn na příběhu o tom, jak legendární český běžec Emil Zátopek věnoval svou zlatou olympijskou medaili australskému soupeři Ronu Clarkovi. Právě osobnost Emila Zátopka totiž tvoří středobod komunikačních aktivit spojených s českým olympijským týmem. Spoty i webová prezentace jsou teprve začátkem kampaně, která bude ve druhé fázi během léta pokračovat aktivací směrem k olympijským hrám a olympijským parkům, kde si budou lidé moct vyzkoušet řadu sportů a zároveň fandit českým sportovcům v Riu.

‚Nemusíte vyhrávat závody, abyste měli být na co hrdí. Všichni jsme jeden tým.‘ Na můj vkus našroubovaná, kostrbatá a těžko pochopitelná myšlenka.
David Suda (WMC Grey)

Senzační! Až vám někdo bude říkat, až budete číst článek v oborovém médiu, že kamenné agentury končí, tak si vzpomeňte na tenhle spot. Krásně vystižené rozpaky, když jdu běhat - a pak prostě běžím. Musím říct, že tenhle insight mě dojal, stejně jako dojme všechny ty, kdo chodí běhat a ještě víc ty, kdo by chtěli chodit častěji a vídají v parku nebo na ulicích jiné běžce. Já se na konci rozbulel. A koukám na Making of, aha, to režíroval David Ondříček, to jsem netušil. Kdybych to věděl, tak se zdržím hlasování, bo s ním točí moje žena, ale už to mám napsané.
Marek Prchal

Těžko se dělá reklama na národní hrdost, když je dnes slovo národ v podstatě už sprostý slovo. Je to nijaký, jako kdyby to přivezli z Bruselu.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

Jako úvod dobré. Jednoduchá myšlenka, pěkně natočená. Uvidíme, co s tím tvůrci podniknou dál.
Martin Charvát (Konektor)

Tapeta, vyhozené peníze. Škoda, protože si myslím, že to neinspiruje nic nikomu.
Will Rust

Á, už je zase čas na olympijský sponzoring. Tak tenhle hoďme na hromadu k těm ostatním a jedeme dál.
Troy Palmer (Scholz & Friends Praha)

Když vidíte, jak skvělý pointy a silný emoce dokáže do sportovních reklam dostat Under Armour, tak už jsou i relativně dobrý věci vlastně trochu slabý.
Martin Svetlík 

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

Sdílejte