Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Burian rozhlasu: Zrušte playlisty a selektory, dejte důvěru hudebním dramaturgům

Písničkář Jan Burian vyzval na popud rozhlasové rady k „osobní zodpovědnosti za vybírání hudby“.

Radiožurnálu a Praze, dvěma nejposlouchanějším stanicím Českého rozhlasu, se místo veřejné služby posluchačům podařilo rozvinout a zakonzervovat systém sloužící hudebnímu průmyslu, myslí si písničkář Jan Burian.

„Systematicky devastuje povědomí posluchačů o tom, co to vlastně hudba je a k čemu slouží,“ napsal v odpovědi Radě Českého rozhlasu.

Ta hodlá nedlouho po zvolení řádného generálního ředitele rozhlasu Petera Duhana uspořádat v prosinci seminář o hudební dramaturgii veřejnoprávního rádia. Pozvala na něj i Buriana, ten ale odpověděl otevřeným dopisem. Napsal ho pro Týdeník Rozhlas, zveřejnil ho i server Protišedi.cz.

Burian navrhuje, aby se rozhlas, jehož provoz lidi ze zákona platí, přestal snažit o co nejvyšší poslechovost, přestal se schovávat za průzkumy mezi posluchači a výběr písniček místo softwaru svěřil konkrétním odborníkům.

„Běžný posluchač rozhlasu zajisté nemůže být dramaturgem, to by znamenalo popření veškeré odbornosti této profese,“ argumentuje písničkář.

Proto vyzývá: „Zrušte všechny ty takzvané playlisty a selektory a dejte důvěru vzdělaným a citlivým hudebním dramaturgům. Skoncujte s anonymitou ve výběru hudby pro vysílání veřejnoprávního rozhlasu.“