V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Búřil ke Kružberského „klamání“ o videoreklamě

Není prozíravé hnát se jen za krátkodobými zisky na základě ohnutých metrik a výpočtů, reaguje Tomáš Búřil z Adexpresu na argumenty Lukáše Kružberského z Red Media.

Tomáš Búřil (vlevo) s kolegy z agentury Adexpres na lednovém Digiveletrhu Médiáře

Tomáš Búřil (vlevo) s kolegy z agentury Adexpres na lednovém Digiveletrhu Médiáře

Kromě řady poměrně obecných prezentací zde zazněla na pondělním Marketing Monday zaměřeném na videoreklamu i slova Lukáše Kružberského z agentury Red Media ze skupiny Kindred.

Lukáš Kružberský z Red Media. Foto: Internet Info

Lukáš Kružberský z Red Media. Foto: Internet Info

Lukáše znám mnoho let a jeho práce a profesionality si velmi vážím. Proto jsem i jeho přednášku poslouchal bez nějaké příliš kritické optiky. Až na popud Pavla Mačingy, a jeho příspěvku na Facebooku, jsem si podrobněji přečetl prezentaci a zaujal mě právě tento slide, kde Lukáš vysvětloval srovnání YouTube s televizí Nova, vypočítával GRPy a afinitu.

Z prezentace Lukáše Kružberského

Z prezentace Lukáše Kružberského

A zde se právě autor - nebo jeho analytické oddělení - dopouští výrazné nepřesnosti. Spočítal afinitu YouTube pro cílovou skupinu muži 18-35 let (1 milion lidí) na 880 %. Připomeňme, že afinita samozřejmě může být vyšší než 200 %, dokonce i 1000 %. Nicméně maximální hodnota afinity je vždy úměrná podílu cílové skupiny na nákupní populaci.

Co to znamená v tomto konkrétním případě? Pokud srovnáváme s televizí Nova, pak musíme brát populaci 15-54 let, tedy 5.570.900 lidí, viz zdroj.

Trocha teorie a matematiky na začátek. Pokud bychom vycházeli z čísel z prezentace, pak by tedy podíl cílové skupiny na celku byl 18 % (1.000.000 / 5.570.900). Z tohoto vyplývá, že maximálně možná dosažitelná afinita, v případě, že bychom na jednom místě zasáhli pouze a jedině uživatele z cílové skupiny, by byla 555 % (100 % / 18 %). Což by navíc v tomto případě znamenalo, že na YouTube, o který tady jde, chodí jen a pouze 1 milion mužů ve věku 18-35 let a nikdo jiný. Sám Google uvádí návštěvnost 5,6 milionu uživatelů, a to napříč celou populací, viz zdroj.

A jak v Red Media došli k afinitě 880 %? Možná to počítali z celkové populace, kdo ví.

Potud tedy teorie. Každý může dělat chyby, ale neprospívá to určitě celkovému rozvoji digitální videoreklamy. Práce s daty a čísly, transparentnost, hlavně ale nadhled a obecné mediální vzdělání by mělo zdobit všechny digitální agentury, které svou práci myslí vážně. Není prozíravé hnát se jen za krátkodobými zisky na základě ohnutých metrik a výpočtů. Lepší by bylo tento trh rozvíjet, budovat, edukovat. Nikoli se honit za senzací.