Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Bývalá koulařka a radní ČT Fibingerová neuspěla u Ústavního soudu proti Aha! a Blesku

  • ČTK
  • 30. 05. 2012 13:28

Ústavní soud dnes nedal za pravdu bývalé koulařce a reprezentantce Československa ve vrhu koulí Heleně Fibingerové v jejím sporu s vydavatelstvím Ringier Axel Springer. Stěžovala si na mediální šikanu ze strany deníků Aha! a Blesk. Nelíbilo se jí, že o ní média až příliš podrobně informovala v souvislosti s nehodou jejího manžela Jaroslava Šmída, při níž v listopadu 2009 zemřel cyklista. Na nehodu dostal 3,5 roku vězení. Řídil pod vlivem alkoholu.

Veřejnost má právo vědět o okolnostech kolize, i když se jednalo o dopravní nehodu jejího manžela, řekl dnes k nálezu Ústavního soudu v tomto sporu soudce-zpravodaj Jiří Nykodým. Připomněl, že bývalá koulařka byla tehdy místopředsedkyní Rady České televize. Působila jako osoba veřejně činná, u nichž jsou prý mantinely ochrany osobnosti širší než u osoby soukromé.

Fibingerová tvrdila, že Aha! a Blesk o její osobě informují v souvislosti s nehodou, která se jí netýkala, až příliš. Vadilo jí nejen zveřejňování údajů o ní, ale i fotografií. Následně u Městského soudu v Praze dosáhla rozsudku, který podstatně omezil poskytování informací o Fibingerové i nehodě samotné. Verdikt pak potvrdil Vrchní soud v Praze. Vydavatelství se proto obrátilo na Ústavní soud, který dnes oba verdikty zrušil.

Ústavní soud dospěl k závěru, že zákaz informovaní o Fibingerové byl příliš široký a téměř znemožňoval tvorbu zpráv o nehodě.

Soudce zdůraznil, že nelze zakázat části médií, aby o určitých kauzách téměř nemohla informovat s tím, že si čtenáři tyto zprávy najdou v jiném zpravodajství. Časem by to mohlo vést k tomu, že monopol na informace by mělo jen jedno z médií.

Zrušení dosavadních verdiktů znamená, že se spor vrátí až k pražskému městskému soudu, který ve věci opět rozhodne. I kdyby rozhodl, že omezí Blesk a Aha v poskytování informací o Fibingerové, absolutní zákaz jim podle ÚS dát nemůže.

Vydavatelství se hájilo tím, že o Šmídově nehodě informovalo pravdivě a pravdivě uvádělo i data o Fibingerové. Soudní omezení ve vztahu k poskytování zpravodajství o ní pak představitelé vydavatelství vnímali jako zásah do práv na svobodu projevu.

Šmídova nehoda se stala v listopadu 2009 u Vnorov na Hodonínsku. Tehdy sedmasedmdesátiletý muž při ní v opilosti zezadu automobilem srazil šestatřicetiletého cyklistu, který zemřel. Manžel známé koulařky byl odsouzen za ublížení na zdraví a také za ohrožení pod vlivem toxické látky.