Bývalá mluvčí žaluje Vrchní státní zastupitelství kvůli tomu, že jí Mečl vypověděl smlouvu

  • ČTK
  • 21. 02. 2012 10:52

Bývalá mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ) Irena Válová podala k Obvodnímu soudu pro Prahu 4 žalobu kvůli výpovědi ze strany Stanislava Mečla, dočasně pověřeného vedením VSZ. Domáhá se jí zaplacení ušlé mzdy. Mečl podle ní není řádně a zákonně jmenovaným vrchním státní zástupcem, a nebyl tedy oprávněn vypovědět jí smlouvu. Válová považuje výpověď za neplatnou. Nynější mluvčí VSZ Iva Vojtková k tomu ČTK řekla, že Mečlovy kroky ve funkci nelze zpochybňovat.

„Osoba, která mi vypověděla smlouvu, se podepsala „vrchní státní zástupce v Praze“, kterým však s největší pravděpodobností není, osoba toho jména dokonce ani není vedena v oficiálním seznamu státních zástupců VSZ v Praze, jak je publikován na oficiálním webu ministerstva spravedlnosti! To považuji za skandální a cítím se podvedena,“ řekla ČTK Válová.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) pověřil Mečla vedením VSZ loni v listopadu. Krátce poté Mečl vypověděl Válové mandátní smlouvu. Bývalá mluvčí uvedla, že byla přesvědčena o tom, že kontrakt byl vypovězen v souladu se zákonem. K jinému závěru však prý dospěla poté, co časopis Týden koncem ledna informoval o závěrech některých posudků, které si k možnosti pověření výkonu funkce vedoucího státního zástupce nechala za legislativní radu vlády zpracovat její předsedkyně a vicepremiérka Karolína Peake (VV).

„Ministr spravedlnosti není oprávněn státního zástupce (toliko) pověřit výkonem funkce vrchního státního zástupce namísto toho, aby jej zákonem předpokládaným způsobem jmenoval,“ citoval Týden vedoucího katedry správního práva Masarykovy univerzity v Brně Stanislava Kadečku. „Použití sousloví ‚pověřuji výkonem funkce vrchního státního zástupce‘ je nesprávné, neodpovídá dikci zákona, je tedy nezákonné,“ uvedl podle časopisu zase vedoucí kateder trestního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Jiří Jelínek.

„Když jsem se ze čtyř stanovisek respektovaných právních expertů pro legislativní radu vlády dočetla (v časopisu Týden), že na VSZ v Praze panuje stav nezákonnosti, nemohla jsem žalobu nepodat. Stala jsem se totiž obětí tohoto stavu, neboť smlouvu se mnou s pravděpodobností hraničící s jistotou vypověděla osoba, která k tomu vůbec nebyla oprávněna,“ uvedla Válová.

Ministerstvo spravedlnosti je ale jiného názoru. „My máme naše vlastní právní posudky, třeba od profesora (Aleše) Gerlocha, děkana pražské fakulty (Právnické fakulty Univerzity Karlovy), a ten jasně konstatuje, že to pověření možné je. V Čechách se pověřovalo v posledních dvaceti letech mnohokrát,“ uvedl Pospíšil v pořadu Fakta Barbory Tachecí televize Prima Family.

O svých pochybách v souvislosti s pověřením Mečla vedením VSZ informovala Peake již loni v listopadu. Pospíšilův krok podle jejího tehdejšího vyjádření neměl oporu v zákoně. „Zákon nezná institut pověření či dočasného pověření vedením. Je s podivem, že vrchní státní zastupitelství nepovede existující statutární zástupce odvolaného vrchního,“ uvedla tehdy Peake.

Pospíšil pověřil Mečla vedením VSZ na návrh šéfa nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. „Odmítám vměšování politiků do otázek, které jsou v podstatě právní,“ reagoval v minulosti na slova Peake Zeman. I on připomněl, že institut dočasného pověření byl již několikrát použit.

Pověření Mečla přišlo poté, co ministr odvolal vrchního státního zástupce Vlastimila Rampulu. Rozhodnutí nedáno zrušil Městský soud v Praze.