Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Bývalý producent Ulice Michal Reitler vyrábí pro ČT1 soutěž Můžeme dál?, půjde právě proti Ulici

Česká televize touží Reitlerovou péčí přinést na obrazovky „žánr denního dramatického seriálu veřejné služby“.

Soutěžní odysseu Můžeme dál? moderuje Miluše Bittnerová (na snímku druhá zprava) a Tomáš Měcháček. Foto: ČT

Soutěžní odysseu Můžeme dál? moderuje Miluše Bittnerová (na snímku druhá zprava) a Tomáš Měcháček. Foto: ČT

Od 3. září se na ČT1 bude od pondělí do pátku vždy od 18.30 do 18.50 vysílat nový soutěžní cyklus Můžeme dál?. Podepsán je pod ním kreativní producent Michal Reitler, který se v březnu v České televizi stal šéfem tvůrčí skupiny hrané a zábavní tvorby.

Předchozích sedm let Reitler pracoval jako producent denního seriálu Ulice v televizi Nova, zodpovídal za jeho realizaci. Soutěž Můžeme dál? nyní Česká televize staví do téhož času, kdy na Nově opět poběží Ulice.

Nova bude od pondělí 27. srpna dávat premiérové díly, vždy v 18.25. Soutěž Můžeme dál? začíná o týden později 3. září, začínat bude v 18.30. Nahradí soutěž Taxík uváděnou Alešem Hámou, jež ČT na čas stahuje z obrazovky.

Nový soutěžní cyklus ČT1 budou moderovat Miluše Bittnerová a Tomáš Měcháček. Bittnerová byla jednou z tváří nejpopulárnějšího seriálu Novy Ordinace v růžové zahradě, na Nově hrála také v seriálu Expozitura. Měcháčkovou nejznámější rolí byl promítač Petr v českém filmu Protektor.

Miluše Bittnerová a Tomáš Měcháček jako moderátoři. Foto: ČT

Miluše Bittnerová a Tomáš Měcháček jako moderátoři. Foto: ČT

Příprava na denní seriál?

Už při nástupu Reitlera Česká televize naznačila, že chce uvést „nekonečný“ cyklus, jakým je v Česku Ulice, třeba v Británii pak EastEnders od BBC či Coronation Street. „V první fázi by Česká televize chtěla na obrazovky přinést žánr denního dramatického seriálu veřejné služby jako společensky nejvlivnějšího žánru, který má zásadní normotvorný efekt napříč celou společností,“ uvedla.

Soutěž Můžeme dál? představuje možný první krok k takovému cíli - příprava dramatického denního seriálu je náročná na čas, proto ČT1 zatím vysílací čas před večerními zprávami obsazuje soutěžními cykly. Dramatické seriály, pokud si na ně diváci navyknou, tvoří vhodné předpolí k večerním zprávám - dostanou k obrazovkám hodně lidí.

Novinku Můžeme dál? Česká televize poněkud neuchopitelně představuje jako „odysseu po světech, ve kterých žijeme, po znalostech, které máme“.

„Zajímají nás lidé. Jak žijí, co je těší, čím se baví. Na cestách s naším soutěžním pořadem jsme se seznámili kupříkladu s partou důchodců, kteří spokojeně tráví celé léto rybařením, přestěhováni do maringotky. S jinou rodinou jsme soutěžili během okružní jízdy jejich lodí. Zavítali jsme do devítičlenné rodiny, která vlastní hotel a každý z nich hraje na nějaký hudební nástroj. Jindy jsme byli na farmě, které vládnou jen ženy... Prostě si každý z nás dělá svět kolem sebe pestrý. A my bychom chtěli tyto světy zprostředkovávat,“ říká kreativní producent ČT Michal Reitler.

V České televizi už působil v letech 2003 až 2005 jako šéfproducent publicistiky, dokumentaristiky a vzdělávání, stál za projekty Největší Čech, Cestománie, Sama doma, Krásný ztráty a další. Předtím dělal šéfproducenta redakce zábavy a publicistiky televize Prima (Sauna, Carusoshow, Nikdo není dokonalý, Uvolněte se, prosím, Miláčci).

Tomáš Měcháček v Můžeme dál?. Foto: ČT

Tomáš Měcháček v Můžeme dál?. Foto: ČT

Miluše Bittnerová v Můžeme dál?. Foto: ČT

Miluše Bittnerová v Můžeme dál?. Foto: ČT