Digitální agentury v Atlasu ukázaly, co mají letos nového. Podívejte se na fotografie a prezentace.

Bývalý šéf Českého rozhlasu Kasík vyhrál soud, jeho odvolání v létě 2009 bylo neplatné

„Nejraději bych to řešil smírem, dohodou,“ řekl Kasík na otázku, jaký bude jeho další postup.

  • ČTK
  • 22. 09. 2011 20:37

Bývalý generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík dnes vyhrál u Obvodního soudu pro Prahu 2 soudní spor týkající se ukončení jeho pracovního poměru v Českém rozhlase. „Soud rozhodl, že výpověď je neplatná,“ sdělil Kasík ČTK. Rozhlasová rada Kasíka kvůli údajným chybám odvolala v roce 2009.

Český rozhlas se k výsledku soudního řízení zatím nechce vyjadřovat. „Budeme se moci vyjádřit teprve až po oficiálním obdržení a prostudování soudního rozsudku,“ řekl ČTK vedoucí oddělení komunikace rozhlasu René Zavoral.

„Nejraději bych to řešil smírem, dohodou,“ odpověděl Kasík na otázku, jaký bude jeho další postup. Český rozhlas prý nebudoval deset let proto, aby se s ním soudil.

Kasík se stal v červenci 1999 generálním ředitelem veřejnoprávního rozhlasu, ve funkci jej rada znovu potvrdila na dalších šest let v květnu 2005. Na postu však skončil předloni, v červenci 2009.

Rada rozhlasu jej odvolala kvůli údajným chybám. Ve zprávě uvedla mezi důvody pro Kasíkovo odvolání například předražení rekonstrukce budovy Českého rozhlasu v pražské Vinohradské ulici. Mezi výtkami radních se objevila i kauza Libora Křivky, který vedl sekretariát Českého rozhlasu a neměl lustrační osvědčení. Další výtka spočívala v údajném porušení povinností při zadání mandátních smluv s právníkem Jiřím Kratochvílem, který měl na starosti prodej rekreační chaty rozhlasu v Peci pod Sněžkou.

Jak psal Médiář.cz v červenci, instituce Kasíkovi po odvolání nabídla funkci tajemníka rozhlasového symfonického orchestru, se základní mzdou 28 232 Kč. Tu Kasík odmítl, nepovažoval ji za přiměřenou pracovní náhradu. Jinou nabídku nedostal. Zaměstnancem rozhlasu přestal být k 31. říjnu 2009.

Kasík se kvůli svému odvolání obrátil na soud. Městský soud v Praze původně Kasíkovu žalobu věcně přezkoumal a zamítl. Postup radních byl sice podle předsedkyně senátu Jany Brothánkové nesprávný a formálně chybný, zároveň ale nebyl nezákonný. Nejvyšší správní soud, který řešil odvolání sice verdikt Městského soudu zrušil, avšak nevrátil mu spor k novému projednání. Místo toho Nejvyšší správní soud sám rozhodl o odmítnutí Kasíkovy žaloby.

Na základě dřívějšího rozhodnutí Obvodního soudu v Praze 2 pak musel vyplatit Český rozhlas Kasíkovi téměř 87 tisíc Kč jako dosud neuhrazenou část mzdy z října 2009.

Doplněno: Reakce Českého rozhlasu

Včerejší rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 2, který potvrdil, že výpověď Českého rozhlasu daná Ing. Václavu Kasíkovi je neplatná, není pro tuto chvíli vítězstvím ani jedné ze stran sporu, neboť příslušný soud vyslyšel nový argument Českého rozhlasu, že pracovní poměr pana Ing. Václava Kasíka měl skončit již samotným odvoláním Rady Českého rozhlasu a nikoliv až výpovědí.

Jelikož však toto odvolání příslušný soud v předmětném řízení neposuzoval, jsa vázán žalobním návrhem žalobce, zůstala tak podstata sporu mezi Českým rozhlasem a Ing. Václavem Kasíkem soudem neprojednána. Dle vyjádření našich právních zástupců Ing. Václav Kasík ničeho v tomto sporu nedosáhl. Český rozhlas nadále trvá na svém stanovisku, že Ing. V. Kasík byl platně odvolán a jeho pracovní poměr skončil již rozhodnutím Rady Českého rozhlasu a nikoliv vypovědí, kterou soud shledal neplatnou.

Další postup v této věci bude záležet zejména na Ing. V. Kasíkovi, který s ohledem na právní názor příslušného soudu podal obsolentní žalobu. Český rozhlas uváží své další kroky poté, co obdrží písemné vyhotovení rozsudku.